V hrastniškem naselju Novi log so zaradi okužb med stanovalci začeli s temeljitim razkuževanjem. V naslednjih dneh se bo razkuževanje nadaljevalo po vsem mestu. Župan Marko Funkl pa ljudi ob tem poziva - ne družite se.
Ne le v Hrastniku, širjenja okužb se zdaj bojijo še v Kanalu ob Soči, kjer je okužena strokovna delavka, zato je 20 otrok v karanteni. Starši pa so zaradi strahu iz vrtca vzeli tudi ostale otroke.
Iz Hrastnika državo pozivajo - pripravite protokole, da se bodo občine z izbruhi znale spopasti.
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER zanikal, da bi država občino Hrastnik pustila na cedilu: "Dom je bil deležen pomoči, kar nekaj ekip z različnih področij je že bilo pri njih."
Prav tako je Gantar zanikal, da država po izkušnji z dogajanjem v domu za starejše v Šmarju pri Jelšah še vedno ni izdelala protokola za ravnanje ob izbruhih. Vsi protokoli so bili narejeni. Tudi ta konkreten dom je dobil vsa navodila že ob začetku težav, pravi minister. "Težava je, da Skupnost socialnih zavodov Slovenije strokovnim navodilom nasprotuje ter s tem povzroča škodo in zmedo v domovih. Na drugi strani pa moramo vedeti, da četudi bi ta skupnost delala, kot je treba, bi moral biti ta dom že zdavnaj zaprt, ker tudi v času, ko covida-19 ni, ne bi smel delovati."
Minister še meni, da se v hrastniškem domu niso dosledno držali protokolov, da pa "se skušajo organizirati". Ministrstvo pa da jim skuša pri tem pomagati: "Nenazadnje smo devet okuženih premestili v bolnišnico. Imajo dodatno pomoč, imajo oskrbo."
A v domu vztrajajo – okužene bi morali premestiti v bolnišnico. "Po zakonu sodi v bolnišnico tisti, ki je obolel, ne tisti, ki je okužen, in o tem odloča izključno zdravnik", pa odgovarja Gantar.
"Iz zdravstvene blagajne namenjamo za zdravstveno nego v domovih, da se držijo vseh pravil, 160 milijonov evrov – konkretno v letošnjem letu – plus stroški za zdravila, plenice, pogoje zdravljenja so kriti ločeno. In ko gre za denar, ta skupnost trdi, da so negovalne ustanove. V tem primeru pa se gredo v prvi vrsti politiko, ki škodi oskrbovancem," je še kritičen Gantar.
Na vprašanje, ali bodo Hrastnik izolirali, pa je dejal, da se bodo v prihodnjih dneh odločali v skladu z zadnjimi rezultati. Dodal je tudi, da meni, da je s spoštovanjem ukrepov situacija še obvladljiva. "V kolikor to ne bi šlo in bo NIJZ ocenil, da ne gre drugače, bomo seveda sprejeli drugo odločitev, ampak v tem trenutku menim, da to zadostuje."
Gantarja pa skrbi situacija v državi: "Imamo žarišča, iz katerih pride po 30 okuženih. In epidemiologi imajo silno težavo, ker jim večina okuženih ne da natančnih epidemioloških podatkov o tem, s kom so bili v stiku in to generira dodatne okužbe. Če pa gledam generalno sliko v Sloveniji, smo pa še vedno na meji med zelenim in rumenim območjem."
Nekoliko težja je situacija na Balkanu, avstrijski kancler Sebastian Kurz je svojim državljanom že svetoval, naj tja ne hodijo. "Tudi midva z avstrijskim ministrom sva govorila. Verjetno bomo ravnali, ko bo treba, na podoben način, je pa treba vedeti, da je Hrvaška sprejela stroge ukrepe na meji s Srbijo in BiH, kar verjamem, da bo omejilo širjenje okužb na Hrvaškem. In tudi znotraj države so sprejemali ukrepe. Tako da v tem trenutku je na Hrvaškem postala problem predvsem Istra, medtem ko ostali deli niso tako kritični."
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.