"Danes smo začeli še z drugim delom podiranja. Vesel sem, da danes uresničujemo predvolilno obljubo predsednika vlade Roberta Goloba, da se bo ograja na južni meji odstranila. To je tudi koalicijska zaveza. Občina Osilnica in druge občine ob meji so bile zaradi postavitve ograje prizadete. Ogrožen je bil tudi njihov turizem in dostop do reke Kolpe. Verjamem, da bomo do konca leta uspeli podreti čimveč panelne ograje," je povedal notranji minister Boštjan Poklukar.
Zahvalil se je tudi slovenski vojski, ki že nekaj časa odstranjuje žičnato ograjo. Poklukar pričakuje, da bo do konca leta tudi žična ograja izginila z južne meje. Dodal je, da so na celi zahodno balkanski poti ilegalne migracije glede na lansko leto v porastu. Dejal je, da se tihotapljenje dogaja skozi cestne in železniške komunikacije. Izpostavil je uspeh slovenske Policije pri aretacijah in onemogočanju tihotapcev in kriminalnih združb.
Obrambni minister Marjan Šarec pa je dejal, da je SV doslej odstranila 136 kilometrov rezilne žice, ostane ji še okrog 10 kilometrov. "Pričakujemo, da bo zadeva v roku treh mesecev končana. Od kar je Hrvaška vstopila v schengen, je tudi SV šla v drug režim delovanja. Na meji ni več potrebno imeti sil, zato je to tudi veliko olajšanje, zlasti za lokalno skupnost."
Dodal je, da je danes velik dan za kraje ob hrvaški meji in zatrdil, da bo situacija na območju čez eno leto povsem drugačna.
Ograja je bila postavljena leta 2015, ko je število nezakonitih prehodov državne meje skokovito naraslo zaradi kriznih razmer v svetu. Podjetje Minis pa je dobilo bitko za sedemmilijonski posel za odstranitev 143 kilometrov obstoječe ograje in bodeče žice na južni meji. Žalska družba se je sicer znašla pod očitki, da je bila preferirana pri omenjenem poslu.
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.