Slovenija

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

Ljubljana, 06. 07. 2021 06.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
STA, K.K., Anja Kralj
Komentarji
1444

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Gneča in zmeda na voliščih
    03:21
    Iz 24UR ZVEČER: Gneča in zmeda na voliščih
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Dušanom Vučkom
    03:58
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Dušanom Vučkom
  • Iz 24UR: Gneča na Gospodarskem razstavišču
    02:45
    Iz 24UR: Gneča na Gospodarskem razstavišču
  • Iz SVETA: Prvi dan predčasnega glasovanja
    02:41
    Iz SVETA: Prvi dan predčasnega glasovanja

Prvi dan predčasnega glasovanja o Zakonu o vodah ponekod mineva z nekaterimi zapleti.  Interesa za oddajo glasov je, sodeč po posnetkih, veliko, a volivci poročajo tudi o zmedi in dolgih čakalnih vrstah. 

Gibanje za pitno vodo opozorilo na zmedo na voliščih

V Gibanju za pitno vodo so opozorili na nekatere nepravilnosti, ki so po njihovih besedah odgovornosti Državne volilne komisije (DVK). Aljoša Petek iz PIC je povedal, da so v "Ljubljani danes soočeni z nedopustnim omejevanjem volilne pravice. Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno." Starejšim ljudem so začeli deliti vodo. DVK ne zagotavlja zadostnega kadra, zato so jim poslali poziv, da tega zagotovijo, so povedali v Gibanju za pitno vodo.

Kot odgovarjajo na DVK, sicer vrste nastajajo zato, ker je naenkrat tolikšen obisk, zato  lahko v vsakem primeru v volilni imenik, ker še nimamo elektronskega volilnega imenika, vpišejo le enega volivca. 

Volivci, ki se v nedeljo ne bodo mogli udeležiti glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah, lahko svoj glas oddajo predčasno. Glasovanje bo potekalo od torka do četrtka med 7. in 19. uro na 92 voliščih po državi, odprtih večinoma na sedežih okrajnih volilnih komisij. 

DVK je tudi zmanjšala število volišč, opozarjajo. Kot so povedali na novinarski konferenci, nekateri volivci v Mariboru zato zdaj ne morejo najti svojega volišča in da je po njihovem mnenju ljudem kratena volilna pravica zaradi neinformiranja, saj jim uradniki DVK ne znajo odgovoriti, kje lahko volijo. Na spletni strani DVK danes niso dostopni vsi seznami volišč, kjer lahko ljudje glasujejo, so opazili v Gibanju za pitno vodo. 

Poleg težav na voliščih v Ljubljani in Mariboru so bile tudi težave na spletu, vloga za prijavo volišča Omnia je bila danes zjutraj namreč nedostopna, čeprav je rok za oddajo jutri, so sporočili. Prav tako so se ljudje soočali s težavo, da so s strani DVK odstranili sezname volišč in ljudje posledično niso našli svojega volišča. Ljudje se nanje obračajo tudi s težavo, da do danes še sploh niso dobili vabila na volišče in zato ne vedo, ali so sploh vpisani v volilni imenik.

Ljudje se nanje obračajo tudi iz tujine in poročajo, da na predčasnih volitvah ne morejo oddati glasov na voliščih, saj naj bi na DVK uporabili stare registre. Ljudje so zmedeni glede tega, kje lahko oddajo glasovnice. Izseljenka, ki živi v Braziliji, je želela oddati svoj glas, pa so jo napotili na glasovanje v Argentino, v katero zaradi koronskih ukrepov sploh ne more vstopiti. Kot je poudarila Nika Kovač, šteje vsak glas in vsak glas, ki je onemogočen, je pomemben, saj lovijo referendumski kvorum.

Kot so pojasnili na DVK, glasovanje po pošti nosi številna tveganja. Sami so pošto z volilnim gradivom oddali pravočasno, a veliko je odvisno od naslova v tujini in poštnih storitev v tujini: "Nekateri volivci volilnega gradiva sploh ne bodo nikoli prejeli, saj DVK nima nobenega vpliva na poštne storitve v tujini. Najbolj sigurno je glasovanje na voliščih v Sloveniji." Kot pravijo, se trudijo, da glede na poštne storitve izračunajo povprečje dni, da glasovnice na naslov ne pridejo prehitro ali prepozno.

DVK: Zaplete rešujemo s pristojnimi okrajnimi volilnimi komisijami

Državna volilna komisija (DVK) po besedah njenega direktorja Dušana Vučka morebitne zaplete v zvezi z volišči rešuje s pristojnimi okrajnimi volilnimi komisijami. O zmedi poročajo iz Maribora, nekaj volivcev ima težave s predčasnim glasovanjem v Ljubljani. Vučko izpostavlja, da je predvsem na volivcih, da preverijo, v katero volilno enoto spadajo.

Težave, o katerih je obveščena DVK, so po Vučkovih besedah različne. V Mariboru so po njegovih besedah denimo "nerodno napisali", kje je volišče za predčasno glasovanje, morali pa bi dodati, da gre za podružnico ene od osnovnih šol, čeprav je bil naslov volišča, torej podružnice, naveden pravilno.

Kot je pojasnil Vučko, so želeli v štajerski prestolnici približati volišče za predčasno glasovanje volivcem, ki pa nekateri tega ne razumejo ali pa so navajeni hoditi na enako mesto. "Mnogi se ne pozanimajo, kam morajo iti, in potem je težava, ko niti ne vedo, v katerem volilnem okraju so," je ocenil.

O težavah z iskanjem volišča se je na medije med drugim obrnila ena od volivk v Mariboru, ki je med drugim izpostavila, da vabilu za glasovanje na nedeljskem referendumu ni zapisana možnost predčasnega glasovanja, informacije o volilnih okrajih pa da so podane zelo nenatančno.

Kot poroča Večer, je bilo do sedaj vedno možno v mariborskem volilnem okolišu predčasno oddati glas na skupni lokaciji v središču Maribora, v Razstavnem salonu na Grajski ulici 7, po novem je lokacij predčasnih volišč sedem, po ena znotraj posamičnega volilnega okraja.

Predčasno glasovanje o zakonu o vodah-1
Predčasno glasovanje o zakonu o vodah-1 FOTO: Aljoša Kravanja

Tudi v Ljubljani so se nekateri volivci pritožili nad slabo označeno lokacijo volišča na Gospodarskem razstavišču. "Ko gredo proti Vilharjevi, je jasno označeno, da gre za predčasno volišče. Tam je na enem mestu 14 volišč," je pojasnil prvi mož DVK. Ob tem je dodal, da je bilo gnečo pričakovati, saj je datum referenduma med počitnicami in se bodo mnogi za vikend odpravili na morje.

Da so v Ljubljani vsa volišča na enem mestu, je po Vučkovih pojasnilih posledica reorganizacije upravne enote. "Imamo dve lokaciji, na Tobačni in Linhartovi, za organizacijo volišč na teh dveh lokacijah pa ni prostora," je pojasnil.

Je bil pa Vučko kritičen do nasprotnikov novele zakona o vodah, ki pred upravnimi enotami volivce nagovarjajo s stojnicami in podobno. Kot je dejal, so agitacije na voliščih v času glasovanja prepovedane.

Pozval je k potrpežljivosti volivcev. "V tujini volivci čakajo tudi po več ur za oddajo svojega glasu, v Ljubljani zagotavljam, da ne bo nihče čakal več kot uro," je sklenil.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pobudniki referenduma ob predčasnem glasovanju s ponovnim pozivom k zaščiti vode

Referendum je ena izmed redkih priložnosti, ko lahko državljani dejansko vplivajo na zakonodajo in na nas je, da oddamo svoj glas in zaščitimo vodo, je bila ob predčasnem glasovanju na referendumu o noveli zakona o vodah jasna Gaja Brecelj iz Umanotere. Članica Gibanja za pitno vodo je prepričana, da je glas proti tudi glas za demokracijo.

"Glas proti pomeni zaščito ekosistemov, glas proti pomeni zaščito naše pitne vode, glas proti je tudi glas za demokracijo in nenazadnje glas proti pomeni, da ohranjamo prost dostop do vode za vse," je poudarila Brecljeva in volivce pozvala, naj se danes, v sredo ali četrtek udeležijo predčasnega glasovanja, ali pa v nedeljo izkoristijo moč, ki jo imajo.

Predčasno glasovanje o zakonu o vodah.
Predčasno glasovanje o zakonu o vodah. FOTO: Aljoša Kravanja

Pobudniki referenduma, ki so združeni v Gibanju za pitno vodo, so po besedah Nike Kovač z Inštituta 8. marec sicer presrečni, koliko ljudi že stoji v vrstah na predčasnem glasovanju. So bili pa znova kritični do zapletov okoli predčasnega glasovanja.

"Tako kot nam ni bilo lahko ob zbiranju podpisov, nam tudi tokrat ni. Ljudje se zbirajo v velikih množicah, čakajo na soncu v vročini, nimajo vode in sence. Država ni poskrbela, da bi lahko vsi, tudi najranljivejši, prišli in enakovredno sodelovali v demokratičnem procesu," je dejala Alenka Kreč Bricelj iz društva Smetumet.

Kreč Bricljeva se je dotaknila tudi težav volivcev v domovih starejših občanov. Ti so obvestilo o možnosti glasovanja po pošti namreč po njenih besedah dobili prepozno. "Državna volilna komisija bi lahko to domovom sporočila že 1. junija, a so obvestila dobili zadnji dan, 30. junija ob 12. uri, torej so imeli zaposleni le 12 ur, da jih obvestijo o možnosti glasovanja po pošti," je bila kritična.

Kovačeva je dodala, da ljudje v domovih še vedno ne vedo, ali lahko volijo "in očitno bo en segment volivcev ostal brez pravice do glasovanja". Se je pa dotaknila tudi napovedanega sredinega televizijskega soočenja na TV Slovenija, v katerem bo sodeloval tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

"To je škandalozno in se nam zdi absolutno nekorektno. Preverili smo, kako je to potekalo pri drugem soočenju pred referendumom o zakonu o drugem tiru, ko je že bila znana sodba ustavnega sodišča. Potekalo je tako, da sta imeli strani za in proti na voljo enakovreden čas," je pojasnila. Vizjakovo sodelovanje sicer po njeni oceni kaže na to, "da se oblast boji, da oblast pritiska, žal pa jim pri tem sledi RTV Slovenija".
 

Volivci lahko glasujejo predčasno samo na tisti okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik, torej kjer imajo prijavljeno stalno prebivališče. Predčasno glasovanje z nekaterimi izjemami večinoma poteka na sedežih okrajnih volilnih komisij.

Med izjeme sodi vseh 14 volilnih okrajev na območju Upravne enote Ljubljana, saj bo predčasno glasovanje za vse okraje potekalo na Gospodarskem razstavišču v dvorani Kocka. Za izvedbo predčasnega glasovanja so se odločili zaradi lažje organizacije in boljše dostopnosti volivcem.

Po drugi strani pa bodo v Mariboru, kjer so predčasne volitve doslej potekale na skupni lokaciji, volišča za predčasno glasovanje tokrat na sedmih lokacijah znotraj posameznih volilnih okrajev.

Na voliščih bo sicer treba spoštovati navodila za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom, kot so vzdrževanje razdalje, nošenje mask in razkuževanje rok, volivci pa bodo morali na volišča vstopati posamično.

'Mladi smo se simbolično zabetonirali, da prikažemo skrb nad prihodnostjo slovenskih voda'

Mladi za podnebno pravičnost so danes v Ljubljani izvedli akcijo "Zabetonirani", v sklopu katere so jih "politiki simbolično zabetonirali v bazen". Z akcijo so želeli ponovno opozorili na nedeljski referendum in pozvati mlade na volitve.

"Na akciji smo prikazali, kako bo izgledala naša prihodnost v primeru sprejetja sprememb Zakona o vodah. Mladi smo preživljali sproščeno poletno popoldne ob vodi (simbolično prikazana z bazenom), ki ga nemarno prekinejo politiki, ki nas želijo zabetonirati. Z akcijo smo želeli prikazati grožnjo, ki jo prinašajo spremembe Zakona o vodah za prihodnost slovenskih voda, priobalnih pasov in nas, mladih," so zapisali. 

Socialnovarstveni zavodi lahko do srede oddajo e-vlogo za glasovanje po pošti in za Omnia glasovanje

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je danes zjutraj socialnovarstvene zavode obvestilo o možnostih, ki jih še imajo stanovalke in stanovalci za glasovanja po pošti in za omnia glasovanje na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah (ZV-1G). Ob tem je ministrstvo je zavodom in stanovalcem poslalo opravičilo za pozno obveščanje in zahvalo vsem, ki so vse potrebno uredili kljub poznemu obvestilo ministrstva.

Ministrstvo je obvestilo socialnovarstvene zavode, ki izvajajo institucionalno varstvo, da imajo stanovalci, ki imajo stalno bivališče prijavljeno na naslovu zavoda, možnost glasovanja na domu. Stanovalci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, v zavodu pa imajo prijavljeno le začasno prebivališče, bodo imeli možnost glasovanja pred volilnim odborom na svojem domu. Zavodi so od ministrstva danes zjutraj prejeli vsa navodila in usmeritve.

Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor ne za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu. To morajo sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje do srede, 7. 7. 2021 do 24. ure. Okrajna volilna komisija mora do omenjenega roka obvestilo (vlogo) prejeti in velja rok prispetja. Obvestilo lahko pošljejo preko portala e-Uprava, ki omogoča oddajo vloge z digitalnim potrdilom in brez digitalnega potrdila.  Vse podatke okrajnih volilnih komisij najdete na spletni strani državne volilne komisije.

Tisti, ki imajo v zavodu prijavljeno začasno bivališče, se lahko poslužijo glasovanja na volišču zunaj okraja stalnega prebivališča Omnia. 

Okrajne volilne komisije določijo volišče Omnia, na katerem glasujejo volivci, ki so iz drugega kraja (npr. volivec iz Maribora želi glasovati v Ljubljani). Volivec, ki bo na dan glasovanja zunaj kraja stalnega prebivališča in želi glasovati na volišču zunaj svojega okraja stalnega prebivanja, mora svojo namero sporočiti na okrajno volilno komisijo, na območju katere ima stalno prebivališče.

Obvestilo lahko pošlje preko portala e-Uprava, ki omogoča oddajo vloge z digitalnim potrdilom in brez digitalnega potrdila. Volivci morajo obvestilo poslati najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje do srede, 7. 7. 2021 do 24. ure. Okrajna volilna komisija mora do omenjenega roka obvestilo (vlogo) prejeti. Rok za oddajo obvestila je prekluziven in velja rok prispetja. 

Volivci se še lahko prijavijo za nekatere posebne oblike glasovanja

V sredo se bo iztekel rok, do katerega se volivci lahko prijavijo še za nekatere posebne oblike glasovanja. To velja za volivce, ki bi v nedeljo želeli glas oddati zunaj kraja stalnega prebivališča (na t. i. voliščih Omnia), za volivce, ki bi zaradi bolezni želeli glasovati na domu, ter volivce, ki stalno živijo v tujini, pa bi v nedeljo želeli glasovati v Sloveniji.

Začenja se predčasno glasovanje na referendumu o vodah
Začenja se predčasno glasovanje na referendumu o vodah FOTO: Shutterstock

Glasovanje na domu (rok za prijavo: sreda, 7. julij) je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču. Glasujejo lahko pred volilnim odborom na svojem domu. Namero o glasovanju na domu volivec sporoči okrajni volilni komisiji, na območju katere ima stalno prebivališče. 

Kako pa lahko vlogo oddajo tisti, ki nimajo dostopa do računalnika, denimo starostniki? Kot pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo, se glede glasovanja in ugotavljanja izida glasovanja na referendumu smiselno uporabljajo določbe Zakona o volitvah v državni zbor. ZVDZ v 83. členu določa, da volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, v katerem so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu. To morajo sporočiti okrajni volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja. Zakon posebej ne ureja, na kakšen način volivec obvešča okrajno volilno komisijo: "Menimo, da se volivci poleg elektronskega obveščanja lahko poslužujejo tudi obveščanja po pošti. Pri tem pa je pomembno, da okrajna volilna komisija obvestilo prejme najkasneje tri dni pred dnem glasovanja. V tem primeru je obveščanje prek e-uprave volivcu bolj prijazno, saj lahko obvestilo odda do konca roka  (7. 7. 2021 do 24. ure), prav tako pa obvestilo o glasovanju na domu lahko oseba odda za drugo osebo, ki nima dostopa do računalnika." Kot so dodatno pojasnili na DVK, v tem primeru veljajo vsi načini, kako obvestiti volilno okrajno komisijo. Tako lahko volivci okrajno volilno komisijo pokličejo, pošljejo elektronsko pošto, navadno pošto ali izpolnijo vlogo na e-upravi. Vloga oziroma obvestilo pa mora prispeti pravočasno.  Za osebo lahko to storijo tudi svojci. 

Vloge za glasovanje lahko volivci oddajo preko portala e-Uprava, ki omogoča oddajo vloge z digitalnim potrdilom in brez digitalnega potrdila.

Glasovanje v Sloveniji za tiste, ki imajo stalno prebivališče v tujini – izseljenci (rok za prijavo: sreda, 7.  julij). Če boste na dan glasovanja v Sloveniji, a imate stalno prebivališče prijavljeno v tujini, boste na dan glasovanja lahko glasovali na posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije (upravne enote) oz. na t. i. volišču "OMNIA".

Glasovanje na referendumsko nedeljo izven okraja stalnega prebivališča na volišču “OMNIA” (rok za prijavo sreda 7. julij). Če želite na dan glasovanja svoj glas oddati zunaj okraja stalnega prebivališča, morate o svoji nameri obvestiti volilno komisijo, na območju katere imate stalno prebivališče. To storite tako, da oddate vlogo za takšno glasovanje. V njej izberete okraj, v katerem želite glasovati. Glasovali boste lahko na t. i. volišču "OMNIA". 

Ob 17. uri bodo Mladi za podnebno pravičnost izvedli performans akcijo ZABETONIRANI, s katero želijo znova opozoriti na prihajajoči referendum o Zakonu o vodah, ki bo 11. julija. 

V soboto nastopi volilni molk, v nedeljo pa se bodo odprla volišča po vsej Sloveniji za redno glasovanje. Referendum o noveli zakona o vodah bo potekal na pobudo Gibanja za pitno vodo. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o vodah (ZV-1G), ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 30. marca 2021?

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1444)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1831509
08. 07. 2021 14.01
+2
V bistvu se gre samo za to ali boste verjeli politikom ali stroki. Sedaj se pa vprašajte kdo več ve o okolju? Politika ali stroka. Ja jasno da stroka, ker niti ena sama samcata organizacija, ki se bori za naravo ni podprla tega zakona. Zakaj že? Ker škoduje naravi. Zato bom 11.7. glasovala PROTI!!!
crazymoto
07. 07. 2021 10.57
-1
Ta arestant (Janša) še ni izpeljal ene stvari korektno... Vsepovsod... od nekdaj same mučke.. Laži... Kraje... Korupcija... Droge... Pa ničesar nikoli ne prizna... Logično da tak podel kot je... Bo naredil vse da spet onemogoči glas ljudstva... Le tega se boji ker ve da bi moral sedeti v temni mračni celici... Do svojega žalostnega-našega SREČNEGA KONCA!!!
crazymoto
07. 07. 2021 10.50
+0
Vsi ti zapleti in težave so dobro premišljene in načrtovane... Gnila je naša politika!!! Zato pa onemogočajo glasovanje... Me zanima koliko glasovnic bo neveljavnih... Tolko kolko je potrebno😉👍
alicante1234
07. 07. 2021 10.42
+1
Nisem vedel, da je dovoljeno betoniranje na območju zaščitene kulturne dediščine v centru LJ.
jodr
07. 07. 2021 08.51
-3
Zmedo na voliščih so povzročali nevladniki, ki so delali propagando proti zakonu.. Včasih je bilo to kaznivo dejanje.
mosqito
07. 07. 2021 08.48
-9
Vsak normalen Slovenc, bo glasoval ZA.
mosqito
07. 07. 2021 08.46
-4
Al pride kdo po mene domov.....hočem glasovat, ZA dobro Slovenije. GLASUJMO ZA .....za zdravje...in proti Jankovičevem kanalizacijskem omrežju,nad ZDRAVO PODTALNICO V Ljubljani.
Gabiula
07. 07. 2021 08.44
+4
Namerno povzročanje težav zato da ne bi referendum uspel.Drustvo ki so amaterji jim je veliko bolje uspela pobuda glede vode.Se petkovi kolesarji so veliko bolje organizirani.
mosqito
07. 07. 2021 08.43
-1
Glasujte ZA zdravo pitno vodo. ..ZA PROTI POPLAVNO ZAŠČITO.
markospenca
07. 07. 2021 11.24
mario7
07. 07. 2021 08.23
+1
Gneča za glasovanje. Mobilne cepilne enote brez dela...🤣
JApajaDAja
07. 07. 2021 08.39
+3
to bi lahko izkoristili v nedeljo-vsaj na večjih voliščih!
jodr
06. 07. 2021 21.59
-5
Sama neka društva opozarjajo...in vsa ta društva živijo na račun delovnih ljudi, ki plačujejo davke.
JApajaDAja
07. 07. 2021 08.40
-2
in ta društva agitirajo kot politični aktivisti, ne z argumenti!
Uporabnik1929613
07. 07. 2021 10.08
+1
tam kjer ti delaš rečete društvo ali kevdr?
Kisli_slon
06. 07. 2021 21.44
-8
Teli se naj grejo raje cepit
Nimasmisla
06. 07. 2021 21.40
+15
Država se trudi da bi čim maj ljudi glasovalo vendar jim ne bo uspelo ljudje glasujejo proti Janši ne za vodo
PrettyBird
06. 07. 2021 21.33
+10
Ko beres ta clanek dobis obcutek da je udelezba taksna kot na plebiscitu za samostojno Slovenijo.
smotra
06. 07. 2021 21.25
-11
Zjutraj povem ženi za popoldne obkrožim za
Tomaz Korosec
06. 07. 2021 21.14
+9
Referendum ne bo samo o vodi, bo pokazatelj koliko volivcev podpira vladno politiko. Zna biti zanimivo če bodo številke v eno ali drugo stran.
PrettyBird
06. 07. 2021 21.37
-5
Ko se gre za biznis zaupam vladi, ko se gre za naravo zaupam hipijem na levi.
MUNGATUMBA
06. 07. 2021 20.41
-16
V nedeljo oddam 2x "ZA"- s pomočjo hčere, s katero tradicionalno po referendumih odideva na kepico(banjo) sladoleda ! Kateraga, pa zaradi rekleme. ne sme povedat
Uporabnik1929613
07. 07. 2021 10.09
+1
ćurkl
07. 07. 2021 10.49
+2
Navajaš tudi svojega otroka, da ne misli s svojo glavo, kaj? Se prodaja za "kepico sladoleda", kot njen oći ...
zurbrigen
06. 07. 2021 20.39
-11
A pri referendumih volilno molk ne velja ? IN ja BRAVO zabetonirani za preformans, ste se izkazali, PRVIČ v LAJFU sicer navidezno, ampak ste pa vseeno DELALI, samo tako naprej, vsa pokličem ko bom delal 55m dolgo and 170cm visoko škarpo. LP
Uporabnik1929613
07. 07. 2021 10.13
+1
zakaj misliš, da bi prišli k drekkaču v "tabor" ha?
Sputnik8
06. 07. 2021 20.28
-8
So levi dobili navodila partije, da morajo volilne lističe slikat. Tako delajo nadzor nad ukazom obkroži proti. Lastna volja pri levih ha ha ha .
ćurkl
06. 07. 2021 21.38
+8
S tem si nekatere obtožil in jim sodil - pod izmišljenim dejstvom. Koga ti to prepričuješ??
Capone42
06. 07. 2021 20.28
+9
Zakon se spreminja v 37. členu, po katerem na vodnem in priobalnem zemljišču ter na območju presihajočih jezer ni dovoljeno posegati v prostor, RAZEN za v členu naštete posege, tem pa sta v noveli dodana naslednja posega: ‼️ 3. gradnja objektov, ki se skladno s predpisi, ki urejajo gradnjo objektov, razvrščajo med enostavne objekte, ‼️ 4. gradnja objektov v javni rabi v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov. Kaj so enostavni objekti in objekti v javni rabi, ki bi po novem bili dovoljeni? - Enostavni objekti so: zajem pitne in tehnološke vode (!), parkirišča kot samostojen objekt, vključno z dovozi, teniško, nogometno, košarkarsko, rokometno igrišče, inline hokej, golf, kajakaška proga, smučišče na vodi, kotalkališče, odbojkarsko igrišče, poligon za kolesa ali motorje, garaža, savna, fitnes, grajeno zajetje na tekoči vodi, grajen namakalni sistem s črpališčem, vodni zbiralnik, bazen za kopanje, rastlinjak, silos, ribogojnica, gnojišče, klet, vinska klet, pokrita skladišča, zbiralnik gnojnice ali gnojevke, napajalno korito, zidanica, sirarna, sušilnica sadja in rib, črpališče, objekt navigacijskih služb zračnega prometa, ipd. (Uredba o razvrščanju objektov - ). - Objekti v javni rabi so: gostinska stavba, poslovna in upravna stavba, trgovska stavba in stavba za storitvene dejavnosti, stavba za promet in stavba za izvajanje komunikacij, stavba splošnega družbenega pomena, obredna stavba (cerkve), javna cesta, ulica, trg, tržnica, igrišče, parkirišče, pokopališče, park, zelenica, rekreacijska površina (Gradbeni zakon - 3. člen 26. odst. -) Vodna in priobalna zemljišča so po zdajšnji ureditvi javno dobro (dostopno vsem, uporaba brezplačna), priobalna zemljišča pa prestavljajo pas 15 metrov od vodne meje. Z novelo zakona se torej uvaja sprememba, da bo možno na vodna in priobalna zemljišča (torej neposredno ob vodo) poseči tudi na način gradnje zgornjih objektov. Pogoj za gradnjo na teh ozemljih pa je logično - dovoljenje za uporabo ali pridobitev lastninske pravice. .. gre za poskus privatizacije kotičkov neposredno ob jezerih, morju, rekah, slapovih, izvirih ... ti bodo (če bo novela uveljavljena) postali plačljivi ali celo nedostopni. Vsekakor bo zakon negativno vplival tudi na vire pitne vode v Sloveniji (izviri podzemne vode, podtalnica, reke in jezera), saj se z novelo zakona lahko na enak način poseže tudi v te, hkrati pa se lahko zajem pitne vode po noveli privatizira, kar lahko vpliva na povišanje cene pitne vode. Zaradi preširoko zastavljenega novega 37. člena, ki ne predvideva nikakršnih omejitev v zvezi s pravico do pitne vode, je predlagana novela po našem mnenju v NESKLADJU s 70.a členom Ustave, ki določa: "Vsakdo ima pravico do pitne vode. Vodni viri so javno dobro v upravljanju države. Vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. Oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno."
Capone42
06. 07. 2021 20.28
+15
Sputnik8
06. 07. 2021 20.30
+0
Napiši prosim kako lahko privatiziram izvir vode na moji zemlji. Hvala.
MUNGATUMBA
06. 07. 2021 20.33
-10