Od danes je obvezna zimska oprema na vozilih, kot ustrezna zimska oprema pa se po zakonu šteje, če je vozilo opremljeno s štirimi zimskimi pnevmatikami. Alternativa temu so letne pnevmatike, če ima voznik v prtljažniku še snežne verige. A pri tem je treba dodati, da lahko zimske razmere, ko se sneg oprijema vozišča in ni več stika pnevmatike z asfaltno podlago, ko je led in podobno, nastopijo tudi pred tem datumom ali po njem. "Zakon določa, da je treba tudi v takih primerih vozila opremiti z zimsko opremo. To pomeni, da mora, če ima voznik na avtu letne pnevmatike, nanje namestiti verige," opozarja vodja sektorja prometne policije pri generalni policijski upravi Ivan Kapun.
Pri Darsu ob začetku zimske sezone svetujejo voznikom, da se v času zimskih razmer na pot odpravijo samo s predpisano zimsko opremo, upoštevajo prometno signalizacijo, ostanejo strpni in vožnjo prilagodijo razmeram na cestah.
Na AMZS pa svetujejo, naj vozniki pravočasno poskrbijo za menjavo pnevmatik, ki naj jo opravi strokovno usposobljen vulkanizer in ne domači mojster. Pozorni naj bodo na globino profila na zimskih pnevmatikah, a v mislih naj imajo tudi njihovo starost. Starejša pnevmatika se bo namreč prav tako slabše odzivala na poledici ali snegu. Na policiji voznike pozivajo, naj čim bolj upoštevajo nasvete in priporočila ter tako poskrbijo ne le za svojo, temveč tudi za varnost drugih udeležencev v prometu.
Javna agencija RS za varnost prometa opozarja, da je v zimskem času še posebej pomembno, da imamo na vozilu dobre pnevmatike. Slabše razmere podaljšajo zavorno pot vozila in nestabilnost vozila. Glavno vlogo v takih okoliščinah odigrajo pnevmatike, ki morajo tudi pri nižjih temperaturah ohranjati prožnost. Če te niso ustrezne, lahko to pripomore k izgubi nadzora nad vozilom med vožnjo in v najslabšem primeru k prometni nesreči.
Pred 15. novembrom je tako treba preveriti, ali so zimske pnevmatike še ustrezne in ali niso prestare, tako da so otrdele oz. so na pnevmatikah očitne posledice staranja. Če niso ustrezne, jih moramo pravočasno zamenjati. A tudi z dobrimi pnevmatikami nismo povsem varni v zimskih razmerah. To pomeni, da je treba v zimskem času prilagoditi hitrost razmeram na cesti. Če nismo nujno vezani na lastni prevoz, je primerno z vožnjo v zimskih razmerah počakati in uporabiti javna prevozna sredstva oziroma poti, ki niso nujne, prestaviti na čas, ko bodo normalne razmere na cesti.
40 evrov kazni za vožnjo brez zimske opreme
Voznikom ob neupoštevanju predpisane zakonodaje grozijo tudi visoke globe. Če se boste vozili brez ustrezne zimske opreme, boste prejeli 40 evrov globe. Če pa bo zaradi tega onemogočen promet, boste kaznovani s kaznijo 500 evrov in petimi kazenskimi točkami.
200 evrov globe tvega voznik, ki ne očisti motornega ali priklopnega vozila tako, da na njem ni snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Stekla vozila in vzvratna ogledala morajo biti čista, da vozniku omogočajo normalno vidljivost.
Globa 300 evrov lahko doleti voznika, ki pozimi ali v zimskih razmerah ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste, 1000 evrov globe pa tvega pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, njihova odgovorna oseba pa globo 120 evrov, če vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme, če se zaradi neustrezne zimske opreme ustavi na cesti in ovira promet ter ob neupoštevanju prometne signalizacije, ki prepoveduje promet ali omejuje promet na določenem delu ceste.
Katere pnevmatike so najboljše, pa lahko preverite tukaj.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.