Današnji Dnevnik poroča, da so preiskovalci med včerajšnjo akcijo pri odvetniku Branetu Goršetu in še nekaterih drugih osebah iskali tudi dokaze za domnevno pranje denarja iz stečajev prek podjetij in računov iz kroga srbskega narkokralja Darka Šarića.
Po njihovih podatkih naj bi bil med pridržanimi tudi Slobodan Resimić, znan tudi kot Sloba Talijan, ki naj bi veljal za ključnega Šarićevega človeka za posle v Sloveniji, povezovali pa so ga tudi z razvpitim zemunskim klanom. V pridržanju naj bi bila tudi njegova življenjska sopotnica Snežana Markulin, nekdanja izvršna direktorica podjetja Financial Angels iz ameriške davčne oaze Delaware. Prav to podjetje po podatkih srbskih kriminalistov spada v krog Šarićevih podjetij, v Sloveniji pa je že leta 2007 iz stečajne mase kupilo pravni osebi Litostroj Holding in Metalno – strojegradnje, konstrukcije in montaže, ki sta imeli skupno v lasti za več milijonov evrov nepremičnin in terjatev, poroča Dnevnik. Pri tem ga je zastopal prav Gorše, še dodaja.

Dnevnik v nadaljevanju razkriva vse domnevno sporne posle, v katere se je zapletla druščina, ki je dolga leta delovala brez težav in vpletanja organov pregona. A njihovi nenavadni in sporni posli niso dolgo ostali skrivnost.
"Izvedeli smo, da kriminalisti preiskujejo sume več različnih kaznivih dejanj – zlorabe položaja, poslovne goljufije in pranja denarja – iz treh, med sabo očitno povezanih sklopov. Začetek zgodbe tako sega v april 2005, ko je Gorše postal stečajni upravitelj podjetja Hidro Koper. Že kmalu zatem so se v stečaju, v katerem so upniki prijavili za okoli šest milijonov evrov terjatev, začele dogajati nenavadne reči. Več pravnih in fizičnih oseb, ki so po ugotovitvah kriminalistov povezane z Goršetom, je namreč od 22 upnikov Hidra Koper, ki si večjega poplačila niso obetali, začelo odkupovati terjatve, in to po zelo nizkih cenah," poroča omenjeni časopis.
Leta 2008 se je stečajna masa podjetja nenadoma povečala, saj je Gorše pravno osebo propadlega koprskega podjetja uspel prodati podjetju RB Nekretnine iz Banjaluke, ki je zanjo plačalo več kot štiri milijone evrov, poroča omenjeni časopis. Tako so imeli denar za poplačilo upnikov, odločitev za nakupovanje terjatev pa se je zdaj zdela več kot smiselna. "Če so posamezniki in podjetja prej za terjatve skupno odšteli dobrih 300.000 evrov, so jim te na koncu stečajnega postopka prinesle več kot 2,3 milijona evrov," poroča Dnevnik. Vse to naj bi se zgodilo s pomočjo poslovne goljufije, saj je podjetje RB Nekretnine kupilo Hidro Koper zaradi zemljišč na območju Luke Koper, ki dejansko nikoli niso bila v njegovi lasti, ampak javno dobro. "Že oktobra 2008 je namreč koprsko sodišče zavrnilo vpis novega lastnika v zemljiško knjigo, zato so RB Nekretnine proti Goršetu in državi marca 2010 vložile tožbo v vrednosti omenjenih nepremičnin (2,5 milijona evrov). Ta je po naših informacijah po tistem, ko je na prvi stopnji padla, zdaj na višjem sodišču," poroča omenjeni časopis.
Možje v modrem naj bi sumili, da je posel z odkupom terjatev operativno vodil Gorše, ki je kot upravitelj edini vedel za notranje informacije o skorajšnjem povečanju stečajne mase.

"To naj bi dokazoval podatek, da je denar za nakup terjatev Gorše naprej nakazal podjetju Gagat, ki je v lasti njegove žene Barbare Gorše, sicer uradne lastnice njune družinske hiše v Rožni dolini v Ljubljani. Slednja naj bi ga prenakazala naprej, na koncu pa je terjatve od upnikov uradno odkupila družba Ofis, ki jo vodi Polona Kuhar. Ta je postala lastnica skoraj tretjine vseh terjatev Hidra Koper v skupni vrednosti 1,3 milijona evrov. Pri tem je Gorše po ugotovitvah kriminalistov upnike namenoma zavajal in jih prepričeval, naj sprejmejo ponudbo Ofisa, češ da v stečajnem postopku nikoli ne bodo dobili toliko denarja. Med oškodovanimi upniki Hidra Koper naj bi bilo več velikih družb, med drugim tudi Petrol, Telekom, Salonit Anhovo in Adriatic Slovenica," pojasnjujejo v Dnevniku.
Denar naj bi nato romal v tujino, saj naj bi tako želeli prikriti njegov izvor. Del denarja naj bi bil tako nakazan na račun družbe iz zvezne države Delaware, ki naj bi spadala v Šarićev krog, prav tako na račun nekega podjetja s Floride. Obe podjetji naj bi imeli odprta računa pri avstrijskih bankah, Šarić pa naj bi svoj denar pral pri investicijskih skladih v lasti Raifeissen International Bank in Hypo Alpe Adria bank.
Prav to po mnenju Dnevnika porodi ugibanja o poslovnih povezavah med Šarićem in njegovimi sodelavci ter Goršetom. "Slednji je namreč do zdaj javno trdil, da je podjetje, domnevno povezano s Šarićem, zastopal le kot odvetnik in da pri zastopanju pravnih, fizičnih oseb ali oseb civilnega prava ni dolžan preverjati družinskih ali kakšnih drugih povezav," navaja Dnevnik. Gorše je namreč v sporu med Slovenijalesom in srbskim podjetjem Municipium S zastopal slednje, pooblastilo za zastopanje pa je podpisal Nebojša Ještrović, ki je bil Šarićev sošolec in domnevni poslovni sodelavec. Municipium S je bil pred nekaj časa v lasti zgoraj omenjene družbe Financial Angels.
Krog naj bi bil tako povezan, kaj se je zares dogajalo, bo pokazala preiskava.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.