Natanko ob 7. uri so se po državi odprla volišča za glasovanje na referendumu o uveljavitvi arbitražnega sporazuma. Volivke in volivci so lahko svoj glas oddali do 19. ure. Po prvih podatkih Državne volilne komisije je svoj glas oddalo 721.266 ljudi, kar znaša 42,28 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Najvišja volilna udeležba je bila v volilnih enotah Ljubljana-Center (nekaj več kot 47 odstotkov) in Ljubljana-Bežigrad (okoli 45 odstotkov), sledijo enote Postojna in Kranj (okoli 43 odstotkov), Celje in Novo mesto z okoli 40 odstotkov, v enotah Ptuj in Maribor pa se je referenduma udeležilo nekaj več kot 37 odstotkov volilnih upravičencev.
V volilni enoti Kranj je največ volivcev za arbitražni sporazum glasovalo na Jesenicah (54,06 odstotka), proti sporazumu pa jih je bilo največ v Škofji Loki (65,72 odstotka). V volilni enoti Postojna je največ volilnih upravičencev za sporazum glasovalo v Izoli (70,34 odstotka), kjer je bilo tudi največ podpornikov sporazuma v državi, proti sporazumu pa je največ volivcev glasovalo v Ajdovščini (60,61 odstotka).
V volilni enoti Ljubljana-Center so največ podpore sporazumu namenili v Ljubljana-Šiška (68,32 odstotka), največ nasprotnikov sporazuma pa je bilo v Cerknici-Logatcu (57,03 odstotka). V enoti Ljubljana-Bežigrad je največ volivcev, 68,79 odstotka, glasovalo za sporazum v Ljubljana-Moste Polje, največ proti sporazumu pa jih je bilo v Ribnici (66,55 odstotka), kjer je bilo tudi največ nasprotnikov sporazumu v Sloveniji.
V enoti Celje so volivci največ podpore sporazumu izkazali v Velenju (59,95 odstotka), največ nasprotnikov pa je bilo v Mozirju (62,61 odstotka). V volilni enoti Novo mesto je sporazum največ glasov dobil v Hrastniku (67,59), največ nasprotovanja pa v Novem mestu (64,99 odstotka). V volilni enoti Maribor so sporazum najbolj podprli v Mariboru (63,95 odstotka), najbolj pa so mu nasprotovali v Slovenskih Konjicah (60,27 odstotka). V volilni enoti Ptuj je največ volivcev sporazum podprlo v Murski Soboti (55,12 odstotkov), največ nasprotnikov pa je bilo na Ptuju (64,02 odstotka).
Prejeli 82 prijav domnevnih kršitev
Inšpektorat za notranje zadeve je danes do 18.49 prejel 82 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Od teh se jih največ, 26, nanaša na plakate in panoje, 18 prijav se nanaša na medije, 12 na internet, 9 na letake in 17 prijav na druge oblike kršitev, od tega največ, kar 13, na sms-sporočila.
Po regijah je bilo največ kršitev, 31, v osrednjeslovenski in 13 v podravski regiji. 4 prijave so bile podane zaradi domnevnih kršitev v jugovzhodni Sloveniji, v gorenjski regiji in pomurski regiji, 6 prijav je bilo v savinjski regiji, 3 prijave so prejeli za spodnjeposavko regijo in obalnokraško, po 1 prijavo pa na Koroškem, Goriškem in v notranjskokraški regiji, 11 prijav pa so prejeli na neznani lokaciji.
Glasove iz tujine bodo prišteli v ponedeljek
V ponedeljek bodo k izidom glasovanja prišteli tudi glasove, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije. Na izid referenduma pa lahko ob tesnem rezultatu vplivajo tudi glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine, na katere bo treba počakati do 14. junija. Tedaj bodo znani končni, a še vedno neuradni izidi referenduma. Uradni izidi bodo zaradi dolgotrajnih procedur znani dokaj pozno, predvidoma 29. junija.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.