Za županske stolčke so se borili tudi tisti, ki jih slovenska javnost zelo dobro pozna, a ne kot akterje na lokalni politični sceni.

Tako je pred štirimi leti v Kamniku presenetil Marjan Šarec, ki se je na županski stolček zavihtel kljub temu, da z lokalno politiko ni imel izkušenj. Zmagal je tudi včeraj, in sicer s prepričljivimi 63,33 odstotki glasov. Med župansko tekmo je poudarjal, da so v minulem mandatu dokazali, da znajo upravljati z občino, obljubil pa je, da bodo nadaljevali z odgovornim delom. Med prioritetami je izpostavil obnovo Osnovne šole Frana Albrehta, obljubil pa je tudi pokriti bazen in športno dvorano. Očitno je to prepričalo volivce.
Na prepoznavnost so računali tudi drugi. Med njimi je bila tudi radijska voditeljica in napovedovalka vremena Alenka Oldroyd, ki je z Listo Reza kandidirala v Domžalah. V tekmi za županski stolček je poudarjala, da je treba v njihovi občini dolgoročno načrtovati nove domove za ostarele, napovedovala je financiranje preventivnih pregledov občanov ter širjenje mreže otroških igrišč. A njene zamisli niso prepričale volivcev. Sicer je z 8,60 odstotka glasov končala na tretjem mestu, pomerila pa se je z osmimi kandidati. Slavil je dosedanji župan Toni Dragar. V tej občini se je pojavilo še eno zanimivo ime, in sicer je to bila kandidatka ZaAB in Zares Britta Bilać, ki pa je končala na zadnjem mestu.
V Krškem se je skušala na županski stolček prebiti nekdanja televizijska voditeljica in nekdanja državna sekretarka v kabinetu predsednice vlade Tamara Vonta. Tekmovali so trije kandidati, s prepričljivimi 73,18 odstotka glasov je zmagal kandidat SLS in dosedanji župan Miran Stanko. Kandidatka SD Vonta je pristala na drugem mestu s 16,7 odstotka.
Med kandidati je bil tudi puščavski lisjak Miran Stanovnik, ki je kandidiral v občini Log–Dragomer. Odrezal se je zelo dobro, saj se je uvrstil v drugi krog, in sicer z 44,78 odstotka, pomeril pa se bo z Boštjanom Riglerjem, ki se je z 32,32 odstotka uvrstil na drugo mesto. Oba sta neodvisna kandidata. Dosedanji župan Mladen Sumina na tokratnih volitvah ni kandidiral.
V Novem mestu je bil med znanimi obrazi Uroš Lubej, sicer znan iz vstajniškega gibanja. V tej mestni občini se je pomerilo osem kandidatov, Lubej pa je končal na šestem mestu, in sicer z 9,28 odstotka glasovi. V občini bo sicer potekal drugi krog, pomerila pa se bosta Milena Kramar Zupan in Gregor Macedoni.

Zanimiv je tudi rezultat dosedanjega poslanca v DZ Ivana Vogrina, ki se je v občini Lenart kot neodvisni kandidat z 40,12 odstotka glasov zavihtel na čelo lestvice petih kandidatov. V drugem krogu se bo pomeril z Janezom Krambergerjem, sicer dosedanjim županom, ki je v prvem krogu volitev dosegel 37,14 odstotka glasov. Sicer pa je bil Vogrin že leta 1998 izvoljen za župana, na tem položaju pa je ostal dva mandata, nato pa na lokalnih volitvah več ni kandidiral. Po mandatu v DZ se je znova vrnil na lokalni politični parket.
Ljubljančani so lahko izbirali med 12 kandidati, med njimi pa je bila tudi Martina Valenčič, ki je presenečala – tudi z golimi fotografijami – že med predsedniškimi volitvami. Načrtovala je lokalno policijo, Ljubljanski grad pa je nameravala podariti svojemu soprogu Borisu Valenčiču, samooklicanemu slovenskemu kralju, kjer bi se lahko "sestajal s tujimi državniki". Valenčičeva je na glasovanju prejela 220 glasov, kar je 0,28 odstotka. S tem rezultatom se je uvrstila na predzadnje mesto, in sicer pred Jožefom Jarhom, ki je zbral 146 glasov oziroma 0,18 odstotka glasov.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.