V pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, je 15 sindikatov ustanovilo koordinacijo stavkovnih odborov in se dogovorilo za stavko 24. januarja. Na ta dan bodo organizirali tudi shod v Ljubljani, je pojasnil Počivavšek.
Razlog za stavko, ki so ga v omenjeni pogajalski skupini javnosti predstavili pred dvema tednoma, je ta, da vlada zavrača možnost, da bi se hkrati pogajali o odpravi anomalij pri vrednotenju delovnih mest v javnem sektorju nad 26. plačnim razredom in o odpravi tistih odstopanj, do katerih je prišlo zaradi spremenjenega vrednotenja zdravniških delovnih mest.
Kot je pojasnil Počivavšek, je v koordinaciji stavkovnih odborov za zdaj 15 od 28 sindikatov, ki so sicer v tej pogajalski skupini, utegne pa se jim pridružiti še kdo.
Januarja bodo tako po njegovih navedbah stavkali v različnih dejavnostih, denimo na področju vzgoje in izobraževanja, veterine, kulture, carine, farmacije, kulture, sociale, zdravstva in tudi na Radioteleviziji Slovenija. Zaradi različnosti poklicev je zato težko enoznačno pojasniti način stavke, nekateri imajo pri stavki tudi zakonske omejitve, je opozoril in pojasnil, da bodo način izvajanja stavke pojasnjevali posamezni sindikati.
Na dan stavke bodo v Ljubljani organizirali shod, na katerem bodo opozorili na svoje zahteve, če se do takrat ne bo nič premaknilo, pa bodo aktivnosti zaostrili, sledila bo še stavka v prvem tednu februarja, je napovedal Počivavšek.
Kot je pojasnil že na novinarski konferenci pred dvema tednoma, je hkratno pogajanje o obeh navedenih vprašanjih "edini način, ki bi preprečil nastajanje vedno novih anomalij in neskončno nadaljevanje pogajanj o spremenjenem vrednotenju posameznih skupin delovnih mest".
Poleg tega hkratnega pogajanja pa so med stavkovne zahteve zapisali tudi, da zahtevajo najpozneje s 3. januarjem tudi začetek odpravljanja še preostalih varčevalnih ukrepov, vključno z osemodstotnim znižanjem vrednosti plačnih razredov po zakonu za uravnoteženje javnih financ iz leta 2012. Prav tako zahtevajo zagotovitev sredstev delodajalcem za povečane stroške dela.
Predstavniki Počivavškove pogajalske skupine so se popoldne sicer udeležili nadaljevanja krovnih pogajanj o plačnih anomalijah, ne pristajajo pa na dosedanjo vladno ponudbo. Poleg njihove napovedane stavke bo januarja tudi opozorilna stavka poklicnih gasilcev, za februar so stavko napovedali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).
Koprivnikar o napovedih stavk: Gre za pretirane apetite
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa stavkovne napovedi razume kot pretirano razumevanje gospodarske rasti in pretirane apetite. Povezuje pa jih tudi z bližajočimi se volitvami.
"Očitno sindikati pričakujejo, da bo vlada nerazumno popuščala, zato da bi dobila volilne glasove," je o stavkovnih napovedih dejal Koprivnikar pred začetkom seje krovnih pogajanj v javnem sektorju.
Kot je pojasnil, so glede načina pogajanj s sindikati že dogovorjeni, "odstop od tega je možen samo tako, da se sindikalna stran strinja".
Koprivnikar je še ponovil, da po njihovih ocenah vse stavkovne zahteve presegajo pol milijarde evrov. To po njegovih besedah pomeni, da je potrebna tudi odločitev o tem, kako bomo prerazporejali družbeni prihodek.
V izjavi za medije po seji krovnih pogajanj s sindikati javnega sektorja pa je dejal tudi, da se mu stavka sindikatov iz Počivavškove skupine ne zdi upravičena. Kot meni, ne gre za konstruktiven dialog glede na to, da sedijo za isto pogajalsko mizo, hkrati pa napovedujejo stavke. "Vendar ima sindikat pravico do svojega izražanja interesov, bi pa pričakoval, da se o možnostih pogovorimo za pogajalsko mizo, ne pa na ulici," je dejal.
Štrukelj: Vsaka stavka lahko prispeva k boljšemu položaju zaposlenih
Vodja pogajalske skupine konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je ob napovedi stavke dejal, da lahko vsaka stavka prispeva k izboljšanju položaja zaposlenih. "Kolegom želim vse dobro, veliko uspeha," je dejal.
Stavka, ki bo 24. januarja, ne bo v ničemer vplivala na stavko Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), ki bo 14. februarja, je pojasnil Štrukelj, sicer tudi glavni tajnik Sviza. Dvomi, da se bosta januarski stavki pridružila katerakoli šola ali vrtec, saj so v večini šol in vrtcev stavko napovedali za februar. Upa pa, da se bodo vanjo vključile univerze, na katerih je Visokošolski sindikat Slovenije pozival proti podpori Svizovi februarski stavki. "Kajti sicer bo to pomenilo, da smo naredili najslabše možno, to je, da smo univerzo na nek način nevtralizirali," je dejal.
Štrukelj verjame, da bodo stavke prispevale k temu, da se bo vlada premaknila s položaja, ki ga zdaj zaseda pri uveljavljanju odprave anomalij nad 26. plačnim razredom in glede primerljivosti z zdravniškimi plačami.
V Štrukljevi in Počivavškovi pogajalski skupini se namreč ne strinjajo o načinu pogajanj o omenjenih vprašanjih. Medtem ko so v Štrukljevi za ločena pogajanja o anomalijah nad 26. plačnim razredom in odstopanjih zaradi zvišanja zdravniških plač, v Počivavškovi skupini želijo hkratna pogajanja o teh temah. To je tudi ena od njihovih stavkovnih zahtev. Med drugim pa zahtevajo še začetek odpravljanja varčevalnih ukrepov, vključno z odpravo osemodstotnega znižanja plač.
Kot je v zvezi s slednjim pojasnil Štrukelj, so to zahtevo po odpravi osemodstotnega znižanja plač zapisali že v lanski dogovor z vladno stranjo in jo predvideli v letu 2018. "Mi bomo nedvomno vztrajali pri teh pogajanjih, predpostavljamo pa, da se vlada nekaj mesecev pred koncem mandata o tem vprašanju, ki bo izrazito pomembno vplivalo na proračune v prihodnjih letih, ne bo želela pogajati, zato je naša predpostavka, da bo treba ta pogajanja odpreti z vlado v novem mandatu," je pojasnil pred začetkom seje.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.