Po prvem neuradnem srečanju predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba in predsednice Tanje Fajon so bile napovedi prejšnji teden optimistične. "Če bomo tako nadaljevali, potem bomo vlado res naredili v rekordnem času," je bil optimističen Golob. "Krasen pogovor, smo na dobri poti," je dodala Fajonova.
Luka Mesec, koordinator Levice, je zaradi rezultata na volitvah v organih stranke najprej preverjal zaupanje stranke, ki ga je dobil, prejel pa je tudi mandat za pogajanja. "Dobimo se v torek, tudi s stranko SD kot tretjim koalicijskim partnerjem. V torek lahko torej pričakujete že kar konkretne korake na poti v novo vlado," je bil optimističen Mesec.
Golob si želi več predlaganih kandidatov, med katerimi bi izbrali največjega strokovnjaka
In tako bodo torej v torek prvič skupaj za mizo, na njej pa osnutki koalicijskih načrtov in kandidati ministrske ekipe. Robert Golob naj bi želel za vsak položaj po več kandidatov, da bi lahko med njimi izbrali največjega strokovnjaka. Hkrati bodo pomembne tudi ženske kvote. Ministrska ekipa naj bi bila namreč v tem smislu uravnotežena.
Spremembe je mogoče pričakovati pri številu ministrstev. Po zadnjih namigih bi se lahko razčlenilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, in sicer tako, da bi resor dela prešel na gospodarsko ministrstvo. Področje športa bi se lahko s šolskega selilo na ministrstvo za zdravje. Ministrstvo za izobraževanje – to je že znano – naj bi razpolovili na šolstvo in visoko šolstvo, združeni pa naj bi bili ministrstvi za infrastrukturo in okolje.
"Je pa res, 41 poslancev in temu ustrezno število ministrov – na to nismo računali, zato bomo morali kakšno ministrsko ime zdaj še na hitro najti. Ampak zato računamo na ostale stranke, tudi te, ki niso prišle v parlament, da nam s svojimi strokovnimi kadri pomagajo," je priznal Golob. Tu naj bi potekali pogovori z več strankami, predvsem pa z LMŠ in SAB.
Po zadnjih informacijah v tem primeru ne bi šlo toliko za sodelovanje teh strank, temveč skoraj gotovo za zlitje v Gibanje Svoboda. Temu naj bi bil bližje LMŠ, ki ima dva evropska poslanca, poleg tega pa po oceni virov več kadrov kot Stranka Alenke Bratušek, kjer kot glavni adut vidijo predvsem ali zgolj njo samo.
Kakšni so zadnji namigi pred uradnim začetkom pogajanj?
Še vedno neuradni pa so naslednji kandidati: za zdravstvo Danijel Bešič Loredan, za notranje ministrstvo Tatjana Bobnar in za zunanje ministrstvo pa Tanja Fajon. V zvezi s šolskim resorjem, ki naj bi bil po novem torej razdeljen na dva, omenjajo Igorja Papiča, nekdanjega rektorja ljubljanske univerze. V SD naj bi si poleg zunanjega resorja želeli še resor za delo ali šolstvo, gospodarstvo in pravosodje, ki bi ga lahko vodila Dominika Švarc Pipan.
Čeprav naj bi bili v SD v pogajanjih najtrši oreh, saj da imajo kadre razdelane, pri Golobu pa bi si prej želeli obdelati vsebino, v SD neuradno pravijo, da bo vse razen zunanjega ministrstva še stvar internih razprav v izteku tega tedna.
V kvoto Levice naj bi medtem padla šolstvo in sociala, v katerih naši sogovorniki vidijo Luko Mesca, njegovo namestnico Asto Vrečko pa v kulturi.
In še prihodnji sklic državnega zbora: znano je, da bo poslance Gibanja Svoboda v začetku vodil kar Golob, zaradi izkušenj v parlamentu pa se v zvezi s tem mestom že omenjata tudi Janja Sluga in Borut Sajovic.
KOMENTARJI (735)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.