Slovenija

Začetek sojenja z zahtevo po izločitvi

Murska Sobota, 12. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.K./R.E./M.Ž./STA
Komentarji
0

Odvetniki peterice obtoženih napada na koroškega novinarja Mira Petka so z zahtevo po izločitvi preprečili, da bi se pričela obravnava na sodišču v Murski Soboti.

sodni senat v primeru Petek
sodni senat v primeru Petek FOTO: POP TV

Na Okrožnem sodišču v Murski Soboti je danes na zatožno klop sedla peterica, obdolžena napada na novinarja Večera Mira Petka.

Miro Petek si je s kritičnim pisanjem nakopal močne sovražnike
Miro Petek si je s kritičnim pisanjem nakopal močne sovražnike FOTO: Dare Čekeliš

Pričetek glavne obravnave se je zaradi zamujanja enega od porotnikov premaknilo za pol ure. Ko so se v sodni dvorani končno zbrali vsi, pa je Hojnikov zagovornik Ivan Bukovnik zahteval izločitev tožilcev Elizabete Györkös in Borisa Marčiča. Bukovnikovi zahtevi so se pridružili tudi zagovorniki vseh ostalih obdolžencev in obtoženi Andrej Štruc. Sodnik Branko Palatin, ki predseduje petčlanskemu senatu murskosoboškega sodišča, je zaradi zahteve za izločitev Györkösove in Marčiča začetek obravnave prestavil na 20. maj.

O upravičenosti zahteve zagovornikov obtoženih in Štruca po izločitvi obeh tožilcev bo odločal začasni vodja vrhovnega državnega tožilstva Franc Mazi.

Zagovorniki obtoženih (poleg Bukovnika še Danijel Planinšec, Jože Šafarič, Peter Grdinič in Silvo Godič) in Štruc so zahtevo za izločitev Györkösove in Marčiča utemeljili predvsem s trditvami samorazkrite anonimne priče Alena Robarja za nekatere medije, da sta mu tožilstvo in policija dala natančna navodila, kaj naj pove, da bo obremenil obtožene v zadevi Petek. V zameno sta tožilstvo in policija Robarju ponudila vključitev v program zaščitenih prič, umik Robarjevih kaznivih dejanj in denarno nagrado v višini štiri milijone tolarjev, so med drugim poudarili zagovorniki obtoženih in Štruc. Slednji je opozoril še, da sta imeli podobno vlogo kot Robar tudi ostali dve anonimni priči - Tanja Rižner in Mario Krivokapič.

Zagrožena kazen od 10 do 30 let zapora

Poskusa umora iz koristoljublja, za kar je zagrožena zaporna kazen deset oz. 30 let, so obtoženi Andrej Štruc, Neven Koludrovič, Drago Hojnik in Stanislav Vogrinc, pomoči pri tem kaznivem dejanju pa Branko Puc.

Drago Hojnik (Foto: POP TV)
Drago Hojnik (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Miro Petek je 28. 2. 2001 v večernih urah pred domačo hišo v Mežici najprej s kijem dobil udarec v glavo, ležečega na tleh naj bi ga, tako piše v obtožnici, nato s težkimi čevlji grobo obrcala obtožena Hojnik in Koludrovič. In ga, misleč da je mrtev, pustila ležati na tleh.

Andrej Štruc (Foto: POP TV)
Andrej Štruc (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Glavni organizator okrutnega dejanja naj bi bil Andrej Štruc - za zdaj še vedno neznani naročnik naj bi ga nagradil z 20 tisoč nemških mark, s čimer naj bi Štruc poplačal tudi ostale obtožene. Alibiji obtoženih, je prepričano tožilstvo, večinoma ne stojijo, izpovedi prič si nasprotujejo.

Neven Koludrovič (Foto: POP TV)
Neven Koludrovič (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Obtoženi naj bi si za dan napada na bolšjem sejmu priskrbeli cenene telefonske aparate, svoje pa pustili prijateljicam in jim naročili, da naj v tem času kam potelefonirajo, s čimer bi si zagotovili alibi. Obtožnica med drugim temelji na izpovedi treh anonimnih prič, ki naj bi se obtoženih izjemno bale, eni izmed njih naj bi obtoženi Koludrovič povedal, da gredo v Mežico zato, da bi temu novinarju pokazali, kaj piše.

Branko Puc (Foto: POP TV)
Branko Puc (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

A po današnjem zapletu jih gre na sojenju pričakovati še več; vprašanje je, s kakšnimi materialnimi dokazi tožilstvo sploh lahko obremeni obtožene. Preiskava odtisa obuval naj bi sicer pokazala, da sledovi obuval ustrezajo velikosti čevljev, ki jih lahko obujeta obtožena Koludrovič in Hojnik. Kar pa v praksi, kot so zatrdili tudi strokovnjaki, nima praktično nikakršnega pomena. Spomnimo se samo, koliko zapletov so sledi obuval povzročile v primeru Tekačevo.

Stanislav Vogrinc (Foto: POP TV)
Stanislav Vogrinc (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Več kot tri leta po napadu je preiskava primera privedla do prvih obtožnic za domnevne izvajalce napada, po pričakovanjih pa se je primer v zadnjih tednih pred začetkom sojenja domnevnim napadalcem začel zapletati.

Najprej se je javnosti razkril Alen Robar, ena od anonimnih prič, ki je zanikal svoje pričanje pred preiskovalnim sodnikom, s katerim je decembra 2003 obremenil obtožene. Trdi, da so si njegove izjave izmislili policija in tožilstvo in mu v zameno ponudili vključitev v program zaščitenih prič in umik njegovih kaznivih dejanj, ponudili pa so mu tudi denarno nagrado v višini štirih milijonov tolarjev.

Parlamentarna komisija, ki preiskuje ozadje napada, je včeraj med drugim zapisala, da tudi če bo sodišče obdolžene za napad spoznalo za krive, cilja komisije ne bodo dosegli, saj niso odkrili naročnikov napada.

Na podlagi tega razkritja je nato obtoženi Drago Hojnik prek svojega odvetnika Ivana Bukovnika na Vrhovno državno tožilstvo RS v Ljubljani vložil ovadbo zoper vodjo mariborskega okrožnega državnega tožilstva Elizabeto Györkös, ki od avgusta 2002 vodi primer Petek, in neznane policiste zaradi kaznivega dejanja izsiljevanja izjave. Zato je pričakovati, da bo obramba danes zahtevala izločitev tožilke Györköseve.

Elizabeta Györkös
Elizabeta Györkös FOTO: POP TV

Sojenje na murskosoboškem sodišču, ki ga je Višje sodišče v Mariboru marca letos določilo kot krajevno pristojno za nadaljnjo izvedbo tega kazenskega postopka, saj na slovenjgraškem okrožnem sodišču zaradi "okuženosti" ni na voljo dovolj sodnikov, bo vodil senat pod predsedstvom sodnika Branka Palatina, ki je na zahtevo zagovornikov razveljavil zavezo k molčečnosti za vse, ki so udeleženi v procesu. Slednji je zaenkrat razpisal pet obravnav, po sredini je nadaljevanje sojenja predvideno za 18. maj, na katerega je kot priča vabljen tudi Miro Petek, ter za 20., 26. in 27. maj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10