Slovenija

'Z davkoplačevalskim denarjem promovirajo protidelavski zakon!'

Ljubljana, 11. 03. 2011 10.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Vlada meni, da je zakon o malem delu dober in ima prednosti za državljane. Predstavniki vlade si tudi želijo, da bi jim omenjena zakonodaja dvignila podporo. Kritiki pa vladi očitajo, da državljane zavaja.

Referendum o malem delu - 3
Referendum o malem delu - 3 FOTO: Blaž Garbajs
Perverzno je, da vlada z davkoplačevalskim denarjem promovira protidelavski zakon! Zakon odnaša pravice, ki smo si jih izborili v več kot sto letih. Goran Lukič, ZSSS
Organizatorji referendumske kampanje morajo do 16. marca odpreti posebne transakcijske račune ter Državni volilni komisiji sporočiti podatke o organizatorju. Do istega dne morajo mediji objaviti pravila za predstavitev mnenj o referendumskem vprašanju, občine pa objaviti pogoje za uporabo plakatnih mest.

Zagovorniki in nasprotniki malega dela gredo v kampanjo s približno enakimi sredstvi. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), ki je pobudnica za začetek postopkov za razpis referenduma, bo za kampanjo namenila približno 50.000 evrov, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije približno 33.000 evrov, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo pa bo v ta namen poskušalo zbrati 20.000 evrov.

Podobno vsoto kot omenjeni nasprotniki zakona je za kampanjo predvidela tudi vlada, ki bo poskušala volivce prepričati v prednosti zakona. Svojemu uradu za komuniciranje, ki ga je določila za organizatorja kampanje, bo zanjo namenila 100.000 evrov.

Golobič upa, da se bodo pokazali pozitivni učinki, ki jih zakon prinaša.
Golobič upa, da se bodo pokazali pozitivni učinki, ki jih zakon prinaša. FOTO: Blaž Garbajs
Vlada meni, da ji bo podpora narasla

Učinke, ki bi jih prinesel zakon, če bo potrjen, so predstavili tudi predstavniki štirih ministrstev. Minister za delo Ivan Svetlik je povedal, da se z zakonom poskuša povečati varnost tistih, ki zdaj opravljajo začasna dela. Zatrjuje, da nov zakon ne prinaša bojazni, da bi se dosedanja delovna razmerja bodisi za določen ali nedoločen čas ukinjala. Svetlik poudarja, da zakon delodajalcem postavlja omejitve, koliko malih delavcev oziroma koliko dela lahko ti opravijo, hkrati pa lahko posameznik z malim delom letno zasluži do 6.000 evrov.

Po njegovih besedah zakon ponuja pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, zakon določa tudi minimalno urno postavko. Po njegovih besedah bo zagotovljenih tudi več sredstev za štipendije, kar je potrdil tudi minister za visoko šolstvo Gregor Golobič. Po mnenju Svetlika bi lahko zakon že v prvem letu po sprejemu prinesel do 10.000 novih delovnih mest, kar je ponovila tudi ministrica za gospodarstvo Darja Radić. Slednja je tudi prepričana, da bo zakon dober za gospodarstvo, med drugim bo zmanjšan tudi davčni primež.

Svetlik je pojasnil, da zakon predvideva tudi oblikovanje posebne komisije, ki bo obravnavala učinke zakona in predlagala morebitne spremembe, če bo ugotovila, da se kažejo negativni učinki. Golobič pa je povedal, da bodo urejene tudi evidence na področju statusov študentov, s čimer želijo zmanjšati možnosti zlorab in število fiktivnih vpisov.

Na vprašanje, ali bo zaradi zakona še kaj padla podpora vladi, pa je najprej Golobič odgovoril, da upa, da se bodo pokazali pozitivni učinki, ki jih zakon prinaša. Podoben odgovor je imel tudi Svetlik, ki upa, da bo podpora vladi zaradi zakona narasla.

Radićeva: Zakon je dober za vse

"Ko sem sama prebrala zakon o malem delu in videla, kakšne rešitve prinaša, se sprašujem, katera skupina lahko glasuje proti takemu zakonu. Pa saj ta zakon prinaša dobro za vse skupine. Tako za študente, saj jim še vedno omogoča opravljati to delo, povečuje se sklad za štipendije, brezposelni bodo lahko legalno ob nadomestilih, ki jih dobivajo, še dodatno zaslužili in bodo tako ostali blizu trga delovne sile. Ne nazadnje bodo tudi upokojenci lahko opravljali delo in prejemali pokojnino," pa je dejala Radićeva, ki je ob tem opozorila, da govori kot državljanka in ne kot ministrica.

Dušan Semolič
Dušan Semolič FOTO: POP TV

Pobudniki referenduma ostri do kampanje ministrstva za delo

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je ostro zavrnil besede ministrov. Malo delo ne zagotavlja pravice do dopusta, do bolniške, do malice, do regresa, do stroškov prevoza na delo in do stavke, pravi. "Če vse to preračunate, vidite, da bo delodajalec na posameznega delavca z minimalno plačo letno prihranil približno 3.000 evrov. Ni čudno, da delodajalci temu zakonu ploskajo!" opozarjajo sindikalisti. Sindikalist Goran Lukič je zavrnil tudi besede ministra Svetlika, da bo zakon povečal medgeneracijsko solidarnost. "Ta zakon bo to solidarnost ukinil! Ti upokojenci so imeli delavske pravice, zdaj pa bi jih radi naslednjim generacijam ukinili. Zakon odnaša pravice, ki smo si jih izborili v več kot sto letih," pravi.

Sindikalisti so postregli s podatkom, da se je število redno zaposlenih v Nemčiji od leta 2000 do sedaj znižalo za 1,6 milijona, zavrnili pa so tudi vladino napoved, da bo malo delo odskočna deska mladih in brezposelnih na trg dela. "Nemški primer kaže na to, da samo 10 odstotkom oseb, ki opravljajo malo delo, uspe prehod v redno zaposlitev. V Avstriji pa na primer kar 71 odstotkov malih delavcev ne more preživeti s svojim dohodkom," pravijo.

Primerjava pravic redno zaposlene osebe in malega delavca (Vir: ZSSS)
 REDNO ZAPOSLENMALI DELAVEC
urna bruto postavka6 eur4 eur
urna bruto postavka, nedelja dopoldne12 eur4 eur
povračila stroškov za malico3,78 eurX
povračilo stroškov prevozanajmanj 70 % cene javnega prevozaX
regres za letni dopust734,15 eurX
letni dopusnajmanj 4 tedneX
dodatek na delovno dobo0,5 % osnovne plače za vsako izpolnjeno letoX
odpravninado 20-kratnika osnove določene v zakonuX
odpovedni rok30–150 dniX

ŠOS: 16 tisoč dijakov bo izgubilo državno štipendijo

Predsednik ŠOS je sporočil, da minister za delo Svetlik obljublja štipendije, "mi pa vemo, da obljubljene štipendije še niso podeljene. To smo se naučili že leta 2007 in 2009. Brez jasno določenih pravil o tem, kaj se kot premoženje šteje v cenzus, so kakšne koli ocene in obljube o številu novih podeljenih državnih štipendij nemogoče, jasno pa je že, da bo kar 16.000 dijakov izgubilo državno štipendijo. Omejevanje študentskega dela ob nezadostni štipendijski politiki bo imelo velike negativne posledice na šolajočo se mladino. Povzročilo bo nedostopnost izobraževanja za socialno šibkejše in posledično upad splošne izobrazbene ravni mladih, ki se že danes soočajo z velikim zaposlitvenim problemom. Želimo si, da se bo 10. aprila čim več volivcev odpravilo na volišča in bilo proti elitizaciji visokega šolstva in novi obliki mezdnega dela na slovenskem trgu dela," je zapisal v izjavi za javnost.

Maja Potočnik, Katja Šoba in Marko Funkl
Maja Potočnik, Katja Šoba in Marko Funkl FOTO: Blaž Garbajs

Gibanje za dostojno delo in socialno družbo pa je danes zapisalo, da je ministrstvo za delo že prejšnji mesec upokojencem z zloženkami, objavljenimi v njihovem glasilu, "pošiljala hvalospeve o Zakonu o malem delu". Gibanje tudi meni, da ministrstvo zavaja tudi z gradivom, ki je objavljeno na spletni strani ministrstva. "Naše akcije bodo neagresivne, inovativno informativne narave in osredotočene na teren, saj smo prepričani, da bomo neposredno med ljudmi veliko več dosegli kot ministrstvo in vlada z neverodostojnimi televizijskimi oglasi," je poudaril predsednik gibanja Marko Funkl.

Volilna opravila

Roki za referendumska opravila so začeli teči 1. marca. Organizatorji volilnih kampanj morajo do 16. marca odpreti posebne transakcijske račune ter DVK sporočiti podatke o organizatorju. Do istega dne morajo mediji objaviti pravila za predstavitev mnenj o referendumskem vprašanju, občine pa objaviti pogoje za uporabo plakatnih mest.

V DZ so podpise za referendum o zakonu o malem delu prinesli 11. februarja.
V DZ so podpise za referendum o zakonu o malem delu prinesli 11. februarja. FOTO: Damjan Žibert

Na referendumu imajo pravico glasovati državljani, ki imajo pravico voliti na državnozborskih volitvah. Na referendumu bo mogoče glasovati na več načinov. Na rednih voliščih bo glasovanje potekalo med 7. in 19. uro, DVK pa je danes okrajnim volilnim komisijam naložila, naj se čim prej sestanejo in določijo volišča.

Glasovati bo mogoče tudi po pošti iz Slovenije, kar velja za volivce, ki bodo na dan glasovanja v bolnišnici, domu za starejše ali zaporu. Ti volivci morajo za glasovanje po pošti vložiti zahtevo, in sicer najpozneje do 31. marca.

Možno bo tudi predčasno glasovanje na posebnih voliščih na sedežih okrajnih volilnih komisij. Predčasno glasovanje bo potekalo med 5. in 7. aprilom, volišča pa bodo odprta med 9. in 17. uro.

Do 7. aprila morajo volivci, ki bi želeli glasovati na domu ali pa na posebnem volišču zunaj kraja stalnega prebivališča, to namero sporočiti okrajni volilni komisiji.

Slovenski državljani, ki nimajo stalnega bivališča v Sloveniji, bodo lahko glasovali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih po svetu ali pa po pošti. DVK je določila 34 volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Volivci v tujini bodo lahko glasovali tudi po pošti, a bodo morali do 26. marca takšno glasovanje zahtevati pri DVK. Kot je pojasnil tajnik DVK Marko Golobič, so volivcem v tujino že poslali približno 52.000 obvestil.

Hkrati z referendumom bodo 10. aprila potekale tudi lokalne volitve v občinah Trebnje, Mirna in Moravče, roki za njihovo izvedbo pa so prav tako začeli teči danes. Tako je do 16. marca mogoče določati kandidate za župane in člane občinskih svetov v Trebnjem in Mirni ter za člane občinskega sveta v Moravčah. Predvolilna kampanja se bo prav tako začela 11. marca.

Predčasno glasovanje - 5
Predčasno glasovanje - 5 FOTO: Aljoša Kravanja

Volilna pravila na 24ur.com in v oddaji 24UR

24ur.com bo kot neodvisna spletna stran v okviru profesionalnih novinarskih načel spremljala kampanjo za referendum, seveda ob upoštevanju zanimanja gledalcev tudi za druge dogodke. Enako velja tudi za oddajo 24UR. Neodvisna spletna stran 24ur.com in informativna oddaja 24UR bosta kampanjo spremljali v okviru profesionalnih novinarskih načel in v skladu z novinarsko etiko. Skrbeli bomo za kar se da uravnoteženo predstavitev vseh strani. Upoštevali bomo tudi interese uporabnikov. O dolžini, vsebini in načinu predstavljanja bo uredništvo odločalo samostojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (127)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

forrestcic
14. 03. 2011 19.05
Aha zdaj bodo pa oblikovali posebno komisijo, ki bo v primeru negativnih učinkov malega dela predlagala spremembe. Torej niso prepričani, da bo zakon imel pozitiven vpliv. To je ekonomija, pri kateri lahko večino stvari s primerno metodologijo in izračuni precej dobro predvidiš učinke v prihodnje - Vlada jih očitno ni!! Delajo na principu, "Probajmo pa bomo videli kaj bo" za to so pa pripravljeni tvegat možni nastanek revščine, da se ne pogovarjamo o zapravljenih vsotah. Malo delo ni vredno 0!
kamik
14. 03. 2011 14.43
Sicer, pa lahko malo delo tudi spodbudi sivo ekonomijo (in glede na to kolikokrat je kateri zakon bil dobro izpeljan in je dejansko imel več pozitivnega kot negativnega), s tem da podjetja malemu delavcu plačajo del uradno ostalo pa dobi na roke, in po kakem mesecu dveh, treh - ko mali delavec zaupa delodajalcu, mu le ta ne plača preostanek dela na roke. Kdo bo pa pol poskrbel zanj? Bo se šel prijavit da je na črno delal še zraven? Kako bo dokazal da je delal več kot mu piše na napotnici? Zakon je slab in ne predvideva marsikaj slabega česar se lahko ljudje spomnimo.
lotuscvet
14. 03. 2011 14.29
Sem proti zakonu! Reforme bi morale biti usmerjene v drobrobit ljudi..mali delavci bodo cenejši na trgu delovne sile, zato bo sigurno manj zaposlitev za nedoločen čas! Kam to vodi..Kako se naj mladi odselimo od doma, začnemo ustvarjati družine in samostojno življenje? Kako bomo z malim delom prišli do kreditov? Upam, da bodo VSI ljudje tokrat šli na referendum in končno izrazili svoje mnenje o vladi in reformah!! Zdaj je čas, da vsi mi spremenimo situacijo!
M-teorija
13. 03. 2011 19.35
Danon13.03.2011, 16:38 Spet!
M-teorija
13. 03. 2011 19.34
Danon12.03.2011, 18:28 Se strinjam!
Cannabis1
13. 03. 2011 17.32
Malo delo sigurno: Ne. Ne zagovarjam teh študentskih servisov. Je pa res, da oni vsaj obveščajo študente o delu in jim ga zrihtajo. Kaj pa naredi Zavod za zaposlovanje? "Oni niso za rihtat delo"...Kaj pa? Za pisat statistiko kolko je nezaposlenih?
Danon
13. 03. 2011 16.38
@Truth Malo delo je priložnost za zamenjavo sedanjega študentskega dela, plus tega se lahko vanj "prenese" velik del sive ekonomije. V članku, ki bolj povzema sindikalne argumente, je nesmiselno primerjati redno delo z malim delom, ampak tegale s študentskim delom. To bi bila šele prava primerjava, tudi glede študentov in dijakov. Oni ne bodo prikrajšani v tej novi shemi dela, ampak se bodo lahko bolj osredotočili na ciljne zaposlitve, ki bodo njim prinesle prve upoštevaje vredne zaposlitve. Zgolj fizčno delo, prodaja na terenu, kelnarstvo, ... dragi ljudje, to ne bi smelo biti tolik za ta mlade ljudi. Pa še po po tako nizki ceni (manj od 5 evra/uro). Zakonski predlog ima dobro izhodišče, priznava delovno dobo in upošteva prispevke za zdravstveno zavarovanje. Tu pa me moti le prenizka cena urne postavke od 3,5 (2,96) do 8 (6,0) €/uro brutto (netto). To je lahko problem za izkoriščanje. Malo delo bi moralo imeti značaj izrednega dela in ne da se razpase. Mislim, da se bi glede tega vsi strinjali. Naj bo cena urne postavke malo višja, recimo od 5 do 9 €/uro brutto , pa bodo delodajalci dvakrat premislili, če se jim to splača kot cuzati tri male namesto enega redno zaposlenega. Torej bi morala biti brutto postavka malega dela mal "dražja" od rednega, pa se to ne bo razbohotilo. Lahk pa pogledate za kolik so dela na študentskih servisih - za 3,5 €/uro brutto naprej. Kaj dela študentski servis? To ni nič drugega kot zaposlovalna agencija za mlade. Lahko bi bilo tud kaj drugega. Naj se zdaj oni prilagodijo in nehaj zganjati demagogijo. Resnica boli - pa vseeno hvala za "minuse". :) LP!
TRUTH 1
13. 03. 2011 15.53
NASLOV MALO DELO -- VSTOP V EVROPO-- VELIKA SLOVENIJA - BOGATA SLOVENIJA--- MALO DELO-- MALI SLOVENČKI-- REVNI SLOVENČKI --- TO SMO DOSEGLI V DVAJSETIH LETIH--- PA ŠE SLABŠE KAŽE MENJAVA VLADE NUJNO---- NUJNOOOOOOOOOOOOOOOO
TRUTH 1
13. 03. 2011 15.51
POZITIVNI UČINKI TO SO PRETEKLOST ZA SLOVENIJO-- kot ve tudi Golobič vlada odpri svoje denarnico ne DAVKOPLAČEVALCEV-- pa me zanima kolilko spotov po TV -koliko konferenc -- koliko nakladanja na shodih če ne bo plačano bo--
Valimali
13. 03. 2011 12.07
Ja tole malo delo je res strašna reforma, napisana v prid koga? Normalnega človeka, da bo potem postal mali človek. Lepo vas prosim! Se strinjam, da je potrebno trg dela urediti, samo ne na takšen način. Potem bomo vsi mali delavci, delali za drobiž, biti bomo morali tiho in delati, ker če ne bomo mi bo pa prišel kdo drugi, ker teh malih delavcev bo ko peska in trave. In brez kakršnihkoli pravic. Smejali se bodo pa delodajalci, katerim je zakon pisan na kožo. In za vso elito ki jo imamo v Sloveniji. Malo delo je katastrofa in sem PROTI temu zakonu!
Danon
13. 03. 2011 07.45
Delodajalci bodo seveda mal na boljšem, ker bodo imeli na izbiro za občasna dela tudi bolj izkušene osebe, ki pa so trenutno brezposelni oz. jim ni do daljše zaposlitve. Tudi ureditev je bolj poštena in omogoča da dajo priložnost nekaterim za uvajanje ali preizkus - seveda proti plačilu. Doslej se jim ni splačalo ljudi zaposliti za krajše obdobje - preveč časa s tem izgubijo - čas je denar. Študenti in diaki pa naj več študirajo in se bolj osredotočijo na strokovne prakse, kjer je sedaj možnost plačila po novem sistemu. Oni imajo tako sedaj vse možnosti da izkoristijo tistih 726 ur in v določenih obdobjih (počitnice!) kaj zaslužijo in z upoštevanjem delovnih izkušenj. Sedanji sistem preko štuentski servisov pa jih negira v smislu delovnih izkušenj in tud je daleč od strokovnih praks (večinoma zastojn!). Resnica boli - zato pričakujem minuse. Pa vseeno hvala! LP!
Frane Šajn
13. 03. 2011 07.39
LJUDJE NE JIM NASEDAT, DA DLAJO KO" BAJAGE DOBRO ZA VAS", KER ČE BI, BI TEH 21 LET DALO KAKŠEN MAJČKEN POZITIVNI REZULTAT, KAJ SMO PA DOBILI LAHKO SAMI VIDITE IN PREDVSEM OBČUTITE.
Frane Šajn
13. 03. 2011 07.36
PROTI ARGUMENTOV PROTI VLADNI TRDITVI JE TOLIKO, DA BI JIH VSAK KI ZNA SEŠTETI 3 2 TUDI LAHKO NAPISAL VSAJ ZA EN MOČEN BILTEN. DOBRO PODKOVAN ČLOVEK PA ZA ENO SLAVO VOJVODINE KRANJSKE. DRŽAVLJANI, KI NAM NI VSEENO VEMO, DA BOMO PROTI! O PORABI DAVKOPLAČEVALSKEGA DENARJA PA TO. A SO SE TA GOSPODA KDAJ ,KI GA VNETO RAZMETAVAJO KDAJ KAJ VPRAŠALI OKROG TEGA , LEPO VAS PROSIM NO! POTREBUJEJO LOLEKE IN MOVZNE OVČICE, KI BI GARALI TRPELI ŠE NAPREJ IN BILI TIHO, PRODAJALI BI JIM VIZIJE IN FLOSKULE IN IH VODILI ZA NOS. TO NJIHOVO MORALO VREDNOT DOBRO POZNAMO SEŽE OD ROKE DO ZADNJEGA ŽEPA IN HAJD NA DAVČNE RAJE . VSI NA REFERENDUM Z VODILOM , DOST VAS MAMO, IN " P R O T I "!!!!
Dzukela
13. 03. 2011 07.23
Vedo, da so popušili in sedaj panika, panika!
svegel
13. 03. 2011 07.18
Stipendije imajo pa itak samo otroci bogatih starsev
svegel
13. 03. 2011 07.15
Saj nismo tako neumni, da nebi vedeli kaj ste napisali
svegel
13. 03. 2011 07.14
Samo pogled na Svetlika in tisti njegov hinavski nasmeh,ko govorisam sebi verjame. JAZ BOM PROTI
tron3
13. 03. 2011 06.37
Delodajalci vriskajo od sreče, vlada jim je spet omogočila, da bodo še naprej delali vse po starem, slabo plačevali zaposlene in bogateli, bravo Vlada, bravo Pahkor, vrnili smo se nazaj na začetek industrijske revolucije, vsak ki je prebral knjigo Germinal od Zollaja, ve kaj se bo počelo z zaposlenimi
izzyone
13. 03. 2011 06.07
Malo delo lahko uvedejo za politike, da jih lahko zmečemo na cesto brez odpravnin in pravic.To stvar ukinjajo v nemčiji ker ne funkcionira je preveč izkoriščevalski. Če pa nimate bolj pametnih odgovoov jih pa poiščite saj ste plačani za to.
vemo
12. 03. 2011 22.51
Študentje ne dajte se nasrat študentskim servisom vprašajte koliko zaslužijo na študentih toliko bo ostalo za študente .To so veliki denarji zelo veliki zato se ne vdajajte pozivom in podkupovanjem najbogatejših študentov - agitatorjev ki jih financirajo študentski servisi saj je za njih to preživeti ali ne. Vendar pa jih kot komarje ki so nam priključeni na žilo lahko z enim zamahom roke uničimo.