Zagovorniki novega družinskega zakonika so ob dnevu družine začeli kampanjo Za vse družine!. Pobudnik Mitja Blažič je ob tem dejal, da se zavzemajo za to, da ne bi bila diskriminirana nobena od družinskih oblik.
Novi predlog družinskega zakonika v ospredje postavlja skrb za otroka in njegovo dobrobit, je prepričan Blažič. Ko bo sprejet, bo tudi otrokom v istospolnih družinah omogočal enako zaščito in enake pravice kot otrokom v heteroseksualnih družinah, meni.
"Po sprejetju bodo otroci v gejevskih, lezbičnih in transspolnih družinah končno lahko deležni skrbi in varstva obeh staršev, socialnega in biološkega," poudarja Blažič in dodaja, da bo družinski zakonik istospolnim parom podelil enake pravice kot raznospolnim, s čimer bo izpolnjena tudi zahteva ustavnega sodišča, ki je parlamentu naložilo odpravo neustavnosti 22. člena zakona o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti.
V podporo vladnim prizadevanjem za odpravo vseh institucionalnih oblik diskriminacije in za gradnjo države vseh državljank in državljanov so pripravili kampanjo Za vse družine! Za pravice vseh otrok. Za človekove pravice.
"Gre za kampanjo aktivnih državljank in državljanov, ki so jim pravice vseh otrok primarno vodilo in jim ni vseeno za ustavno varovane človekove pravice in svoboščine vseh, ki živimo v Sloveniji," pojasnjuje Blažič.
Kampanja je nastala spontano, brez finančnih sredstev, brez velikih institucij v ozadju, kot inkluzivna državljanska pobuda spoštovanja vseh. Temelji na sodobnih brezplačnih medijih in prostovoljstvu, predvsem pa močnemu prepričanju, da boja za pravice vseh otrok, za človekove pravice dolgoročno ni mogoče izgubiti, opozarja Blažič.
'Če vlada ne bo poslušala, referendum!'
Medtem pa so se na ljubljanskem Prešernovem trgu srečali zagovorniki tradicionalne oblike družine. Eden od organizatorjev srečanja Tadej Stegu je napovedal, da bodo podpisovali tudi peticijo z zahtevo po zaščiti družine, če pa jih vlada ne bo poslušala, je napovedal možnost referenduma.
"Zbrali smo se zaradi družine, ker verjamemo vanjo in ker vemo, da je družina nepogrešljiva zibelka življenja," je dejal Stegu.
"Pobudnik in organizator srečanja smo civilna družba – družine, različne skupine, gibanja in skupnosti, ki so jim otrokove pravice primarno vodilo in jim ni vseeno za usodo družine," je pojasnil in poudaril, da se je zamisel za dan družine porodila spontano.
Ko se je začelo razpravljati o predlogu novega družinskega zakonika, se je porodila misel na Family Day – Dan družine, kot se je to zgodilo leta 2007 v Rimu in Madridu, kjer se je zbralo več kot dva milijona ljudi. "Zato ta dan družine ni edinstven dogodek, ampak nas povezuje z vrsto dogodkov, ki nosijo ime Family Day," je razložil Stegu.
Poudaril je, da ne morejo molčati ob predlogu družinskega zakonika, ki po njegovem sprevrača pojem družine, opredeljuje zakonsko zvezo kot "skupnost dveh oseb istega ali različnega spola" ter daje možnost posvojitve otrok tudi različnim istospolnim partnerjem. "Prepričani smo, da to ni koristno za družine, za Slovenijo, še najmanj pa za otroke," je zatrdil in izpostavil, da s tem dnem pozivajo tudi vlado, naj takšnega zakonika ne sprejme.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.