Začetek koledarske zime bo pri nas, podobno kot pretekla leta, tudi letos minil brez snežne odeje. Danes nas bo sicer prešla še druga hladna fronta tega konca tedna, a se temperature ob njenem prehodu ne bodo znižale dovolj, da bi snežinke ugledali tudi po nižinah.
Zadnji dan koledarske jeseni je sicer postregel s pestrim vremenskim dogajanjem. Nastajale so nevihte z močnejšimi nalivi in sunki vetra, krivca pa sta bila globok ciklon in okrepljen južni veter, ki je v spodnje plasti ozračja dovajal topel in vlažen zrak ter tako celotno ozračje naredil nestabilno.
Ob včerajšnjih nalivih so močneje narasle manjše reke in hudourniški vodotoki v zahodnem, osrednjem in južnem delu države, ponekod so tudi poplavili, a so se že ponoči večinoma vrnili v svoje struge. Danes čez dan bodo reke ponovno naraščale. Še bodo možna razlivanja, zlasti v jugozahodni, južni, osrednji in vzhodni Sloveniji, a ker bo glavnina padavin južno od naših krajev, poplav v večjem obsegu ni za pričakovati.
Nedelja bo torej oblačna in deževna. Padavine bodo do sredine dneva zajele vso državo. Za razliko od včeraj, ko je glavnina dežja padla v zahodni, bo danes bolj deževno v južni in vzhodni Sloveniji. Na območju Julijskih Alp bo dovolj hladno, da bo snežilo do višje ležečih dolin, drugod bo meja sneženja sprva na okoli 1400 metri nadmorske višine, popoldne pa se bo spustila pod 1000 metrov. Popoldanske temperature bodo podobne jutranjim. V večjem delu Slovenije bo od 5 do 7 stopinj Celzija. Hladneje bo v alpskih dolinah, kjer bo okoli ničle, topleje pa na Primorskem, od 10 do 13 stopinj Celzija.
Kako se pomikajo padavine:
Božič bo že dvanajsto leto zapored minil brez snežne odeje
Po prehodu fronte se bo nad naše kraje razširilo območje visokega zračnega tlaka, ki nam prinaša nekaj vremensko umirjenih dni. Ker se bomo nahajali v severnem zračnem toku, se bodo občasne padavine v prihodnjem tednu pojavljale predvsem na severni strani Alp, pri nas pa bo suho in sončno.
V ponedeljek bo v višjih legah in tudi po nekaterih nižinah Štajerske in Prekmurja pihal okrepljen severozahodni veter, zato megle ne pričakujemo, od torka naprej pa bo ta nekoliko verjetnejša, a ne kaže, da se bo zadrževala dalj časa.
Temperature bodo kljub ohladitvi še vedno previsoke za ta čas, bodo pa dnevna nihanja zaradi sončnega vremena večja, kot so bila v preteklih bolj oblačnih dneh. Ob jutrih bo tako kakšno stopinjo ali dve pod ničlo, čez dan pa se bo marsikje ogrelo nad 10 stopinj Celzija.
Dnevi se bodo začeli daljšati
Prvemu dnevu koledarske zime pravimo tudi zimski Sončev obrat oziroma solsticij. Nastopi, ko Sončevi žarki enkrat na leto pravokotno posvetijo na južni povratnik, kar pomeni, da je tega dne sonce pri nas sredi dneva najnižje na nebu. Na severni polobli se začenja zima, na južni polobli pa poletje.
Z nastopom zimskega solticija se bodo dnevi na severni polobli spet daljšali, najprej komaj opazno, le za nekaj sekund dnevno, nato pa vse hitreje do pomladnega enakonočja, ko bomo vsak dan pridobili tri minute več dnevne svetlobe.
Napovedi večjih meteoroloških centrov kažejo na nadaljevanje nadpovprečno toplega vremena. Temperaturni odklon od dolgoletnega povprečja naj bi tudi v januarju in februarju presegel eno stopinjo Celzija, kar pomeni, da bodo toplejša obdobja prevladovala, obdobja z zimskim vremenom pa bodo le kratkotrajna.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.