Pogajanj med predstavniki vlade in policijskih sindikatov kljub prvotno drugačnim napovedim danes ni bilo. Kot je povedal predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, jih je vladna stran obvestila, da so pogajanja odpovedana, novega termina, kdaj naj bi se nadaljevala, pa ni navedla.
Pogajanja s policisti, ki so zjutraj začeli stavko, so sicer stekla v tem tednu. Pogajalci vlade in obeh sindikatov so se sestali v ponedeljek in torek, novo srečanje naj bi bilo danes po seji vlade.
Da bodo pogajanja s policijskima sindikatoma nadaljevali, je danes dejal tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki je bi do stavke precej kritičen.
Pred vlado s hranilnikom
Ob 7. uri se je začela stavka policistov. Policisti so na današnji začetek stavke zjutraj opozorili tudi s prihodom na Gregorčičevo ulico pred poslopje vlade, kamor so se pripeljali z okoli 20 vozili. Na vlado so s seboj prinesli hranilnik v obliki pujsa in poudarili, da želijo vladi preprečiti, da onesposobi policijo.
'Nadaljevali bomo, dokler ne bodo izpolnjene naše zahteve'
Kot je v izjavi za medije pojasnil predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič, so podporo stavki izrekli dobesedno vsi zaposleni na policiji in na notranjem ministrstvu, "na prste bi namreč lahko prešteli tiste, ki so skeptični do načina, s katerim želijo uveljaviti svoje pravice". Po njegovih besedah so ob 7. uri začeli z t. i. belo stavko, nadaljevali pa bodo, dokler ne bodo izpolnjene njihove zahteve.
Pri stavkovnih aktivnostih bodo po Uroševičevih zagotovilih budno pazili, da ne bodo s tem prizadeli državljanov. Kot je pojasnil, bodo vsi ukrepi, ki jih bodo izvajali, usmerjeni proti vladi.
Petrovič: Ne izkoriščamo begunske krize
Tako je bil po besedah predsednika Sindikata policistov Slovenije Zorana Petroviča usmerjen tudi današnji ukrep. Če od vlade ne bo primernega odziva, bodo po njegovih besedah proučili možnost, da se pred vlado pojavijo v bistveno večjem številu. Kot je pojasnil, želijo vladi preprečiti, da onesposobi policijo.
Petrovič je zavrnil očitke, da policija izkorišča begunsko krizo za lastne namene, a dodaja, da se mora vlada zavedati, da varnost v državi ni samoumevna.
Do stavke je, kot je pojasnil Petrovič, prišlo zaradi neodzivnosti vlade, ne pa ker bi jo želeli policisti. "Vlada se ne zaveda posledic, do katerih lahko njihova ignoranca pripelje. Stavka je poraz vlade," pravijo sindikati.
Vse policijske aktivnosti, ki se izvajajo na meji v okviru begunsko-migrantske problematike, se bodo izvajale še naprej, brez sprememb, poudarjajo sindikati. Varnost nima cene, so poudarili in dodali, da "če je 90 milijonov evrov tista cena, ki je glede na celoten proračun vlada ni pripravljena plačati, je popolnoma neodgovorna". Kot je poudaril Petrovič, se glede načina pogajanj, statusa policistov, plač in opreme ne mislijo pogajati v nedogled.
Kaj to pomeni za ljudi?
Od policistov se pričakuje, da so na svojih mestih ter ne izvajajo aktivnosti na lastno iniciativo in preventivnih aktivnosti, sta pojasnila sindikalista Uroševič in Petrovič.
Policisti tako tudi danes izvajajo vse tiste naloge, ki jih zaradi omejenega načina stavke po zakonu morajo. "To je trenutno glavni in edini trajajoči stavkovni ukrep, vsaka nadaljnja stavkovna aktivnost bo pa pravočasno napovedana," je dejal Uroševič.
Manjših kršitev državljanov v času stavke policisti ne bodo sankcionirali. Svoje delo bodo omejili na zaznavanje le določenih prekrškov. Še vedno pa bodo ukrepali v vseh primerih, ko bo ogroženo življenje in varnost ljudi.
Na vprašanje, kakšni bodo ukrepi policistov v stavki, ali denimo ne bodo pisali glob, je Petrovič odgovoril, da je to eden od ljudem prijaznih ukrepov. Kot je pojasnil, so pripravili nabor ukrepov, ki se bodo glede na kooperativnost vlade dopolnjevali in stopnjevali.
Uroševič je ob tem poudaril, da se bodo policisti odzvali na vse nujne klice, na vse primere, v katerih bi lahko bilo ogroženo življenje ali premoženje ljudi. Pri manjših kršitvah oziroma manjših interventnih zadevah pa pričakuje od ljudi, da bodo strpni oziroma da bodo razumeli, če bodo morali nekoliko dlje počakati na prihod policistov ali na obravnavo.
Cerar: 'To je sramota! Smo edini v Evropi, kjer policija v času napete varnostne situacije stavka!'
"Slovenska policija je začela s stavko na pobudo obeh policijskih sindikatov, kljub temu, da pogajanja še niso končana. Oba sindikata sta vladi predstavila vseh osem zahtev, ki se nanašajo na obljube preteklih vlad, pa tudi nove, tako da je zdaj skupaj kar 26 zahtev," je dejal premier Miro Cerar.
Bodo vzeli šolstvu, zdravstvu in sociali, da bi dali policistom?
Ne moremo razdeljevati denarja, ki ga nimamo, je ob tem še poudaril predsednik vlade. "Ob begunski krizi smo na meji finančne vzdržnosti, če to shemo podremo, se nam podre vse," je še dodal. Dejal je, da če hočemo sredstva za policiste povečati, moramo vzeti v šolstvu, zdravstvu in sociali.
Vlada je sicer na današnji seji sprejela odločitev, da nadaljuje pogajanja z obema sindikatoma, vednar si bo vzela čas za preučitev vseh 26 zahtev policistov.
"To dejanje je nemoralno in nedostojno za policijo. Kot predsednik vlade sem ogorčen, zdaj ko v Evropi vlada napeta varnostna situacija, oba sindikata stavkata," je bil razburjen premier, ki je dejanje policistov označil za izsiljevanje. Vso javnost, ne le policiste, pa je pozval k zdravemu razumu.
Dobijo dodatna sredstva, pa hočejo še več
Premier je poudaril, da se je stavka policistov začela kljub temu, da pogajanja še niso končana in da so policisti edini, ki jim je vlada namenila v prihodnjih dveh letih znatna dodatna sredstva, v vsakem letu dodatnih 30 milijonov evrov. "Gre za izsiljevanje naše države, na kar ne bom pristal ne glede na posledice," je bil oster Cerar.
Nepravično do drugih
Vprašal se je, kaj to pomeni za gasilce, za civilno zaščito, carinike, ki se danes na meji ukvarjajo z migranti, za zdravstvene delavce in šolnike. Po njegovem mnenju je stavka policistov nepravična do vseh navedenih zaposlenih, neodgovorna pa do države in državljanov.
A ob tem je Cerar poudaril, da njegovi očitki ne gredo na policiste, ki vsak dan odgovorno in na vso moč delajo na terenu, so izjemno požrtvovalni in pri delu vlagajo nadčloveške napore, posebej v migrantski krizi. Prav tako njegovi očitki niso usmerjeni v vodstvo policije, s katerim so vsakodnevno v stiku in dobro sodelujejo, je poudaril premier. Po njegovih besedah se skuša vlada tudi pozitivno odzvati na vsako potrebo policije, da lahko opravlja zahtevne naloge.
Cerar vidno besen
Sedanja vlada je po premierjevem prepričanju po dolgem času prva, ki si resnično prizadeva za izboljšanje stanja v policiji, ki je bilo leta in leta v fazi stagnacije ali nazadovanja. Kot je dejal, so dosegli preobrat in kljub migrantski krizi dodatna sredstva namenili policiji in ne drugim, ki so prav tako lahko varnostno ogroženi pri delu z migranti. Ta sredstva so, kot je spomnil, morali vzeti pri drugih proračunskih porabnikih.
Cerar je še poudaril, da so pogajanja z vsemi sindikati že končala in je bil glede plač dosežen sporazum. "Javnofinančni položaj je še vedno zahteven, zato ni mogoče kar razdeljevati denarja, ki ga nimamo," je opozoril in dodal, da pa si vlada z izjemnimi napori prizadeva voditi socialni dialog z različnimi družbenimi skupinami.
"Naša vlada je in vedno bo spoštovala zavzeto in odgovorno delo vseh policistov, ki si to zaslužijo. Še naprej si bo prizadevala za izboljšanje stanja v policiji," je zagotovil Cerar. A obenem dodal, da zavrača takšno ravnanje obeh policijskih sindikatov.
KOMENTARJI (1862)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.