Vseh 22 kolesarkih ekip, med katerimi so tudi tiste iz najmočnejše svetovne serije World Toura, uvodno etapo začenja v severovzhodnem delu države. Po startu v Lendavi jih bo trasa prvič v zgodovini dirke peljala tudi v sosednjo Madžarsko. Prek 150 kolesarjev bo na cesti ves čas spremljalo vsaj 22 klubskih vozil, pred samim startom pa se bo na določene lokacije odpeljalo kar nekaj spremljevalnih avtobusov, ki se jih poslužujejo zlasti ekipe svetovne serije. Tudi tokrat se gneči in krajšim zaporam ne bomo mogli izogniti.
Iz ravnice na zahtevne vzpone do vožnje na čas
Iz najbolj ravninske slovenske regije se dirka jutri seli v Maribor, kolesarji bodo drugo etapo v dolžini skoraj 153 kilometrov začeli ob Mariborskem otoku, v nadaljevanju pa jih čaka prehod čez hidroelektrarno Fala proti Slovenski Bistrici, Šmarij pri Jelšah, temu sledi vzpon na Planino pri Sevnici, razgibana trasa mimo Kozjega in preko Podčetrtka v Rogaško Slatino.
V petek se začenja 176-kilometrska etapa na relaciji od Slovenskih Konjic do Celja, ki prinaša tudi težje preizkušnje, kot je vzpon na Celjsko kočo, za finiš pa udeležence kolesarske karavane čaka še vzpon na Celjski grad.
Trebnje prvič gostitelj slovenskega kolesarskega spektakla
V soboto pa bo dirkaška kolesarska preizkušnja obiskala tudi prestolnico in nekatere okoliške kraje. Tradicionalni start četrte, kraljevske etape, bo znova v ljubljanskem Tivoliju, pot pa bo kolesarje vodila kolesarje do Medvod, Škofje Loke in Kranja na Jezersko, kjer bo prvi gorski cilj dirke. Sledita še dva, na Pavličevo sedlo in Volovjek, cilj etapa pa bo v Kamniku.
Vse sekunde prednosti, ki jih bodo kolesarji pridno nabirali v prvih štirih dneh, pa bodo morali v nedeljo potrditi še v bitki na čas od Trebnjega do Novega mesta. Prek 20 kilometrov dolg kronometer bo torej še zadnji boj za zmago v skupnem seštevku dirke.
Policisti znova opozarjajo na varnost na posameznih trasah in ob njej: "Upoštevajte navodila redarjev in policije!"
V času enega največjih in najbolj odmevnih športnih dogodkov pri nas, ki bo postregel z najmočnejšo zasedbo kolesarjev v zgodovini, bo za varnost kolesarjev in drugih udeležencev v prometu skrbelo več sto policistov. V vsaki etapi pa bo kolesarje na cesti spremljalo 28 policistov na motorjih in najmanj tri službena vozila s po šestimi policisti. Dogodek za slovenske policiste predstavlja zelo zahtevno nalogo, zato ni presenečenje, da se nanj pripravljajo dlje časa.
Dodatno načrtovanje pa od njih zahtevajo večji slovenski kraji in prometne konice. "Zagotovo so vedno znova največji izziv ostali udeleženci v prometu, ki niso seznanjeni s kolesarsko dirko, občasnimi kratkotrajnimi zaporami cest ali ne upoštevajo navodil redarjev in prometnih policistov," je pred tokratno izdajo Dirke po Sloveniji poudaril Matjaž Leskovar, višji samostojni policijski inšpektor Slovenske Policije. Dodal je, da celoto dogajanje od vseh udeležencev zahteva zgolj nekaj potrpežljivosti, upoštevanja navodil in predvsem dobre volje. Vsem tistim, ki se znajdejo sredi cestnih zapor v času dirke, pa svetuje, naj namesto tega, da se jezijo, raje izstopijo iz vozil, navijajo in spodbujajo kolesarje. Za varnost vseh na posameznih trasah in ob njej pa najlažje poskrbimo tako, da upoštevamo navodila redarjev in policije.
Kdaj se moramo nujno ustaviti?
V preteklosti pa se je že večkrat zgodilo, da so vozniki kar zapeljali na traso in s tem ogrožali tako tekmovalce kot tudi sami sebe. Zato Leskovar opozarja, da je treba biti med dirko pozoren na policijsko vozilo, ki ima prižgane posebne rdeče in modre svetlobne znake ter izvaja mobilno zaporo in zapira cesto. Vozilo organizatorja z rumeno svetilko in napisom 'kolesarska dirka' pa najavlja prihod kolesarske karavane ter opozarja, da se je takrat potrebno ustaviti in počakati, da gre karavana mimo, z vsemi spremljevalnimi vozili vred. Pot lahko nadaljujemo, ko mimo nas zapelje zadnje vozilo, na katerem je viden napis 'konec dirke'. Takrat se torej cesta znova odpre za ves promet.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.