Na članek sta se na tviterju ponovno z osebnimi napadi odzvala tudi Zdravko Počivalšek in Žan Mahnič.
Skrbi nas, da je svetovalec za nacionalno varnost tako slabo obveščen, da očita osebna razmerja, ki že več let ne obstajajo. V kolikor pa Žan Mahnič ve, da očitani konflikt interesov ne obstaja, pa nas žalosti njegov ohlapen odnos z resnico.
Neprestani napadi na novinarje, novinarsko verodostojnost in na naše družine nas ne bodo odvrnili od poročanja o nepravilnostih, spoštovanja resnice in najvišjih novinarskih standardov.
Uredništvo
Čeprav so, kot je znano, politiki žalili in diskreditirali preiskovalce Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), kriminalistične preiskave pa označili za politično motivirane, nadzor tega ni potrdil. Ravno nasprotno. Pokazal je, da so bile vse preiskave strokovne in zakonite. "Prav bi bilo, da se vsi tisti, predvsem pa politiki, ki so govorili in pisali o pristranskih preiskovalcih NPU, ki da namenoma niso strokovno opravili svojega dela, za kar da bi morali odgovarjati, posipajo s pepelom in se javno opravičijo tem preiskovalcem," pravi strokovnjak za policijska pooblastila, doc. dr. Miroslav Žaberl. Tudi sam je bil vrsto let prvi mož urada ministrstva za notranje zadeve, ki nadzira delo Policije.
Profesor na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru še opozarja, da bi moral minister Aleš Hojs sam predstaviti izsledke ugotovitev nadzornikov, ravno zato, ker je ta revizija dvignila ogromno prahu tudi v strokovni javnosti in ker je bilo izrečenih veliko kritik na račun kriminalističnih preiskav, ki jih je minister izbral za revizijo. "Glede na dejstvo, da je minister že v tistih svojih, po mojem mnenju nezakonitih usmeritvah nakazoval, da naj bi bili določeni preiskovalci NPU pristranski, bi bilo korektno, da bi minister oziroma ministrstvo samo objavilo izsledke teh poročil, kaj je bilo ugotovljeno." Pa se to ni zgodilo. Kot smo razkrili v ponedeljek, so celotno poročilo o nadzoru nad delom NPU označili kot tajno in tako preprečili, da bi se javnost seznanila z njegovo vsebino. Minister Hojs pa po končani reviziji, ki se je zaključila že oktobra lani, o tem ni rekel niti besede več.
Policijski sindikat: Delo policije je treba nadzirati z uporabo zakonitih metod
V Policijskem sindikatu Slovenije so že lani, ko je notranji minister odredil revizijo petih kriminalističnih preiskav, ki so bile tarča politike, naročili pravno mnenje o tem ravnanju in opozarjali na zakonitost početja vseh vpletenih. "Na podlagi znanega je mogoče razumeti, da so nadzorniki opravili nadzor v skladu s predpisi, kar dokazuje, da Policija deluje po 'navodilih' predpisov. Nenazadnje smo tudi v našem pravnem mnenju v zvezi z revizijami predkazenskih postopkov vse zaposlene pozvali, naj ravnajo skladno s pozitivno zakonodajo in pri izvajanju usmeritev sledijo načelu zakonitosti," sporočajo.
"Delo Policije in policistov je treba ocenjevati oziroma nadzirati v okviru standardov zakonitosti, vladavine prava in javnega interesa. In z uporabo zakonitih metod, saj so v nasprotnem primeru ogrožene pravice zaposlenih, ustvarjajo se krivice in širi se nezaupanje," je še zapisal predsednik sindikata. Ob tem še poziva vse, naj njihovega dela ne presojajo glede na svoja politična prepričanja, ampak na osnovi zakonitosti in strokovnosti. "Policija za svoje delo potrebuje zaupanje države, državljanov in nenazadnje, če hočete, tudi politikov. Ti pa morajo sprejeti konsenz, da je določenim institucijam, tudi Policiji, hočeš nočeš treba zaupati."
Politika s polno paro nad NPU. Brez pravih argumentov?
Več kot pol leta smo poslušali in brali zapise vladajoče politike, kako je treba Nacionalni preiskovalni urad depolitizirati, ker da so preiskovalci pristranski pri svojem delu, kako pometajo velik kriminal pod preprogo in da morajo odgovarjati za svoje početje. Minister pa je celo podvomil, da so tožilci korektno obveščeni o vseh izsledkih policijskih preiskav, in izjavil, da je zato revizija nujna. "Morda bo ugotovljeno, da delo ni bilo ustrezno opravljeno, in bodo ugotovljena nova dejstva, na podlagi katerih bo tožilstvo imelo razloge za nadaljevanje svojega dela," so sporočali z notranjega ministrstva. In še, da so zavržbe kazenskih ovadb "lahko tudi posledica slabo opravljenega dela Policije in ne zgolj nedolžnosti osumljenih".
Nič od tega se ni potrdilo, minister javnosti o ugotovitvah nadzornikov ni obvestil, nam pa je poročilo uspelo dobiti šele po več kot treh mesecih, in še to le zato, ker je posredovala informacijska pooblaščenka. Ta je pri ogledu vseh dokumentov ugotovila, da je Policija povsem neupravičeno del poročila označila z oznako "zaupno". Naložila jim je, da umaknejo oznako "interno" s poročila, kjer je med drugim pisalo tudi: "S pregledom dosjejev po bančni kriminaliteti strokovne napake ali pomanjkljivosti niso bile zaznane." Preiskava zoper Pro Plus – "aktivnosti NPU so bile opravljene skladno z ustaljeno kriminalistično prakso, pisni izdelki pa izražajo strokovno opravljeno delo". Afera "Irangate" – "NPU je aktivnosti izvajal skladno z uveljavljenimi principi kriminalističnega preiskovanja". Zadeva žilne opornice – "posamezna opravila NPU so bila izvedena strokovno in zakonito". To so torej ugotovitve nadzornikov, ki se v Poročilu o strokovnem nadzoru nad delom NPU nanašajo na vsebino petih kriminalističnih preiskav.
Politika: Kdo se bo opravičil in prevzel odgovornost?
Na naše poročanje o končanem nadzoru in ugotovitvah se je odzvala tudi politika. Poslanec stranke SD in predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec je zapisal: "Revizija kriminalističnih preiskav na NPU ni potrdila dvomov in očitkov Aleša Hojsa in generalnega direktorja Policije Antona Olaja, da so bile preiskave politične. Kdo od vaju se bo opravičil, prevzel odgovornost in odstopil zaradi neupravičenega blatenja in obsojanja vseh vpletenih?"
Nekdanji minister za notranje zadeve in član stranke LMŠ Boštjan Poklukar pa: "Minister za notranje zadeve je zaradi zahtevanih nezakonitih političnih revizij sebi ljubih kazenskih postopkov spet pogorel v dokazovanju svoje in strankarske resnice. Bridko spoznanje, da je NPU pred njegovim prihodom deloval avtonomno, zakonito, strokovno ter v skladu z usmeritvami Državnega tožilstva, je očitno za nekatere zelo boleče. Politični lov na čarovnice v slovenski policiji žal še ni končan. Kdo bo naslednji?"
KOMENTARJI (282)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.