Cilj nadzora, ki bo potekal do 18. septembra, je preprečevanje, odkrivanje in obravnava nezakonitih prehodov meje. "V prvih osmih mesecih letošnjega leta smo namreč obravnavali že 10.163 oseb, ki so nedovoljeno prestopile državno mejo, kar je največ v zadnjih 19 letih," so sporočili z Generalne policijske uprave.
Večje število nezakonitih prehodov državne meje smo sicer zabeležili v času migrantske krize. Regulirani migrantski val v letih 2015 in 2016 je policija namreč izvzela iz omenjenih podatkov. V obdobju od 17.10. 2015 do 25.1. 2016 je šlo, po podatkih vlade RS, skozi Slovenijo 422.724 migrantov.
V istem obdobju lani so našteli 9.896 tovrstnih primerov. Poleg tega se je število obravnavanih oseb letos močno povečalo zlasti v zadnjih treh mesecih (junij–avgust), kar 90 odstotkov vseh obravnavanih tujcev pa je bilo prijetih na območju policijskih uprav Ljubljana, Novo mesto in Koper.
Policistom bodo pomagali tudi pripadniki vojske
V nadzoru bodo poleg policistov rednih patrulj sodelovali še policisti vodniki službenih psov, policisti konjeniki in policisti policijskih postaj za izravnalne ukrepe, pri čemer bodo uporabljali vsa razpoložljiva tehnična sredstva, vključno s policijskimi helikopterji in droni. Enako kot do zdaj bodo policistom pomoč nudili tudi pripadniki Slovenske vojske.
Z varovanjem zunanje meje se preprečujejo nezakoniti prehodi meje zunaj mejnih prehodov, preprečuje se čezmejna kriminaliteta, izvaja učinkovito odkrivanje nezakonitih migrantov ter ukrepi za obravnavo oseb, ki so nedovoljeno prestopile zunanjo mejo, so še sporočili iz policije.
Mešanih patrulj na meji z Italijo še ni, ker italijanska stran ni potrdila načina sodelovanja
Nedavno smo poročali o tem, da bo nadzor povečan tudi na meji z Italijo, tam naj bi meje nadzorovale mešane slovensko-italijanske patrulje. Razlog tiči v tem, da Italijanski varnostni organi še niso potrdili oblik in načina sodelovanja, so pojasnili na slovenskem notranjem ministrstvu (MNZ). Dodali so, da sta se policijski upravi Koper in Nova Gorica o obliki izvajanja patrulj načelno že dogovorili z italijanskimi organi in da je slovenska stran pripravljena na začetek izvajanja take oblike dela.
Na ministrstvu še poudarjajo, da več nadzora na meji med Slovenijo in Italijo pomeni učinkovitejše varovanje meje in da otežuje prehode nezakonitih migrantov. Sekundarne migracije iz Slovenije potekajo skoraj izključno v smeri Italije, zato je Slovenija po navedbah MNZ dolžna prispevati k preprečevanju nezakonitih odhodov iz Slovenije, mešane patrulje pa predstavljajo eno izmed možnih oblik sodelovanja.
Na ministrstvu so še pojasnili, da ima Italija že ustaljeno prakso in dobre izkušnje z mešanimi patruljami z vsemi svojimi sosedami - Francijo, Švico in Avstrijo. Slovenija mešane patrulje kot stalno obliko dela trenutno izvaja samo s Hrvaško, s članicami schengna Avstrijo, Italijo in Madžarsko pa le izjemoma, kadar gre za kakšen varnostni pojav večjih, čezmejnih razsežnosti.
Iz Italije v Slovenijo je po podatkih MNZ letos do 31. avgusta nedovoljeno vstopilo 281 oseb, Italija pa je Sloveniji na podlagi sporazuma o vračanju vrnila 682 oseb, ki so iz Slovenije nezakonito vstopile v Italijo.
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.