
Izpad nadzorno-krmilnega sistema (NKS) v predorih Dekani in Kastelec, ki je 13. septembra za več kot 24 ur zaprl avtocestni odsek med Kozino in Srminom, je povzročila Darsova malomarnost, saj ta sploh ni imel sklenjenih vzdrževalnih pogodb z izvajalci podsistemov v predorih, ki bi težave lahko pravočasno odpravili, ugotavlja današnji Dnevnik.
Do izpada NKS je sicer po poročanju časnika prišlo že dva dni pred zaprtjem omenjenega avtocestnega odseka. Ker Dars v tistem trenutku ni imel sklenjenih vzdrževalnih oziroma obratovalnih pogodb, se je odpravljanja napak najverjetneje lotil kar z lastnim kadrom. Če bi bile pogodbe o vzdrževanju podsistemov sklenjene, do zaprtja predorov najverjetneje sploh ne bi prišlo, novinar navaja besede zaposlenih v podjetju, ki je postavilo enega od podsistemov v predorih Kastelec in Dekani. "Upravljavec predorov te probleme rešuje z lastnimi tehničnimi in vzdrževalnimi službami, ob zahtevnejših problemih pa angažira zunanje izvajalce, ki so odgovorni za delovanje posameznih sistemov, in sicer vsak za svoj sistem," so za Dnevnik pojasnili na Darsu.
Težave je sicer povzročila okvara na napajalnih vezjih optično komunikacijskega dela NKS, ki je sprožila generiranje velike količine podatkov prometa po omrežju v razmeroma kratkem času, še piše časnik. Šlo je za klasičen primer tehnične okvare, ki jo je bilo težko identificirati in odpraviti, zatrjujejo na Darsu. Vendar nekateri izvajalci podsistemov v predorih zagotavljajo, da so bile za vdor nedovoljenega prometa krive naprave, ki so bile v sistem priključene brez predhodnega posvetovanja z graditelji omrežja in ki v prvotni zasnovi omrežja sploh niso bile predvidene. Darsu naj bi tako že sporočili, da mora nujno izklopiti eno izmed naprav, ki bi lahko povzročila nove težave.
Po informacijah časnika je Dars očitno spoznal resnost položaja, saj naj bi se že dogovarjal o podpisu novih vzdrževalnih pogodb z izvajalci podsistemov.
Dars: To ne drži!
Za odziv smo se obrnili na Dars, kjer so zatrdili, da imajo sklenjeno pogodbo o vzdrževanju nadzorno-krmilnih sistemov predorov na avtocestah in hitrih cestah, ki jih upravljajo, s strokovnim izvajalcem, poleg tega ima z različnimi strokovnimi izvajalci sklenjene tudi druge pogodbe o vzdrževanju pripadajoče opreme v predorih.
"Do 13. septembra letos, ko je prišlo do izpada delovanja nadzorno-krmilnega sistema (NKS), upravitelj ni imel ustreznega dostopa (administratorskih pravic) za izvajanje katerih koli posegov na telekomunikacijskem omrežju, ki zagotavlja prenos podatkov tako za avtomatsko detekcijo prometa (ADP), videonadzor kot tudi NKS. Zaradi tega Dars kot upravitelj predorov tudi ni mogel v ta sistem vgraditi kakršne koli naprave," so še zapisali v družbi in poudarili, da je šlo za "klasičen primer tehnične okvare".
Potrdili so, da so težave v delovanju sistemov nastale še enkrat po 13. septembru, a so napako nemudoma odpravili.
"Sicer pa smo v Darsu ukrenili vse potrebno za preprečitev takih dogodkov oz. za zavarovanje sistema pred podobnimi tehničnimi okvarami. Glede na občutljivost ključnih podsistemov v predorih tako že izvajamo fizično ločitev telekomunikacijskega omrežja med ADP in NKS. S tem bomo dosegli boljši nadzor nad delovanjem ter lažje in predvsem hitreje locirali in odpravili potencialno napako na sistemu," še zagotavljajo na Darsu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.