V Inštitutu 8. marec, društvu Eko Anhovo in Dolina Soče in Civilni iniciativi Danes so začeli zbirati 5000 overjenih podpisov, ki jih potrebujejo za vložitev zakonodajnega predloga v državni zbor. Zadnji dan zbiranja podpisov je 30. oktober. Podpise bodo zbirali v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha, saj je glavni namen predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja zmanjšati onesnaževanja okolja v dolini reke Soče.
"V Anhovem se ljudje zaradi industrijskega onesnaževanja spopadajo z mnogimi zdravstvenimi težavami in umirajo prezgodnjih smrti. Naš predlog zakonskih sprememb omejuje sosežig odpadkov in zahteva strožji nadzor, ki poskuša popraviti razmere v tem, ekološko tako obremenjenem delu Slovenije," je, kot so sporočili iz Inštituta 8.marec, v izjavi za medije v Ljubljani pojasnila članica programskega odbora tega zavoda Tanja Matijašević.
Zainteresirana javnost bo lahko svoje podpise oddala elektronsko, z digitalnim potrdilom, ali pa osebno na katerikoli upravni enoti po državi. Kot so v sporočilu za javnost pojasnili v Inštitutu 8. marec, bodo pri zbiranju podpisov pomagali tudi njihovi prostovoljci po različnih krajih Slovenije.
"Ponovno bomo organizirali skupinske oddaje podpisov in to ne samo v Ljubljani, že danes je naša Jasna z ekipo prostovoljcev pred upravno enoto v Sežani, v sredo bomo tudi v Mariboru, glasbeniki nas obiščejo na Ptuju, in tako dalje," je ob tem dejala članica programskega odbora Inštituta 8. marec Tija Jakič.
Kot je poudarila Dagmar Nared iz Inštituta 8. marec, si prizadevajo podpise zbrati čim hitreje, da bodo tudi prebivalci Anhovega in doline reke Soče lahko čim prej občutili pozitivne učinke omejitev sosežiga.
Bistvena sprememba, ki jo njihov predlog spremembe zakona o varstvu okolja prinaša, je izenačitev standardov, ki veljajo za sosežigalnice, s tistimi, ki veljajo za sežigalnice, je na četrtkovi novinarski konferenci pred državnim zborom pojasnil Grega Volk z Inštituta 8. marec. Trenutno namreč za cementarne veljajo milejši pogoji za sežig odpadkov kot za sežigalnice.
S predlagano novelo želijo zagotoviti tudi učinkovitejši nadzor nad temi standardi, in sicer z uvedbo pogostejšega monitoringa in večje transparentnosti, saj bi morali biti podatki sproti objavljeni in javno dostopni. Podporo predlaganim spremembam zakona so napovedali tudi v stranki Levica, kjer pozivajo svoje podpornike k oddaji podpisov.
Kot so spomnili v sporočilu za javnost, so leta 2021 v sodelovanju s civilnimi iniciativami na področju okoljevarstva vložili zakon o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov. Zakonski predlog je izenačeval višino izpustov škodljivih snovi v zrak v sežigalnicah in v napravah za sosežig ter postavljal strožje pogoje za monitoring izpustov snovi v zrak, vendar predlog zakona takrat ni prejel zadostne podpore, so pojasnili.
"Sosežig odpadkov je sedaj že dolgoletna grožnja zdravju prebivalstva, ki je zaradi preteklega onesnaževanja že tako ranljivo. Zato vsa podpora novemu zakonodajnemu predlogu, ki bo zagotovo izboljšal življenje ljudi in vseh bitij v Anhovem in okolici," je ob tem dejal član lokalnega odbora Levica Goriška Marko Rusjan.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.