Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) nas opozarja, da v brezalkoholnih pijačah – tako v sokovih kot vodah z okusom – preverimo količino sladkorja. Večina jih namreč vsebuje preveč sladkorja, po zadnjih raziskavah pa uživanje pijač s sladkorjem od 2,5 do treh decilitrov na dan poveča verjetnost za koronarno bolezen za 20 odstotkov.
"To je prazna energija iz sladkorja," je na današnji novinarski konferenci ZPS pojasnila prehranska strokovnjakinja Marjana Peterman in poudarila, da je "za žejo voda, za lakoto pa hrana". Po besedah Petermanove so sadni in zelenjavi sokovi po strokovnih normativih hrana, saj je bogata tudi in predvsem njihova hranilna vrednost, zato strokovnjaki priporočajo zaužitje enega do dveh kozarcev sadnih oziroma zelenjavnih sokov na dan.
V sladkanih pijačah prazne kalorije
"Brezalkoholne pijače in tudi nektarji so živila, ki nimajo nobene hranilne vrednosti, narejena so iz vode in sladkorja z dodatki, ki jim dajo barvo in aromo," je pojasnila in ocenila, da so to prazne kalorije. Raziskave po njenih besedah kažejo, da sladkane pijače, tudi take z dodanimi sladili, ne potešijo občutka lakote, temveč celo nasprotno – po pitju pijače pojemo več, kot potrebujemo.
Na ZPS potrošnike tudi opozarjajo na trditve na pijačah. Trditvi "brez dodanega sladkorja" ali "s sladili" ne pomenita, da živilo ne vsebuje sladkorja, saj sladkor lahko vsebujejo posamezne sestavine živila, npr. sadje. "Tega številni potrošniki ne vedo, saj prepogosto ne preberejo, kaj dejansko izbrana pijača vsebuje. Dandanes pa številne industrijske pijače ne vsebujejo le umetnih sladil, ampak tudi aditive," je izpostavila Petermanova.
Bomo uvedli dajatev za sladkor?
Za sladkor sicer po pojasnilih Petermanove ni določenega priporočenega dnevnega vnosa, obstaja pa priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije – za odrasle osebe je priporočilo zaužitje 60 gramov dodanega sladkorja dnevno, saj naj bi po analizah pri normalni povprečni prehrani odrasla oseba 30 gramov zaužila iz ostalih živil. "Podpiramo zamisli oz. predlog nevladnih okoljskih organizacij in pediatrične klinike državi, da se na pijače, ki niso za dobrobit potrošnika, doda neka dajatev na sladkor," je še poudarila Petermanova.
Potrošniki lahko na spletni strani http://veskajjes.si/ preverijo prehranski profil pijač in živil, ki jih uživajo, je pojasnila urednica portala Urša Šmid Božičevič in dodala, da lahko potrošniki pri vsebini portala sodelujejo tudi sami z vnosom prehranskega profila živila ali pijače, ki je v bazi še niso našli.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.