Po ponedeljkovi potrditvi ministrskih kandidatov v LMŠ, SD in SMC je novoizvoljeni predsednik vlade opravil prve pogovore s kandidati strank. V Levici, projektni partnerici peterice strank, so po napovedanih ministrskih kandidatih vlado ocenili kot najmanj slabo možnost v dani situaciji. "Za to ministrsko ekipo velja podobno, kot velja v splošnem v politiki: po navadi nimamo na mizi več dobrih možnosti, ampak samo slabe v različnih odtenkih. Za to vlado pač lahko rečem, da je to, kar smo pričakovali - torej najmanj slaba v dani situaciji, po danem volilnem rezultatu," je dejal Luka Mesec.
Nekatera imena so zanje razočaranje a bolj kot ime je pomembno, kaj bo kdo počel in ali se bo držal dogovora, meni Mesec in kot prvi test za nadobudne ministre navaja predstavitve na matičnih odborih DZ prihodnji teden. Na njih bodo vsakega ministrskega kandidata spraševali o posameznih točkah koalicijske pogodbe, saj želijo preveriti, kako jo bodo upoštevali in kje so morebitna odstopanja med koalicijskim dogovorom in njihovimi osebnimi pogledi.
"Pri tistih, kjer se bo že v začetku izkazalo, da bodo šli mimo koalicijske pogodbe, bomo seveda manjšinski vladi Marjana Šarca, ki se je zavezala k temu vsebinskemu sporazumu, priporočali, naj se kandidate menja, ker v nasprotnem primeru mi te ekipe ne bomo mogli podpreti," je dejal. V Levici so že od samega začetka kritični predvsem do Zdravka Počivalška, ki naj bi ostal na čelu gospodarskega ministra.
Mesec je znova hitel zatrjevati, da je Levica opozicijska stranka in da v vladi ne bo sodelovala z državnimi sekretarji na ministrstvih. "Pogovarjamo se edino, da bi imenovali sekretarja v kabinetu predsednika vlade, ki bi služil kot komunikacijska linija med nami in predsednikom vlade," je pojasnil.
Katičeva: Šarec pričakuje predvsem rezultate
Med prvimi so se pri Šarcu zglasili kandidati Socialnih demokratov, Jernej Pikalo, ki naj bi zasedel položaj ministra za izobraževanje, direktor ljubljanskega konservatorija za glasbo in balet Dejan Prešiček, ki ga v stranki predlagajo za vodenje kulturnega ministrstva, in Andreja Katič, ki se želi preseliti iz obrambnega na pravosodno ministrstvo.
In prav glede imenovanja Katičeve in njenega prestopa na pravosodno ministrstvo naj bi imeli v LMŠ največ pomislekov, a Šarec je že v ponedeljek dejal, da se bo o njeni usodi odločil po današnjem pogovoru z njo. "Nekaj časa se že poznamo, tako da mislim, da bomo dobro delali tudi v prihodnje," pa je dejala Katičeva po pogovoru s Šarcem, a dodala, da bo vse odvisno tudi od tega, kako se bodo odrezali na zaslišanju v Državnem zboru.
Po njenih besedah je pogovor tekel o načinu sodelovanja in tudi o programu ter o sestavljanju koalicijske pogodbe.
"Predvsem pričakuje rezultate, trdo delo. Mislim pa, da smo do sedaj že pokazali, da znamo delati. Verjamem, da bodo tudi rezultati," je še dejala. Možnosti veta, ki bi ga lahko Šarec uporabil na predloge kandidatov, pa ta na srečanju ni omenjal. Na vprašanje, ali se ji je zdel Šarec zadovoljen z vizijo vodenja pravosodnega ministrstva, je odgovorila, da so prioritete določene v koalicijski pogodbi, da pa bo več treba povedati na zaslišanju.
Prešiček bo poskušal za kulturo pridobiti čim več denarja, upa na kulturni evro
Dejan Prešiček je po srečanju dejal, da sta se s predsednikom vlade nekoliko spoznala in se pogovarjala o načinu delovanja ter o prioritetah na področju kulture, relativno kratek pogovor pa je ocenil za prijetnega. Na vprašanje, ali je dobil občutek, da ga predsednik vlade ocenjuje kot ustreznega kandidata za vodenje kulturnega resorja, je odgovoril, da sta po njegovem oba ugotovila, da je ustrezen za ta resor.
Ob tem je dodal, da je področje kulture zelo obsežno in da je odprtih kar nekaj vprašanj, pri tem je izpostavil medijsko zakonodajo in prekarno delo. Napoveduje pa, da bo kot minister poskušal pridobiti čim več denarja za kulturo. Koalicijska pogodba sicer napoveduje uvedbo t.i. kulturnega evra in Prešiček "upa, da se bodo tega držali".
To, da kot glasbenik vstopa v politiko, je po njegovem mnenju tako prednost kot pomanjkljivost. "Predvsem čutim, da nisem politično obremenjen s političnimi igricami, ki obstajajo," je dejal saksofonist. Ker je delal na področju kulture, ve oziroma si vsaj predstavlja, da ve, kaj kulturniki potrebujejo.
Predsednik SD Dejan Židan je pred sejo kolegija DZ sicer dejal, da ne ve kakšno mnenje si je Šarec ustvaril o strankinih kandidatih, a ti so po njegovih besedah "dobro sprejeli pogovor in komaj čakajo, da začnejo delo".
Pred kamere stopil Tugomir Kodelja
Šarec je pogovore nadaljeval z nadobudnimi ministri iz vrst SMC, kjer so za gospodarskega ministra predlagali Zdravka Počivalška, za ministra za okolje Jureta Lebna, za ministrico za delo Ksenjo Klampfer in za zunanjega ministra Mira Cerarja.
Leben in Počivalšek po srečanju izjav za javnost nista dajala, je pa pred kamere prvič stopil Tugomir Kodelja, ki ga v LMŠ predlagajo za vodenje ministrstva za javno upravo. Ob odhodu iz prostorov stranke v Ljubljani je dejal, da bo njegov prehod iz gospodarstva v javno upravo najbrž v prvem trenutku za vse malce čuden, a meni, da bi morda lahko pri svojih letih in izkušnjah v gospodarstvu kaj dobrega naredil tudi v javni upravi oz. državi, v kateri živi.
Že takoj ga bodo čakala težka pogajanja s sindikati javnega sektorja. "To je njihova legitimna pravica in bomo naredili vse, da bomo poskušali uravnotežiti ta pogajanja v obojestransko zadovoljstvo," je na to dejal Kodelja in dodal, da je sicer o morebitni reorganizaciji v javni upravi še preuranjeno govoriti. Stvari bodo pretehtali in določili zadeve, ki jih je treba urediti. Kot je dodal, se svet razvija in digitalizira. Po njegovih besedah je treba prestrukturirati tudi ta področja, da bomo šli v korak s časom in pripravili Slovenijo, ne glede na vse ostalo, tudi na predsedovanje Svetu EU.
V sredo bodo na vrsti še kandidati SAB in DeSUS, isti dan bo peterica strank podpisala koalicijsko pogodbo. V petek pa naj bi nato vložili listo ministrskih kandidatov.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.