V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije odgovornost za stavko v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva v celoti pripisujejo vladi, "ki je ponovno pokazala mačehovski odnos do zaposlenih v obeh dejavnostih".
V izjavi za javnost so zapisali, da ne gre le za pogajanja o dvigih plač. "Gre za ohranjanje načela enakosti in dostojnost vseh poklicev, za ohranjanje kakovosti storitev v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in za poziv k zavedanju o soodvisnosti vseh zaposlenih, ki delujemo v obeh dejavnostih. Sprejetje standardov in normativov, za kar se borimo že leta, ne bo zagotovilo le izboljšanje delovnih pogojev, določa standard storitve in posledično kakovostnejšo obravnavo pacientov, oskrbovancev, varovalcev." Ob tem so zatrdili, da ne stavkajo le zase, pač pa "za vse državljane in državljanke Slovenije, ki za povrnitev ali ohranjanje zdravja in dvig kvalitete življenja potrebujejo javni zdravstveni in socialni sistem".
Ponovili so tudi svoje stavkovne zahteve, ki vključujejo dvig vrednotenja delovnih mest v zdravstvu in socialnem varstvu, s čimer bi se zaradi enotnosti plač v javnem sektorju odpravila nesorazmerja pri vrednotenju med posameznimi delovnimi mesti in poklicnimi skupinami ter sprejem standardov in normativov v zdravstvu in socialnem varstvu.
Sindikati so od vladne strani v torek pričakovali protipredlog, iz katerega bi bilo razvidno, da ima vlada dejansko interes razrešiti njihove stavkovne zahteve. A jim, kot so pojasnili na sindikalni strani, ni nastopila naproti niti v minimalnih zahtevah. Minister za zdravje Janez Poklukar sicer razlogov za stavko ne vidi, podobno meni tudi minister za delo Janez Cigler Kralj.
"Zdravstvo niso samo zdravniki"
Zdravstveni delavci, ki so se dopoldne zbrali pred UKC Ljubljana, so ponovili, da ne dajo javnega zdravstva ter da zdravstvo niso samo zdravniki, ki sicer danes ne stavkajo, ampak tudi drugi delavci. Ena od govornic je poudarila, da "si vsak, ki dela v tej državi, zasluži minimalno plačo".
Stavkajoči namreč opozarjajo, da so bili iz vladnih ukrepov izpuščeni fizioterapevti, rentgenski inženirji, podskupine v tehnično-oskrbovalnih službah, kuhinji, pralnici ...
"Dejavnosti zdravstva in socialnega varstva brez slehernega zaposlenega ni," je v nagovoru izpostavil predsednik UKC-jevega sindikata Vladimir Lazić. Po njegovih navedbah ne bodo dovolili zavajanj, da jim gre zgolj za plače. "Standardi in normativi so prav tako pomemben del našega dela in ne bomo ostali edini, ki nimamo določeno, kdaj je preveč dela, enostavno preveč," je poudaril.
"Veriga ljudi v zdravstveni dejavnosti je pomembna od najnižjega do najvišjega. Če ljudje v tej verigi popuščajo zaradi slabega plačila za pošteno delo, potem ne vem, kaj še čakamo," je izpostavil tudi predsednik Sindikata medicinskih sester Florence Miha Benet.
Po besedah predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irene Ilešič Čujovič se zavedajo, da je stavka skrajno sredstvo. Zaposleni v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva štejejo svoj poklic kot poslanstvo, pa vendar ne zmorejo več, je poudarila. Spomnila je, da delo v zdravstvu in socialnem varstvu ne poteka tako, da bi lahko en sam storil vse.
Predstavnica sindikata delavcev v zdravstveni negi v UKC Ljubljana Saša Kotar pa je povedala, da zahtevajo normalne delovne pogoje in ustrezno število kadra. "Šele potem bi plača nekako odtehtala zahtevnost dela vseh zaposlenih v zdravstvu," je dejala. Po njenih besedah pa je druga stavkovna zahteva zvišanje izhodiščnega plačnega razreda za vse, ki so bili v jesenskem delu prikrajšani.
Predsednica Sindikata zdravstva Slovenije SPUKC Mateja Klep Breskvar pa je poudarila, da so v tej stavki sindikati združeni, enotni in povezani za vse zaposlene v zdravstvu, saj se vlada ni držala zavez iz novembra.
Zaposleni so se zbrali tudi pred UKC Maribor in tudi tam predstavili zahteve.
V domovih za starejše pravijo, da so tudi stanovalci pogosto opozarjali na neustrezno število zaposlenih
Iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so sporočili, da težav zaradi današnje stavke niso zaznali. Splošno delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je potekalo kot ob nedeljah. Niso se izvajale storitve, kot so delovne terapije, fizioterapije, nadstandardne storitve, kopeli-kopanja, transferji, nenujna spremstva, obnovitvene in preventivne fizioterapije ter podobne. Izvajalci pomoč na domu so izvajali celoten nabor storitev, povezanih s temeljno nego in oskrbo, in zgolj nujna opravila gospodinjske pomoči in podpornih storitev.
V skupnosti socialnih zavodov so dodali tudi, da so bili po njihovih informacijah odzivi stanovalcev in svojcev večinoma pozitivni in podpirajo zaposlene. Ravno stanovalci so pogosto in tudi javno opozarjali na neustrezno število zaposlenih, težko in zahtevno delo in prenizko plačilo ter na s tem povezane težave pri izvajanju vseh storitev, ki jih potrebujejo ali želijo, so dodali.
Zapisali so še, da kot skupnost podpirajo stavkovne zahteve za sprejem standardov in normativov, boljše vrednotenje delovnih mest ter odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu.
Drugi sindikati podpiraj zaposlene in stavko
"Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) z besedami in dejanji že dlje časa opozarjamo na neenako obravnavo in neprimerno zapostavljanje določenih skupin zaposlenih. Današnja stavka reprezentativnih sindikatov v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva, je tako le še ena od posledic nepremišljenih potez Vlade Republike Slovenije," so zapisali v sporočilu za javnost.
Na ZSSS podpirajo stavkovne zahteve zaposlenih v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva ter pozivajo politiko, da "preneha z neenakopravno obravnavo delavk in delavcev, naj se vrne za mizo socialnega dialoga in uresniči zahteve skupine zaposlenih, ki pokonci držijo naš zdravstveni in socialno-varstveni sistem".
Po oceni Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije gre odgovornost za stavko v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva v celoti pripisati vladi, "ki je ponovno pokazala mačehovski odnos do zaposlenih v obeh dejavnostih", saj da na torkovih pogajanjih ni niti minimalno prisluhniti sindikalnemu približevalnemu predlogu. Od vlade pričakujejo resna pogajanja, uresničitev podpisanih in veljavnih dogovorov ter izpolnitev stavkovnih zahtev.
"Kakovost opravljenih storitev je odvisna predvsem od zaposlenih - vseh zaposlenih. Ti pa morajo biti za svoje pošteno delo ustrezno plačani, imeti morajo zdrave in primerne delovne pogoje, določeni jim morajo biti strokovno utemeljeni normativi in standardi ter omogočen stimulativen karierni razvoj," so zapisali.
Prav tako Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) v celoti podpira stavkovne zahteve ter stavkajočim delavcem izreka popolno podporo in solidarnost v njihovem boju za boljše vrednotenje delovnih mest v zdravstvu in socialnem varstvu, za boljše pogoje dela ter za sprejem dolgo zahtevanih standardov in normativov.
V stavki sodelujejo tudi člani Sviz, ki so organizirani v štirih socialnovarstvenih zavodih, in sicer v centrih za usposabljanje Draga Ig, Radovljica, Črna na Koroškem in Dornava. Ob tem v Svizu kot nujno izpostavljajo čimprejšnje zvišanje plač pedagoškega osebja: skupinskih habilitatorjev, logopedov, delovnih terapevtov, fizioterapevtov, tehnologov in delovnih inštruktorjev v varstveno delovnih centrih.
Skupaj z drugimi sindikati Sviz zahteva zvišanje plač zaposlenih v socialnovarstvenih zavodih iz skupine J, za strokovne sodelavce, finančno-računovodske delavce, pisarniške referente, finančnike, ekonome, kadrovnike, vzdrževalce, zaposlene v kuhinjah in pralnicah, za gospodinje oskrbovalke, za voznike oseb s posebnimi potrebami in vse druge, ki se jim v prvem krogu pogajanj niso zvišale plače.
Fides: Zdravniki in zobozdravniki danes ne stavkajo
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) pa so ponovno poudarili, da zdravniki in zobozdravniki danes niso stavkali. Kot so zapisali, imajo zdravniki kot odgovorni nosilci javnega zdravstvenega sistema etične zadržke do zaostrovanja sindikalnih aktivnosti v nezavidljivi epidemiološki situaciji, ki je ne nameravajo izrabljati za uveljavljanje lastnih interesov.
Ob tem so izpostavili, da javno objavljeni podatki ministrstva za javno upravo izkazujejo, "da so se od leta 2016 medicinskim sestram, ki danes stavkajo, plače skupno povišale za 25 odstotkov več kot zdravnikom". Ob tem so z ogorčenjem tudi po začasnem zadržanju dviga plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike v medijih "spremljali utemeljitve stavkovnih zahtev z dvigom zdravniških plač, ki se ni zgodil".
KOMENTARJI (565)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.