Kristjani z današnjo cvetno nedeljo začenjajo neposredno pripravo na veliko noč, ki jo bodo praznovali čez teden dni. Po cerkvah bodo namreč brali evangeljska poročila o Jezusovem trpljenju, značilno zunanje znamenje današnjega praznika pa so vejice oljk ali drugega zelenja, ki so v naših krajih povezane s tradicijo izdelovanja butar.
Verniki se danes spominjajo Jezusovega slovesnega prihoda v Jeruzalem, kjer so ga ljudje pozdravljali s palmovimi vejami, ki so simbol zmagoslavja in kraljevanja. Oljka, ki jo tudi uporabljajo v butarah, je simbol miru in sprave, zelenje pa predstavlja rodovitnost in življenje.
Posebnost današnje maše v Katoliški cerkvi je začetek obreda z blagoslovom zelenja pred cerkvijo, ki ga v procesiji med petjem slavilnih pesmi odnesejo v cerkev. Kot pojasnjujejo na Slovenski škofovski konferenci, obredi cvetne nedelje izvirajo iz bogoslužnih navad jeruzalemske Cerkve, ki so poznane in opisane že v 4. stoletju.
Cvetna nedelja je vsebinsko povezana z velikim petkom, ko se kristjani spominjajo Jezusovega trpljenja in smrti. Oba dneva pri bogoslužjih prebirajo odlomke o tem trpljenju – pasijon. Bogoslužje cvetne nedelje strne v sebi najpomembnejše dogodke Jezusove zadnje večerje, trpljenja in smrti, ki se jih posamično in bolj poglobljeno spominjajo na veliki četrtek, veliki petek in veliko soboto.
Simbol zelenja, ki ga sicer ne blagoslavljajo, je za cvetno nedeljo značilen tudi v Evangeličanski cerkvi na Slovenskem. Praznik je sicer priložnost za poglobljen razmislek o Kristusovi poti, ob prihodu v Jeruzalem so ga namreč nekateri slavili, nekateri pa zahtevali njegovo križanje, je pojasnil evangeličanski škof Geza Erniša.
Papež maševal v Rimu
Papež Benedikt XVI. je na današnjo cvetno nedeljo maševal na Trgu sv. Petra v Rimu. Okoli 50.000 vernikom, ki so se zbrali na trgu, je med drugim položil na srce, naj v iskanju Božjega obličja sežejo prek tehnologije in pri tem opozoril na meje človeštva.
Kardinali, škofi in duhovniki so se danes s palmovimi vejicami v rokah sprehodili ob papamobilu, v katerem se je Sveti oče peljal od obeliska na Trgu sv. Petra do oltarja pred stopnicami bazilike sv. Petra, kjer je potekala maša v spomin na prihod Jezusa v Jeruzalem pred približno 2000 leti.
Med zbranimi verniki so bili številni mladi iz Rima in drugih delov Italije. Cvetno nedeljo v Katoliški cerkvi od leta 1985 praznujejo tudi kot svetovni dan mladih.
Papež je v svoji pridigi v luči nedavnih katastrof spomnil na meje človekovega delovanja. Čeprav je človeštvu uspelo doseči veliko, saj med drugim zna leteti in globalno komunicirati, pa je "sila gravitacije, ki nas vleče navzdol, močna", je opozoril.
Tehnološki napredek je po besedah Benedikta XVI. osvobajajoč in prispeva k napredku človeštva le, če sledimo prepričanjem čistega srca in zavračamo laži v iskanju Božjega obličja.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.