Kot je zatrdil minister Bohinc, naj mladi tudi sami skrbijo za svojo varnost, predvsem pa naj starši opozorijo otroke o nevarnostih v prometu ter pri prevozu otrok pazijo na uporabo varnostnih pasov in otroških sedežev. Po njegovih besedah je lani v prometu umrlo 24 otrok in mladoletnikov, v letošnjem letu pa do 15. avgusta sedem. Otroci in mladoletniki so najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah kot potniki in ne kot pešci. Policisti bodo v prvih šolskih dneh med drugim spremljali prvošolčke po šolskih poteh, poostreno nadzirali promet, preverjali bodo opremljenost udeležencev v prometu, tako npr. prvošolčkov z odsevnimi telesi in rumenimi ruticami, in nadzirali uporabo varnostnih pasov.
V novo šolsko leto bo vstopilo 176.437 osnovnošolcev in predvidoma 106.689 srednješolcev. Prvič bo v šolske klopi sedlo 21.793 prvošolcev, med njimi 9092 v devetletki in 12.701 v osemletki. V postopno uvajanje programa devetletne osnovne šole bo vključenih 252 šol oziroma 56,25 odstotka vseh. Vključevale bodo 14,8 odstotka vse osnovnošolske populacije. V vseh osnovnih šolah se bo devetletni program v celoti izvajal od šolskega leta 2008/2009 naprej.

Na novinarski konferenci je ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok povedala, da nas znotraj šolskega sistema, ki ga prenavljamo od samostojne države naprej, čaka najbolj zahtevno obdobje prenove. V vrtcih in osnovnih šolah bodo več pozornosti namenili čim bolj uspešnemu vključevanju otrok manjšin in romskih otrok, prednostni nalogi pa bosta tudi zagotavljanje pogojev za izvajanje programov za otroke s posebnimi potrebami v rednih vrtcih in šolah ter priprava prilagojenih programov za devetletno osnovno šolo, ki jih bodo izvajale osnovne šole s prilagojenim programom ter zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami, je povedala ministrica za šolstvo. V skladu z zakonom o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami je bilo od 1. junija lani do zdaj v programe vzgoje in izobraževanja usmerjenih 1973 otrok.
Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport bo namenilo poseben poudarek tudi računalniškemu opremljanju šol. Predlog zakona o temeljnih programih razvoja na področju izobraževanja in znanosti je vložen v DZ, obravnava pa bo oktobra. Predlog posebej poudarja vprašanje informacijsko-komunikacijske pismenosti. V letu 2003 se po besedah Čokove tako obeta 3,3 milijarde tolarjev sredstev za različne dejavnosti od strojne opreme do računalniških mrež in e-šol. Veliko pričakujejo tudi od sprejetja novele zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, ki bo oktobra prav tako v obravnavi v DZ. Proračun za leto 2003 predvideva od 255 milijard tolarjev 115 milijard za področje osnovnega šolstva in 52,6 milijarde tolarjev za področje srednjega šolstva, je pojasnila ministrica.
Država v letošnjem letu namenja za osnovnošolske objekte, za katere v osnovi skrbijo občine, 2,6 milijarde tolarjev kot soudeležbo pri investicijah, na področju srednjih, višjih in visokih šol ter zavodov, kjer je težava predvsem vzdrževanje, pa namenja 1,05 milijarde tolarjev, je povedal državni sekretar za investicije Herman Tomažič. Za intervencijo po požaru, ki je 24. julija zajel osnovno šolo Podzemelj v Beli krajini, je ministrstvo za šolstvo v letošnjem letu predvidelo skoraj 8,2 milijona tolarjev. To je 40-odstotni delež sofinanciranja odstranitve posledic požara. V naslednjem letu, ko bodo gradili povsem novo zgradbo, bo MŠZŠ prispevalo več kot 220 milijonov tolarjev.