Medtem ko so bila doslej pogajalska izhodišča Evropske komisije običajno trdna in nepremakljiva, smo prepričani, da je pred nami del, ki je predmet razprave v pogajanjih. To je na novinarski konferenci, namenjeni prvim ocenam predstavljenega dokumenta Bruslja poudaril minister za evropske zadeve in obenem vodja slovenskih pogajalcev za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik.
Kot je poudaril Potočnik, bo Slovenija pod drobnogled vzela zlasti vprašanja, povezana z osnovnimi načeli pogajanj. "Sicer se zavedamo, da Agenda 2000 pred članice Evropske unije in posledično tudi kandidatke postavlja resne omejitve. Zavedamo se tudi, da je odpiranje razprave o Agendi 2000 med članicami EU praktično nemogoče," je dejal Potočnik. To torej pomeni, da je tisti del pogajanj, ki zajema obdobje od 2004 do 2006 - do sem segajo finančni okviri iz Agende 2000, sprejete na vrhu EU v Berlinu marca 1999 - odvisen od finančnih sredstev, ki so na razpolago.
Vendar pa se, kot je poudaril Potočnik, dokument v drugem delu dotika tudi naslednjega finančnega obdobja med letoma 2007 in 2013. Tu pa želi Slovenija v primerjavi z ostalimi članicami povezave uživati povsem enakopraven položaj, tako v smislu določil, ki urejajo to obdobje, kot v smislu odločanja o naslednji finančni perspektivi.
Po besedah Potočnika bo namreč Slovenija v nadaljevanju pogajanj svojo strategijo gradila na dveh elementih, ki v doslej pripravljenih dokumentih še niso bili v zadostni meri upoštevani. Gre za specifičnosti Slovenije in načelo diferenciranega pristopa do posameznih kandidatk.
Pri tem je Potočnik izpostavil kmetijstvo, kjer ima Slovenija v primerjavi z ostalimi kandidatkami in celo z nekaterimi članicami unije razmeroma višje cene, zato je tudi logična njena zahteva po ekonomski upravičenosti do neposrednih plačil. V specifičnem položaju pa je država tudi na področju regionalne politike, saj je edina med kandidatkami, ki bo zaradi statističnega učinka ob širitvi EU z do 10 novimi članicami izpadla iz cilja ena pomoči iz strukturnih skladov. Ta je namenjena območjem, ki dosegajo manj kot 75 odstotkov povprečja bruto domačega proizvoda EU.
Potočnik je sicer opozoril, da gre pri danes predstavljeni krovni strategiji za okvirni dokument in ne za skupno pogajalsko izhodišče, zato velja pomembnost vseh številk in vrednosti iz dokumenta relativizirati. Evropska komisija bo namreč osnutke pogajalskih izhodišč za posamezno kandidatko predstavila konec marca, skupna pogajalska izhodišča EU za vsa tri poglavja pa naj bi bila po načrtih nared do konca španskega predsedovanja EU, ki se izteče junija letos. Potočnik je še izrazil prepričanje, da bo končni dokument v nekaterih delih gotovo drugačen, za celovito oceno danes predstavljenega okvira pa je nujna natančna analiza vseh posledic, ki jih predvideva strategija, je še menil.