Časopis Finance danes piše, da naj bi predsednica zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan po njeni izvolitvi na mesto predsednice zbornice svojemu bratu omogočila posel z zbornico. Pri oblikovanju revije ISIS, ki nastaja v domeni zbornice, je namreč pol leta po njeni izvolitvi na položaj začelo sodelovati podjetje Kvantas-VisArt, katerega direktor je Primož Kalan, brat Živčec Kalanove.
Na zbornici so pojasnili, da so z omenjenim podjetjem dosegli razmeroma nizko ceno. Ta naj bi bila v prvih petih mesecih lanskega leta za pet odstotkov nižja kot leto pred tem, v zadnji pogodbi, podpisani julija lani, pa so dosegli še dodatno 16-odstotno znižanje cene. S tem podjetjem je zbornica sicer sodelovala že leta 2000, ko je bil njen predsednik Marko Bitenc.
Finance so zbornico vprašale, kako to, da je bilo za posel izbrano podjetje v lasti brata predsednice zbornice. Pojasnili so, da v postopku izbire predsednica ni sodelovala, kot dodajajo, pa na odločitev o izbiri ponudnika prav tako ni vplivala sorodstvena vez med predsednico in lastnikom podjetja.

V zbornici nezadovoljni zobozdravniki
Sicer pa zobozdravniki že dalj časa razmišljajo o izstopu iz zdravniške zbornice. Te težnje so zaradi zadnjih dogodkov, povezanih s predsednico, ki je do 21. januarja tudi v. d. direktorice izolskega zdravstvenega doma, spet okrepili. Že leta 2006 so poskušali doseči večjo avtonomijo znotraj zdravniške zbornice, ker pa se to ni zgodilo, zdaj vnovič razmišljajo o izstopu in ustanovitvi zobozdravniške zbornice.
Kako je posel dobila lekarna Klokočovnikove žene?

Po pisanju časopisa naj bi bili sporni tudi posli ZD Izola, ko je na mesto vršilke dolžnosti direktorja institucije prišla Živčec Kalanova. Na položaju je zamenjala nekdanjega izolskega župana Tomislava Klokočovnika, po njenem prihodu pa je začel zdravstveni dom sodelovati tudi z zasebno Lekarno Portorož, ki je v lasti Deane Pavlič Klokočovnik, Klokočovnikove žene. Te posle naj bi preiskovali tudi protikorupcijska komisija in policija, ki pa naj ne bi ugotovili nepravilnosti pri naročanju zdravil. Te je pred prihodom Živčec Kalanove ZD Izola nabavljal izključno pri Obalnih lekarnah Koper, ko pa so vključili še enega ponudnika, so se stroški nabave zdravil na letni ravni začeli zniževati.
Zbornica uvedla zunanjo revizijo finančnega poslovanja
Izvršilni odbor zdravniške zbornice je sicer na današnji seji na predlog Živčec Kalanove soglasno sprejel sklep, da pristopi k zunanji reviziji finančnega poslovanja zbornice v obdobju 2004–2010. "Izvršilni odbor želi na ta način pridobiti objektivno presojo finančnega poslovanja zbornice v skladu z revizijskimi standardi, v obdobju od zadnje opravljene revizije do danes," so sporočili iz zbornice.
Dodali so, da je zbornica v obdobju aktualne predsednice poslovala zakonito in gospodarno ter izvedla številne projekte, vključno z izgradnjo zdravniškega doma Domus Medica in same preselitve. Pravijo, da je namen predlagane revizije seznanitev članstva z zunanjo objektivno presojo poslovanja stanovske organizacije ter da se na ta način utemeljeno ovrže vsakršne dvome oziroma očitke, ki bi se v povezavi s tem pojavili med članstvom.
Izvršilni odbor pa je sprejel tudi sklep, da pozove revizijsko hišo, ki je pred leti že izvedla zunanjo revizijo, da zbornici posreduje celotno revizijsko poročilo, saj z njim na sedežu organizacije ne razpolagajo.
Katere podatke lahko vidi ministrstvo?
Medtem pa je Zdravstveni dom Izola upravno sodišče zaprosil, naj presodi, ali ministrstvo za zdravje lahko zahteva vpogled v dokumente, povezane s poslom s podjetjem Mabra inženiring. Slednje je dobilo od zdravstvenega doma posojilo. V ZD Izola namreč menijo, da ministrstvo nima zakonske podlage za vpogled v poslovno dokumentacijo. Do odločitve sodišča dokumentacije ministrstvu ne nameravajo posredovati. Odvetnik Janez Tekavc iz Ljubljane, ki zastopa izolski zdravstveni dom, je pojasnil, da minister za zdravje Dorjan Marušič v prvem sklepu o upravnem nadzoru ni navedel, kaj je predmet nadzora, niti ni določil, katero dokumentacijo naj komisija pregleda. Komisija je tako naknadno ZD Izola posredovala dopis, v katerem "je v 18 alinejah navedla zelo obsežen seznam poslovne dokumentacije in veljavnih splošnih aktov, za katero zahteva, da se pošlje po elektronski pošti".
ZD Izola je doslej posredoval dokumentacijo vsem, ki imajo za to ustrezno zakonsko podlago, pojasnjuje Tekavc. Ker pa po njegovih navedbah obstaja dvom, "ali lahko ministrstvo za zdravje opravlja pregled poslovne dokumentacije, sploh pa ali lahko članice komisije kar same izbirajo, kaj bo predmet pregleda", je ZD Izola danes na upravno sodišče vložil predlog, da to odloči o zakonitosti zahteve ministrstva.
Ni še jasno, kdaj bo sodišče odločilo o zadevi
Na upravnem sodišču v Ljubljani so potrdili, da so tožbo in zahtevo za izdajo začasne odredbe prejeli danes. "Tožbo in zahtevo za izdajo začesne odredbe je sodišče poslalo krajevno pristojnemu oddelku Upravnega sodišča v Novi Gorici. Glede odločanja o zahtevi o začasni odredbi ima sodišče določen sedemdnevni rok za odločitev," je zapisala predsednica sodišča Jasna Šegan. Pojasnila je, da še ni mogoče povedati, v kolikem času bo sodišče odločilo o tožbi, saj so vlogo prejeli šele danes.

Na ministrstvu o vlogi ZD Izola ne vedo nič
Na ministrstvu za zdravje so dejali, da jih ZD Izola ni obvestil o njihovi vlogi na upravno sodišče, prav tako niso še odgovorili na njihovo zahtevo po posredovanju dokumentacije. ZD Izola ima sicer do petka čas, da odgovori na zahtevo ministrstva.
Ob tem na ministrstvu navajajo, da 76. člen zakona o zdravstveni dejavnosti za zagotovitev strokovnosti dela zdravstvenih delavcev oz. zavodov predvideva tudi upravni nadzor, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje. 80. člen zakona pa določa, da nadzor nad zakonitostjo dela zdravstvenega zavoda lahko ministrstvo izvaja med drugim tudi po lastni presoji.
Na ministrstvu še navajajo, da komisija, ki opravlja upravni nadzor, lahko skladno s pravilnikom o upravnem nadzoru v zdravstvu, pregleduje dokumentacijo izvajalca, opravlja razgovore s posameznimi delavci, z direktorjem oz. zasebnim zdravstvenim delavcem in s predlagatelji ter druga nadzorna dejanja.
"Že zakon v drugem odstavku 76. člena določa, da mora zdravstveni zavod omogočiti opravljanje nadzora, prav tako je omenjeno še natančneje opredeljeno v pravilniku, ki v 8. členu določa, da ima komisija pravico, da opravi nadzorna dejanja v prostorih izvajalca, tudi brez vnaprejšnje napovedi, ter da mora izvajalec sodelovati s člani komisije in jim zagotoviti dostop v prostore ter omogočiti pregled zahtevane dokumentacije in nemoteno delo komisije," še navajajo na ministrstvu za zdravje.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.