Najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar je imel prve pogovore z novoizvoljenimi strankami za sestavo vladne koalicije. Iz pogovorov je izvzeta le stranka SDS.
Cerar tudi po pogovorih ni izgubil upanja v sestavo široke koalicije. Po njegovem mnenju je možnost, da se njeni prvi zanesljivi obrisi pokažejo do prihodnjega petka, ko bo ustanovna seja DZ. Cerar je po srečanju z DeSUS, Združeno levico, ZaAB in NSi v izjavi novinarjem ocenil, da so pogovori potekali zelo dobro in dajejo upanje, da bodo tako potekali tudi naprej. A je ta hip prezgodaj govoriti o tem, kdo bo v koaliciji in kdo ne, je dejal.
Upanje v široko koalicijo po Cerarjevih besedah ostaja, čeprav vanjo ne bodo nikogar silili. "Sedaj lahko iz razgovorov sklepam, da imajo tudi stranke, ki so danes sodelovale pri pogovorih, željo, da nekaj storijo za Slovenijo in so pripravljene prevzeti odgovornost. Ali v vladi ali zunaj nje, bo njihova odločitev," je dejal Cerar. Veseli pa ga, da se vsi zavedajo resnosti položaja, ki terja dokončne ukrepe za izhod iz krize.
Kot je pojasnil Cerar, ki se bo v petek sestal še s SD, so se danes pogovarjali neformalno, predvsem o vsebinskih prioritetah, ki naj bi jih imela prihodnja vlada. Načeli so tudi osnovna vprašanja področij, ki bi lahko bila zanimiva za stranke. A pogovori niso šli dlje od spoznavnih tem.
ZL bo najverjetneje v opoziciji
Predstavniki Združene levice (ZL) po prvem srečanju s Cerarjem ugotavljajo, da se v številnih programskih točkah razlikujejo, najprej glede privatizacije. Zato bodo najverjetneje v opoziciji, je po srečanju dejal Luka Mesec iz ZL. Obstaja pa po njegovih besedah možnost projektnega sodelovanja stranke z vlado.
Ker želi biti ZL konstruktivna opozicija, so se na današnjem srečanju s SMC dogovorili, da se bodo v torek še enkrat sestali in pregledali, pri katerih projektih bi Združena levica lahko sodelovala z vlado.
Kot je povedal Mesec, se najbolj razlikujejo v stališčih glede privatizacije, ki je tako za SMC kot za ZL ena ključnih točk. SMC po besedah Mesca namreč želi v tem mandatu privatizirati vsa državna podjetja z izjemo infrastrukturnih, ZL pa je ostro proti privatizaciji, ker po njihovem mnenju v Sloveniji že 20 let dela škodo.
Bi pa ZL lahko s SMC sodelovala denimo pri ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Do torka bosta ena in druga stran pripravili tudi predloge drugih projektov, pri katerih bi utegnili sodelovati.
Cerar po besedah Mesca za zdaj ostaja pri "zelo splošnih" stališčih, ki jih je izražal že pred volitvami, poleg privatizacije in zdravstvene reforme torej pri denimo optimizaciji javne uprave, večji učinkovitosti sodstva, dvigu davčne učinkovitosti, učinkovitem črpanju evropskih sredstev in medgeneracijski solidarnosti.
O vprašanju varčevanja danes predstavniki ZL in SMC niso govorili, bodo pa v ZL to točko odprli v torek. Ob tem je Mesec ponovil, da so v ZL odločno proti varčevanju, medtem ko bo šla po njegovem mnenju SMC "z nekim ekonomsko političnim načrtom v varčevanje zato, da se servisira obresti za javni dolg".
Prav tako se niso pogovarjali o resorjih oziroma kadrovskih zadevah, je pojasnil Mesec. So se pa, kot je dodal, strinjali v točki, da se kot nova politika morajo izogniti "fevdalizaciji resorjev", in se zavezati k strokovnosti ter usmerjanju Slovenije kot države in družbe na koherenten in kompetenten način.
Erjavec po sestanku vidno zadovoljen
Obstaja velika verjetnost, da bo DeSUS sodelovala v novi vladi, je po sestanku s Cerarjem dejal prvak DeSUS Karl Erjavec. O kadrovskih zadevah niso govorili, Erjavec je izrazil le pričakovanje, da bi DeSUS, kot drugi najmočnejši koalicijski stranki, pripadlo mesto predsednika DZ. S pogajanji bodo nadaljevali v prihodnjem tednu.
Kot je po sestanku z najverjetnejšim mandatarjem Cerarjem medijem pojasnil Erjavec, je bil današnji prvi pogovor glede nove vladne koalicije konstruktiven in je z njim zadovoljen. Meni namreč, da bi se lahko našla pot do dogovora, a da bodo potrebni še številni sestanki. Napovedal je, da bodo prihodnji teden začeli s srečanji pogajalskih skupin SMC in DeSUS, ki se bodo usklajevale okrog programskih izhodišč.
Na vprašanje, kakšno vlado si Cerar želi, Erjavec ni želel konkretno odgovoriti, dejal je le, da "kompatibilno z našim programom".
O kadrovskih zadevah pa Erjavec in Cerar danes podrobneje nista govorila. Tudi število resorjev, ki bi pripadlo posamezni koalicijski stranki, bo po Erjavčevih besedah odvisno od tega, koliko strank bo sodelovalo v novi vladi.
"Slovenija potrebuje močno, trdno vlado, politična stabilnost je ključna in tukaj bo DeSUS konstruktivna," je povedal Erjavec. Kot je pristavil, nima zadržkov, da bi v koaliciji sodelovala tudi NSi, pri čemer pa se sprašuje, kako bo ta stranka lahko uresničila svoj program glede na težo, ki jo ima.
Cerar se sicer zdaj že sestaja s predstavniki Združene levice, ki pred sestankom niso želeli dajati konkretnejših izjav in bodo, kot so napovedali novinarjem, vse pojasnili po srečanju.
NSi Cerarju predala strankin akcijski načrt
Predstavniki SMC in NSi so se danes pogovarjali na načelni ravni, bolj vsebinsko srečanje pa je predvideno za prihodnji teden. Kot je pojasnila predsednica NSi Ljudmila Novak, od Cerarja želijo, da se opredeli do njihovega akcijskega načrta. Na tej podlagi se bodo lahko odločali o morebitnem vstopu v koalicijo.
Novakova je po srečanju s Cerarjem poudarila, da niso konkretneje govorili o morebitnih skupnih točkah. Kot je dodala, sta jima s poslancem NSi Matejem Toninom predala strankin akcijski načrt, ki ga bodo v SMC preučili in povedali, ali sta stranki kompatibilni ali ne.
Tonin pa je novinarjem pojasnil, da je bil za razliko od prejšnjih koalicijskih pogajanj presenečen, da SMC prednje ni prišla z nekim konkretnim, vsebinskim predlogom.
Presenetilo ga je tudi to, da si SMC usklajevanje vsebinskih zadev predstavlja tako, da bodo "od vseh strank zbrali določene programske usmeritve in potem poskušali narediti nek kolaž". Po njegovih besedah so bili doslej vajeni, da je največja koalicijska stranka prevzela iniciativo in dala vsebinski osnutek, okrog katerega so se potencialni partnerji usklajevali.
Tokrat pa sta zlasti Tonin in Novakova predstavnikom SMC pojasnjevala programska izhodišča NSi, oni pa so "bolj poslušali". Zdaj si NSi od SMC želi pojasnila, kateri od njihovih bistvenih ukrepov iz akcijskega načrta so za SMC sprejemljivi. V SMC bodo njihove predloge preučili do prihodnjega tedna in če bodo ugotovili, da vsebinsko niso kompatibilni, "nima smisla, da zgubljamo čas" z nadaljnjimi pogajanji, je dodal Tonin.
Ob tem je Novakova ponovila, da NSi ne želi v vlado za vsako ceno, in je lahko tudi konstruktivna opozicija. Po njenih besedah je Cerar obljubil, da bodo v nekaj dneh pripravili osnutek koalicijske pogodbe.
O resorjih pa je Novakova dejala, da so za NSi pomembni tisti, za katere so pripravili zelo dober program, denimo gospodarski resor. Na vprašanje, ali bi NSi v primeru vstopa v koalicijo ponudila tudi nestrankarskega kandidata za ministra, je Novakova odvrnila, da je pomembno, da je prihodnji minister kompetenten. Meni pa, da imajo v njihovih vrstah ustrezne kandidate za vsa področja.
Bratuškova: programa ZaAB in SMC najbolj kompatibilna
S Cerarjem se je sestala tudi predsednica ZaAB Alenka Bratušek, ki je po srečanju dejala, da je bil pogovor korekten in ga bodo prihodnji teden nadaljevali na bolj vsebinski ravni. Po njenih besedah se danes o programu niso pogovarjali skoraj nič. A obenem ni povedala, ali so se pogovarjali o predlogu za evropskega komisarja.
Premierka v odhodu Bratuškova je sicer po srečanju s Cerarjem ocenila, da sta si programa ZaAB in SMC najbolj kompatibilna.
KOMENTARJI (1156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.