Slovenija

VIDEO in FOTO: Čista lopata: Odvetniki vzeli besedo tožilki

Ljubljana, 22. 10. 2010 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Š.Z./T.Š./M.R./B.G./STA
Komentarji
255

V zadevi Čista lopata so vsi odvetniki zahtevali izločitev prisluhov, "ker so bili dokazi pridobljeni nezakonito". Hočejo tudi druge sodnike in tožilko. Prvi narok se je zaključil brez branja obtožnice.

Po mnenju stroke gre za "izjemno zahtevno kazensko zadevo s področja gospodarskega kazenskega prava, ki je tudi zelo obsežna", zato si nihče ne upa napovedati epiloga sojenja.

Obtoženci v aferi Čista lopata so sedli na zatožno klop. Med njimi so ''gradbeni baroni'' Ivan Zidar iz SCT, Dušan Črnigoj iz Primorja, ki se je po aretaciji kot državni svetnik skliceval na imuniteto, in Hilda Tovšak iz Vegrada ter član razpisne komisije Javnega podjetja Kontrola zračnega prometa Tomaž Žibert, vodja projektov na SCT Ivan Demšar, domnevni Žibertov posrednik Borut Farčnik, domnevni pomočnik Tovšakove Srečko Gabrič in vodja Vegradovega inženiringa Ivan Kroflič. Vsi trdijo, da so nedolžni, pred začetkom sojenja pa nihče ni dajal izjav.

Čeferin: Kriminalist je izpeljal prevaro

Zidarjev odvetnik Aleksander Čeferin je na sodišču opozoril, da obtožnica in ostali dokazi temeljijo na prisluhih. Po njegovih besedah so dokaze pridobili na podlagi kriminalistovega izsiljevanja tajnega policijskega sodelavca, ki je kriminalistovo povsem izmišljeno zgodbo o Zidarjevih kriminalnih dejanjih prenesel nemški policiji, ta pa nazaj v Slovenijo, kjer je bil sprožen postopek. "To je zloraba brez primere," je poudaril. Upa, da pri zlorabi uradnega položaja ni sodelovala policija kot sistem, temveč je šlo za ravnanje posameznikov.

''Sodna odredba za prisluhe je bila izdana nezakonito, ker je kriminalist Robert Slodej izpeljal prevaro.'' Na vsak način naj bi želel preganjati Zidarja, ''a ker ni imel dokazov, je dobro vedel, da sodišče ne bo izdalo odredbe za prisluškovanje''. Na sodišču je dejal še, da naj bi kriminalist Slodej poklical tajnega policijskega sodelavca in mu dejal: "Moram nujno zapreti Ivana Zidarja, nimam pa zakonske podlage."

Zidar na zatožni klopi
Zidar na zatožni klopi FOTO: Miro Majcen

Tajnemu policijskemu sodelavcu naj bi obljubil, da bodo zoper njega ustavili preiskavo, hkrati pa mu vrnili v preiskavi zasežene predmete. Zahteval je tudi, da nemškemu policijskemu komisarju sporoči, da Zidar dela kazniva dejanja. ''Kljub temu, da ničesar ni vedel, je zaradi Slodejevih groženj poklical nemškega komisarja Schaffnerja in mu povedal, da Zidar 'pere denar'.'' Šlo naj bi za obtožbe, da naj bi Zidar izdajal fiktivne račune, na podlagi katerih naj bi se izplačevale večje vsote denarja. Sumi naj bi zatem prišli do slovenske policije, ki naj bi tako dobila podlago za zaprosilo za sodno odredbo za prisluhe. Po mnenju Čeferina gre za kaznivo dejanje. Zato sodišče poziva, da njegov predlog jemlje skrajno resno in naj ne podleže pritisku javnosti. Sicer pa zahteva tudi izločitev sodnega senata.

Drugi Zidarjev odvetnik Boštjan Penko je dodal, da zoper Roberta Slodeja poteka postopek pred okrajnim sodiščem zaradi domnevne zlorabe položaja. A postopka ni sprožilo tožilstvo, ki je po Penkovih besedah brez preiskave zaključilo, da ni dovolj dokazov za tožbo. ''Gre za postopek, ki ga je proti Slodeju sprožil oškodovanec Ivan Zidar,'' je pojasnil.

Zadeva je po moji oceni preprosta. Gre za vprašanje, ali je Slovenija pravna država. Gre za eklatantno nezakonito dejanje kriminalista, ki ga je zaradi pravnosti te države treba sankcionirati. Če ne, se to, kar se je zgodilo Ivanu Zidarju, jutri lahko zgodi slehernemu med nami. Aleksander Čeferin

Fišer tudi za izločitev prisluhov

Gorazd Fišer, ki zastopa Dušana Črnigoja, predlaga, da sodišče pisne vloge kolegov odvetnikov priključi zapisniku pri glavni obravnavi, da bodo sestavni del tega zapisnika. V nadaljevanju se pridružuje tako navedbam zagovornikov Ivana Zidarja kot tudi navedbam zagovornika Tomaža Žiberta. Obramba Črnigoja je izločitev nezakonito pridobljenih dokazov že zahtevala in o tem je sodišče že odločilo ter pri tem ta predlog zavrnilo. Kar pa po besedah Fišerja še ne pomeni, da takega predloga ni mogoče ponoviti. In glede na danes slišano je ponovitev tega predloga potrebna.

Fišer je senat pozval, naj iz spisa izloči vse dokaze, pridobljene na podlagi odredbe preiskovalne sodnice, in vse nadaljnje dokaze, pridobljene na podlagi odredbe. ''Niso bili izpolnjeni zakonski pogoji za izdajo prve odredbe, s katero je sodišče dovolilo prisluškovati telefonu Ivana Zidarja.'' Po Fišerjevih besedah je bila odločitev sodnice nekoliko nenavadna, kar je priznalo tudi višje sodišče.

Glede sporočila, ki naj bi iz Münchna po faksu prišlo na slovensko policijo, je senat sodišča, ko je zavrnil zahteve za izločitev neveljavnih dokazov, zapisal: ''Prav tako je preiskovalni sodnik pri izdaji odredbe upošteval popolnoma neodvisno informacijo, ki jo je slovenska policija prejela od nemških varnostnih organov, namreč, da Ivan Zidar …''

Trije "gradbeni baroni" na zatožni klopi
Trije "gradbeni baroni" na zatožni klopi FOTO: Miro Majcen

''Ker vsi pridobljeni dokazi, ki bremenijo Črnigoja, temeljijo na evidentno nezakonitem prisluškovanju telefonu Ivana Zidarja, je popolnoma jasno, da sodišče sodne odločbe na takšne dokaze ne bo smelo opreti.'' Tudi Fišer predlaga izločitev predsednice senata Vesne Podjed in sodnikov porotnikov, ''ker so se vsi seznanili z gradivom, ki je bilo po mnenju obrambe pridobljeno nezakonito, zato ne morejo neodvisno opravljati svojega dela''.

Odvetnik Tovšakove je ogorčeno dejal, da naj bi organi pregona delovali na način, s katerim so kršili ustavo. Dokazi, ki jih je danes predstavil Čeferin, so po njegovih besedah novost. Dokaze proti Tovšakovi naj bi pridobili med prisluškovanjem Gabriču in s tajnim sledenjem. Tudi zagovorniki ostalih obtoženih so se pridružili pozivu za izločitev domnevno spornih dokazov, izločitvi senata in tožilke. Odvetnik Rafael Mohorko, ki zagovarja Krofliča, je poleg tega dejal tudi, da se "Zidar ni ukvarjal s politiko, ampak se je politika ukvarjala z njim".

Soobtoženi Tomaž Žibert je povedal, da živi od samostojnega podjetja, od katerega nima nobenih prihodkov. Hilda Tovšak pa je pričala, da je zaposlena v Vegradu naložbe, kjer dohodka še ne prejema.

Tožilka ni prišla do besede

Po zahtevah odvetnikov za izločitev dokazov je predsednica senata prosila tožilko, naj odgovori na zahteve obrambe. Vendar je odvetnik Boris Grobelnik, ki zastopa Ivana Demšarja, protestiral, češ da naj sodišče pred tem odloči o predlogu za izločitev dokazov. Zato se je sodni senat umaknil na posvet, na katerem so odločili, da morajo pred branjem obtožnice odločiti o predlogu za izločitev tožilke. O njeni izločitvi bo zdaj odločala vodja ljubljanskega tožilstva Tamara Gregorčič, naslednji narok na sodišču bo predvidoma 19. novembra.

V svojem govoru pa je Anton Šubic, ki zagovarja Farčnika, med drugim tudi dejal, da so bili obtoženi na podlagi privedbe pred dvema letoma javno že linčani, sodišče pa je pozval, naj se na to ne ozira. "Pomemben je pravni red, pomembna je zakonitost," je menil in dodal, da "ni pomembno, kaj si o tem misli vnaprej opredeljena javnost".

Za vsem naj bi stal človek iz Nacionalnega preiskovalnega urada

Po končanem prvem naroku je Čeferin povedal, da gre za izmišljeno zgodbo slovenske policije, "ki je z obvodom preko nemške policije sama sebi dostavljala dokaze in s tem zavedla sodišče". "Gre za zanimivo stvar, namreč ker se gospod Zidar ni ukvarjal s politiko, se je politika pričela ukvarjati z njim," je še dodal, sicer pa pojasnil, da dokaza, da bi šlo za politično ozadje nimajo, a "si mislijo svoje". Zaključil pa je z besedami, da primera, če bo spoštovana ustava, ne bodo nadaljevali.

Penko pa meni, da bi se morala zganiti "naš sistem in naša policija", saj naj bi za vso stvarjo po njegovih besedah stal človek, ki je trenutno na enem od najbolj odgovornih mest v Nacionalnem preiskovalnem uradu.

Odgovor policije

Na Generalni policijski upravi so pričakovali, da bo v tako pomembnem primeru, s tako prepoznavnimi in družbeno izpostavljenimi osumljenci, policija deležna različnih pritiskov. Po njihovih besedah je tako že vse od izpeljave hišnih preiskav in odvzema prostosti osumljencem, ko je bila policija večkrat obtožena zlorab in nepravilnosti. "Očitno je to postala neka splošna taktika obrambe osumljencev v odmevnih primerih," je v sporočilu za javnost zapisal predstavnik policije za odnose z javnostjo Drago Menegalija.

Slovenski policija
Slovenski policija FOTO: Jani Dolinšek

Za preiskovanje primerov take razsežnosti je po njegovih navedbah potrebna velika mera poguma, strokovnosti in zagnanosti tako kriminalistov in državnih tožilcev kot tudi sodnikov. "Napovedane milijonske civilne tožbe razumemo kot obliko pritiska na policiste, državne tožilce kot tudi sodnike," piše v sporočilu za javnost.

Kot je zatrdil Menegalija, policija preko medijev ne bo komentirala konkretnih dejanj, ki se razčiščujejo na sojenju, na poziv sodišča pa bo vse podrobnosti pojasnila na sodišču, kamor ta razčiščevanja sodijo.

Policija bo po njegovih zagotovilih storila vse potrebno, da se zaščiti integriteta posameznikov kot tudi kriminalistične policije. Ker navajanje konkretnih posameznikov, ki v preiskavah sodelujejo, lahko privede tudi do njihove fizične ogroženosti, bo policija poskrbela tudi za njihovo zaščito.

Dogovori pri milijonskem poslu?

Gre za primer javnega naročila za gradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika. Kriminalisti so osmerico aretirali 12. februarja lani, obtožba je bila vložena 20. februarja. Zoper njo je bilo vloženih 10 ugovorov obdolžencev in njihovih zagovornikov, da bi izločili domnevne posnetke z dogovori, kdo bi najbolj ugodno gradil nadzorni letališki center in predvsem za kakšno protiuslugo. Po zavrnitvi izvenobravnavnega senata je obtožnica, ki jih po starem Kazenskem zakoniku bremeni suma neupravičenega sprejemanja in dajanja daril ter pomoči k tema kaznivima dejanjema, postala pravnomočna. Če bodo spoznani za krive, jim grozi denarna kazen ali do triletni zapor.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (255)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

papaaa!
28. 10. 2010 05.55
kako obsoditi zidarja, če so v njegovem odvetniškem teamu, sami nekdanji tožilci za posebne namene!?
marija pomagaj
28. 10. 2010 05.19
Itak,a bo potem G.Z plačal podizvajalce ko mu davkoplačevalci izplačajo odškodnino ki jo določi sodba v imenu ljudstva,za posrat kam pelje ta sistem....molotovke se že kuhajo "!!!!!!!
jakac8
24. 10. 2010 17.14
RS-44 .. Hja, praviš, da v ameriki morajo pazit, a praviš, da jih vseeno dosti ovržejo..ni videti, da pazijo... Nekako te razumem, da misliš, da ima Čeferin poštene namene in pošteno govori. Kaj pa če so vse dokumente pošteno dobili pa Čeferin sedaj samo laže in napihuje??? Si pomislil mogoče na to??..verjetno ne...ne bodite toliko naivni in ne verjemite odvetnikom, saj ti so fajn podplačani, da bi še tistega, ki ni niti malo bil povezan s tem potunkali v ta drek in ga obtožili. Kaj misliš, da se to ne dogaja pri nas??? Če to misliš, si hudičevo naiven in bi te razni Čeferini komot žejnega prepeljali čez vodo. Vsak, ki ima vsaj malo pameti, ve, da ti baroni niso delali pošteno in so nas okradli za ogromno denarja.. Še nekaj drži. Ti baroni so tako podkovani z raznimi zvijačami, da enostavno morajo tudi ljudje pregona, uporabiti zvijače, da pridejo do podatkov, ki dokazujejo njihovo nepoštenost.in če se na koncu pokaže, da je res šlo za krajo, nebi smeli advokati nič več piskat in bi zadeva mogla bit končana takoj...vsaj zaostankov nebi bilo...če bi se paizkazalo obratno, pol pa bi morali pregledat, če so se dokazi pridobivali pošteno Ker pa temu zadnje čase ni tako, so pa goljufi v prednosti in lahko uporabijo vse zvijače, ljudje pregona pa ne in zato potem največkrat ne morejo nič dokazat in je takih primerov čedalje več. To vedo, tudi sodniki in odvetniki, ampak nočejo sprejet takih zakonov, ker pol bi advokati veliko manj zaslužili, sodniki pa prav tako... Poznam primer, ko je človek na kamero ujel tatu, ko mu je vdrl v hišo in pokral .., a ker ni imel kamere prijavljene in napisano, da ima kamero, dokazi niso veljali, vkljub temu, da se jasno videlo, človeka ki je kradel. Se ti zdi tak način pravi??..pri moji zdravi pameti se mi ne zdi to prav, a advokatom se zdi to zelo prav, da lahko ogromno denarja pokasirajo od tistih, ki se hočejo na vsak način izvleči iz kriminalnih dejanj...saj ponavadi imajo taki denarja več kot pošteni ljudje... Žal svet ni več pošten in drsi vse globlje v kriminal prav zaradi takih smešnih zakonov...Pa saj nima pomena odpirat oči ''slepim'', ker ti itak nič ne vidijo...pol, ko bo pa poštenemu narodu prekipelo, se boste pa čudili, a ne?
trzican
24. 10. 2010 13.08
še država bo morala plačati vse penale
JanezNovakJohn
24. 10. 2010 08.37
Kako lep svetniški sij imajo. V tej državi niti slučajno ni važno ali si kriv ali ne. Nedolžen je tisti ki dokaže krivdo v postopku. Naprimer. "Ob aretaciji je eno policisko vozilo imelo nehomologirane gume". Naš kazenski zakonik favorizira postopek bistveno bolj kot krivdo. Krivda je drugorazredna stvar. Polek tega je postopek tako zakompliciran da je malo verjetno da se skozi njega prebijejo brez napake in zato ne obsodijo nikogar in ga tudi ne bojo. Slovenija je bistveno bolj mafijska država kot Italija in Kongo.
RS-44
24. 10. 2010 03.16
V demokratičnih državah je pač tako da obstajajo odvetniki kateri so plačani za to da branijo obtoženca...tu ni nič moraliziranja, spustite se na realna tla. In vsak nepravilno pridobljen dokaz je pravno ničen v demokratičnih državah. To bi kriminalisti lahko vedeli, zakaj so pa hodili na faks...saj niso na Kubi ali v Severni koreji da bodo kar malo po svoje pa še kak dokaz malo priredijo. V Ameriki morajo hudičevo paziti kako dobijo kak dokaz ker jih cel kup ovržejo zaradi nepravilnega načina kako so prišli do njih. Ja jakac Tito je marsikoga spravil pod rušo...z dokazi ali brez njih, če je bila panika se jih je pač ponaredilo. Vsaj polovica teh je bilo krivih izključno tega d aso bili politično moteči...
jakac8
24. 10. 2010 01.58
Oh ljubi bog, pridi že Josip Broz iz groba ... ti bi brez procesa to pospravil v čuzo...pa tudi, če gre za Mačkovega zeta...Kaj nebi bilo bolje tako, če se že na kilometer vidi da so goljufali??? Kaj nam če kao neka pravna država in pravni procesi, če se zaradi tega pojavijo razni Čeferini in pol izvlečejo še tako nepoštenega bandita iz luknje... Če naši tožilci niso zmožni tega speljat-itak so verjetno podkupljeni že vsi- naj prepustijo to kakim kitajskim:-)) ...za bruhat ej.
MekUroz
23. 10. 2010 23.49
Puste zidkota, sej bo kmal pod rušo. Pol mu bo pa regrat iz riti rastu pa ne avtoceste!
BoratPahor
23. 10. 2010 21.25
Točno vem kako se bo končalo, plačali bojo globo in to z našim denarjem in kradli naprej.
RoccoS
23. 10. 2010 20.30
Policija vedno dobi nalog z zvijačo oz z neko dojavo, lahko jo da kdo koli, tudi janša! Če tu pade postopek zaradi tega, potem lahko izpustijo polovico zapornikov! Spet vidimo, kako smo vsi enaki pred roko pravice! Barone je treba zapret in enkrat naredit konec temu!
itevs
23. 10. 2010 20.18
Ma enkrat bo že škripnil.
mori007
23. 10. 2010 18.14
Kriminalci dobrodošli v Sloveniji!!! Ne se skrivat po svetu, pridite k nam, tu ste varni, tu vas ne bo nihče obsodil, tukaj občudujemo kriminal!!! DOBRODOŠLI
Adolph
23. 10. 2010 17.12
Ceferina in njegove kompanjone je treba poslati v Sibirijo,da se bojo naucili da je eno kriminalno dejane kriminalno dejanje ,breu obzira ali se naredi pri luci ali v temi . ..
Alexx7
23. 10. 2010 11.21
Ja kaj smo pa pričakovali? Morda obsodbo gospodarskih kriminalcev v Sloveniji? Slovenija je raj za kriminalce vseh vrst. Naši zakoni so spisani po godu enkrat tožilcev, drugič odvetnikov in politikov. Zakaj se sploh troši denar za takšne obravnave?! Vsi vemo, da je zakon na strani tistega, ki ima denar in s tem politično podporo komplet politike.
vetrolov
23. 10. 2010 09.46
zidar, če si nedolžen, se brani sam. z denarjem za svoje odvetnike, pa raje poplačaj svoje podizvajalce.
murinar
23. 10. 2010 09.27
Živela banda,naj žive lopovi ali se splača biti pošten .V tej zablojeni državi so kaznovani poštenjaki,lopovi pa nagrajeni.Zatorej ljudje kradite lažite saj se vam ne sme nič zgoditi ,saj smo pred zakonom vsi enaki. Ali nam ne daje vzgled vlada z Borčitom in sodstvom na čelu?
mraxxx
23. 10. 2010 07.22
že spet se na poštene ljudi spravljajo. Zidarju se že na daleč vidi, da je poštenjak LOL
JanezNovakJohn
23. 10. 2010 02.30
Slovenija je zablojena država. Kazenski zakonik je totalno zakompliciran in daje vso prednost vodenju postopka ne eziraje se na evidentnost krivca. Ob kompliciranosti postopka je ob dobrem branilcu nemogoče krivca kaznovat, saj skoraj ni mogoče pripeljati postopek do konca brez napak.
lesnikovsok
22. 10. 2010 23.12
pišuka.. tale janša je pa za use kriv v te državi...
ljx
22. 10. 2010 22.43
In kaj je to ta super nadvse sposobna in po neobarvanosti značilna tožilka Barbara počela,da se ji tako primer sesuva?