
V veselem decembru je zagotovo en večer rezerviran za službeno zabavo. To je čas za sproščeno druženje s sodelavci in tudi s šefom, a tudi čas, ko se hitro lahko zgodi, da prestopimo mejo in se zaradi neprimernega obnašanja naslednji dan ali še kar nekaj časa držimo za glavo. Ali se lahko na službeni zabavi popolnoma sprostimo, kako naj ravnamo naslednji dan, če se neprimerno obnašamo in kaj naj storimo, če se znajdemo v situaciji, ko je naš nadrejeni tisti, ki prestopi mejo, smo povprašali psihoterapevtko Veroniko Podgoršek.
Čeprav na drugi lokaciji, je služba še vedno služba
"Dobro je, da se, preden se udeležimo zabave, pogovorimo sami s seboj, kaj si želimo, kaj nam je sprejemljivo in kaj ne," pojasni Podgorškova. Zavedati se namreč moramo, da je delovno okolje v prvi vrsti namenjeno delu ter da je služba še vedno služba, čeprav se dogaja na drugi lokaciji, pojasnjuje naša sogovornica in poudarja, da so meje na taki zabavi izrednega pomena. "Ob večerji se spije kakšen kozarec vina več, če se pleše, naj se pleše še vedno bolj zadržano, ne pogovarjamo in razlagamo osebnih partnerskih stvari v globine, obleka mora biti večerna, a še vedno poslovne narave," svetuje. Ob tem pa dodaja, "da so si podjetja med seboj različna in znotraj nekaterih je vse skupaj pomešano že v osnovi in ljudje, ki tam delajo to tudi sprejemajo oziroma jim je všeč."
Kako pa ravnati v situaciji, ko spijemo preveč in prestopimo mejo dobrega okusa, vprašamo psihoterapevtko. "Ko je enkrat nekaj storjeno, je storjeno," odgovarja Podgorškova. Ob tem v primeru, da mejo prekoračimo, svetuje opravičilo in ovrednotenje tega, kar smo storili. "Le na ta način bo druga oseba ali osebe vedele, da se zavedate, da to ni bilo dobro. V nasprotnem primeru lahko verjamejo, da taki ste, da tako delujete. Vsekakor bo pa potrebno veliko trdega in konsistentnega dela na daljši rok, da se stvar popravi."

Še ena priložnost za varanje
Na vprašanje, ali so tovrstne zabave tudi priložnost za formiranje tesnejših odnosov, pa pravi, da je v prvi vrsti na mestu vprašanje, kako tesne odnose si želite imeti na delovnem mestu in zakaj oziroma čemu so namenjeni. "Seveda pa, kot vemo, se lahko hitro formirajo (pre)tesni odnosi," dodaja Podgorškova. Na teh zabavah je varanja veliko, pripoveduje psihoterapevtka in poudarja, da razlik med spoloma ni prav nikakršnih. "Priložnosti za varanje je sicer prav povsod in vedno, so pa te zabave še ena dobra priložnost izmed vseh ostalih."
Kaj pa, če je šef tisti, ki si dovoli preveč?
Ena izmed izredno neprijetnih situacij, ki se nam lahko pripetijo na službeni zabavi, je, da nas začne nadlegovati oziroma se do nas neprimerno obnaša naš nadrejeni. Kako naj ravnamo? Ali naslednji dan načnemo to temo? Podgorškova pravi, da je vsekakor o tem treba spregovoriti, a je spet odvisno od primera do primera. "Če gre za grobo kršitev z jasnim ne, je potrebno premisliti tudi o prijavi. Sicer pa se s pogovorom, spoznanjem, ovrednotenjem situacije in opravičilom, da marsikaj lepo rešiti," poudarja.

Je za dober vtis pomembno, da se udeležimo zabave, še vprašamo Podgorškovo. "Nikakor ne! Vaš šef vas ima v službi zato, ker dobro delate in prinašate dobičke, in ne zato, ker ste simpatični in zabavni," poudarja.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.