Predsednik vlade Anton Rop je povedal, da mora imeti slovenska država pozitiven in tankočuten odnos do kmetijstva in živilskopredelovalne industrije, ob tem pa ne smemo pozabiti, da sta to le gospodarski dejavnosti. Tudi iz kmetijstva se da dostojno živeti, marsikatero slovensko živilsko podjetje pa se lahko enakovredno kosa z najostrejšo tujo konkurenco, je povedal premier. Po premierovih besedah sta kmetijstvo in živilskopredelovalna industrija že šla skozi pomembne procese prestrukturiranja in prilagajanja, to področje pa je eno tistih, ki je bilo in je še potrebno ob vstopanju v EU največjih sprememb in prilagoditev in bo tudi najbolj izpostavljeno.
Premier Rop in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But sta med drugim zavrnila očitke, da vlada ob letošnji suši ni ukrepala pravočasno, in poudarila, da je država že pomagala kmetom tako z izvoznimi spodbudami za govedo kot sprostitvijo koruze iz blagovnih rezerv. Tudi zdaj se trudi, da bi lahko ustrezne postopke izpeljala čim prej, ob tem pa seveda zagotovila denar, ki ga je potrebno najti oziroma prerazporediti. Vlada že pripravlja vse potrebno, da se letos akontacije neposrednih plačil izplačajo že oktobra, akontacije za odpravo posledic suše pa se začnejo izplačevati še letos, je še dejal.
Skoraj 1500 razstavljavcev
Na letošnjem sejmu se na 55.000 kvadratnih metrih predstavlja 1460 razstavljavcev iz 21 držav, strokovnim razstavam pa je namenjena skoraj tretjina površin. Po besedah direktorja Pomurskega sejma Janeza Erjavca organizatorji upajo, da bo zadnji sejem pred vstopom v EU dal dovolj motivacije za kmetovanje vsem, ki se z njim ukvarjajo, podjetjem odprl nove perspektive, politiko in širšo javnost pa prepričal, da sta kmetijstvo in razvoj podeželja pomembna tudi za ostalo gospodarstvo.
Podobno kot prejšnja leta bodo na sejmu tudi tokrat najbolj zastopani kmetijska oprema, orodja in mehanizacija, živila, sredstva za prehrano in varstvo rastlin ter stroji in oprema za živilskopredelovalno industrijo ter transportna sredstva.