Predstavnik staršev, Kramar Zvone, je v sporočilu za javnost zapisal, da so se starši za ustavitev aktivnosti odločili na podlagi zagotovila, da bodo na sestanek med predstavniki občine in šolskim ministrom Milanom Zverom vabljeni tudi predstavniki staršev. "V primeru, da na tem delovnem srečanju ne bodo predstavljene konkretne rešitve, bomo z aktivnostmi ponovno pričeli in od ponedeljka, 14.03.2005 zagotovo ne bomo pošiljali otrok v šolo," so še zapisali predstavniki staršev.
Župan Mestne občine Novo mesto Boštjan Kovačič
je na novinarski konferenci v zvezi z zahtevami staršev učencev OŠ
Bršljin predstavil dosedanje in prihodnje aktivnosti mestne občine na
tem področju. Povedal, da želi občina s svojimi aktivnostmi zavarovati
predvsem otroke in pedagoški proces v šoli. Predstavil je dve možni
rešitvi problema, ki izhajata iz pristojnosti občine, in sicer
oblikovanje skupnih šolskih okolišev ali prešolanje otrok.
Kovačič je še napovedal, da bo obisk ministra za šolstvo in šport dr.
Milana Zvera prihodnjo sredo namenjen izključno reševanju problematike
izobraževanja Romov v OŠ Bršljin oziroma v Mestni občini Novo mesto. Na
delovno srečanje z ministrom, ki ga sklicuje župan in bo potekalo v OŠ
Bršljin, bo povabljen tudi predstavnik pobudnikov peticije staršev.
Dodal je še, da bo v četrtek, 31. marca, problematiko izobraževanja
Romov v OŠ Bršljin obravnaval tudi Občinski svet Mestne občine Novo
mesto, ki je pristojen za odločanje o teh vsebinah. Župan je ob koncu
še odločno pozval starše otrok, da vsaj do srede, 9. marca 2005,
zadržijo izvajanje napovedanega bojkota pouka, v kar so starši tudi privolili.
Na vrsti je tudi politika
Silvo Mesojedec, predstavnik staršev Osnovne šole Bršljin, hkrati tudi član SDS, je v včerajšnji oddaji 24 ur za nastale težave obtožil LDS-ovo vlado, saj naj bi bi bila gluha za njihove težave. V LDS danes tega niso želeli komentrati, čeprav je bila Zdenka Cerar vrsto let v komisiji za ureditev romskih vprašanj.
Veliko obtožb leti tudi na novomeškega župana Boštjana Kovačiča, prav tako člana LDS. Vendar župan očitke zavrača in trdi, da je občina naredila dovolj za rešitev nastalih zapletov in da je zdaj na vrsti vlada.
In kaj bo naredila država? Do konca leta bo urad za narodnosti pripravil nov zakon o Romih. Vprašanje pa je, ali bo ta zakon končno rešil dolgoletno romsko problematiko. Janez Obreza, direktor Urada za narodnosti, pravi da ne, saj noben zakon ne more rešiti medčloveških odnosov, vendar pa meni, da bo novi zakon postavil temelje za dobre rešitve. Sicer pa je Urad za narodnosti k sodelovanju pri pripravi zakona povabil tudi 25 slovenskih občin, kjer živijo Romi.
Sindikat učiteljev zaskrbljen nad dogajanjem
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je zaskrbljen nad dogajanjem na novomeški osnovni šoli Bršljin in, kot so zapisali v sporočilu za javnost, morda tudi politično pogojenimi pritiski nekaterih staršev, ki bi radi dosegli oblikovanje ločenih oddelkov za Rome oziroma njihovo razpršitev po drugih novomeških šolah. "Zamisli o ustanavljanju ločenih oddelkov za Rome so pod vsakim civilizacijskim nivojem. Ali se zavedamo, kam to pelje?" se sprašujejo v sindikatu učiteljev.
V SVIZu so prepričani, da je bojkot pouka, ki so ga starši napovedali za ponedeljek, 7. marca, skrajno neprimerno neprimerno sredstvo, izkoriščanje otrok za cilje, ki z le-temi nimajo nič, pa je nedopustno. "Starše pozivamo in naprošamo, da v ponedeljek svoje otroke pošljejo v šolske klopi," še sporočajo uz SVIZa.
Sindikat še zavrača očitke, da učitelji zaradi ukvarjanja z romskimi otroki zanemarjajo ostale učence ter da je delo učiteljev na OŠ Bršljin nestrokovno opravljeno. Kot so še zapisali, gre za nevzdržne in neutemeljene očitka na račun učiteljev.
Omenjene težava pa mora po mnenju SVIZa reševati likalna skupnost na načine, ki so za to predvideni, legalni in legitimni, otrok pa se v to ne more in ne sme vpletati.
SVIZ od Ministrstva za šolstvo in šport pričakuje, da bo nemudoma poseglo v dogajanja in preprečilo stopnjevanje konflikta, ki ima za medčloveške in medetnične odnose v Sloveniji lahko dolgoročne posledice.