Leta 1998 se je po podatkih Statističnega urada v Sloveniji rodilo 17.856 otrok, torej jih je oziroma še bo prav toliko letos dopolnilo 18 let. To so leta, ki številnim pomenijo prelomnico v življenju, in to ne le zaradi zrelostnega izpita v srednjih šolah, ampak predvsem zaradi tega, ker so to leta, ko lahko opravljajo vozniški izpit in s tem postanejo mobilno samostojni.
Sicer v zakonu obstaja tudi izjema, ko lahko osebni avtomobil vozi tudi oseba, starejša od 16 let, za kar pa mora izpolnjevati posebne pogoje. Na Agenciji za varnost prometa (AVP) so za 24ur.com pojasnili: ''Gre za izjemo (51. člen Zakona o voznikih), ko lahko kandidat opravi usposabljanje v šoli vožnje s 16. letom starosti, opravi teoretični del vozniškega izpita (občinske) in najmanj 20-urno praktično usposabljanje v šoli vožnje z učiteljem vožnje, nakar mu izpitni center, če izpolnjuje tudi druge predpisane pogoje, vpiše spremljevalce v evidenčni karton vožnje. Tako se lahko vozi še največ dve leti oziroma do vozniškega izpita, ko izpolni starostni pogoj.''

Sicer pa ima v Sloveniji po podatkih Ministrstva za infrastrukturo vozniško dovoljenje B kategorije (podatki so iz novembra 2014) 1.368,581 oseb. Je pa res, da vozniško dovoljenje ne predstavlja le mobilne neodvisnosti posameznika, njegova pridobitev namreč tudi veliko stane. Cena je sicer odvisna od različnih dejavnikov, od tega, kolikokrat kandidat opravlja izpite (tako teoretične kot praktične), do tega, kje opravlja izpit. A pojdimo po vrsti.
Kako do vozniškega izpita?
Preden kandidat za voznika sede za volan, ga čaka še nekaj teorije in usposabljanj. Preden se sploh lahko vpiše v šolo vožnje, mora kandidat opraviti tečaj iz prve pomoči. Te organizirajo območna združenja Rdečega križa, tečaj in izpit pa stane 84,36 evra. Kandidat mora nato opraviti tudi zdravniški pregled in pridobiti zdravniško potrdilo, da je sposoben za voznika. Zdravniško potrdilo sicer velja tri leta. Omenjene preglede izvajajo tako zdravstveni domovi kot zdravniki zasebniki, od tega, kam greste, pa je odvisna tudi cena, ki se giblje od 30 pa vse do 50 evrov. Seznam izvajalcev, ki opravljajo tovrstne preglede, najdete tukaj.
Ko ima kandidat omenjeni potrdili v rokah, se lahko vpiše v šolo vožnje. Kot so pojasnili na AVP, mora kandidat v šoli vožnje najprej opraviti teoretično usposabljanje (tečaj cestno prometnih predpisov – CPP), ki se lahko prične že šest mesecev pred predpisano starostjo in stane med 50 in 70 evrov. Kandidat v šoli vožnje opravi teoretično usposabljanje, kar mu potrdijo v evidenčni karton vožnje. Ko ima vpisan opravljen tečaj (usposabljanje) v evidenčni karton vožnje, se lahko na upravni enoti prijavi na teoretični del vozniškega izpita. Ta stane okrog 32 evrov, opravi pa ga pred komisijo izpitnega centra. Ko ta del izpita opravi, se lahko prične usposabljati z učiteljem vožnje.
Praktični del ali sama vožnja traja od posameznika do posameznika različno, minimalno število predpisanih ur vožnje pa je 20 ur plus izpitna vožnja. Cena ene ure se giba od 22 do 35 evrov, koliko ur boste potrebovali pa je odvisno od tega, kako hitro se boste znašli za volanom, povprečno stevilo ur, ki jih kandidat potrebuje za učenje, je med 25 in 35 ur. Številne šole vožnje sicer ponujajo popuste na večjo količino zakupljenih ur, tako da se izplača pregledati in povprašati tudi glede raznih akcij.

Ko boste pripravljeni, boste lahko pristopili h glavni oziroma izpitni vožnji. Ta stane okoli 38 evrov. In če jo boste odlično opravili, vas do vozniškega izpita loči le še fotografiranje in odhod na upravno enoto, kjer boste v zameno za dobrih 21 evrov prejeli vozniško dovoljenje. Če ste prvič opravljali vozniški izpit in ste ravnokar prestopili prag polnoletnosti, potem boste postali voznik začetnik.
'Voznik začetnik je voznik motornega vozila do dopolnjenega 21. leta starosti in voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja, ne glede na to, ali je bilo pridobljeno v Republiki Sloveniji ali tujini,'' piše na spletni strani AVP, kjer je pojasnjeno še, da Zakon o voznikih določa kot vsebino obveznega programa dodatnega usposabljanja voznika začetnika dva programska sklopa. Gre za vadbo varne vožnje ter udeležbo na skupinski delavnici o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.Oba sklopa morata biti opravljena do poteka veljavnosti vozniškega dovoljenja voznika začetnika. Programa dodatnega usposabljanja se mora voznik začetnik udeležiti po najmanj štirih mesecih od izdaje vozniškega dovoljenja, udeležba pa je nujna za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja. Program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov vas bo stal še dodatnih 125 evrov. Če potegnemo pod črto, vas bo vozniški izpit, pod pogojem, da boste vse izpite (tako teoretični kot izpitno vožnjo) naredili v prvem poizkusu, stal okrog 1160 evrov.
A dejstvo je, da številnim ne uspe v prvem poskusu. Leta 2015 je teoretični del vozniškega izpita v prvem poskusu opravilo le 56,12 odstotka kandidatov, medtem ko je v drugem ali tretjem poskusu teorijo opravilo 32,95 odstotka kandidatov. Štiri do petkrat je teoretični del opravljalo 7,6 odstotka, več kot desetkrat pa 0,3 odstotka kandidatov.
Praktični del izpita oziroma izpitno vožnjo pa je v prvem poskusu opravilo 63,9 odstotka kandidatov, dvakrat oziroma trikrat jih je glavno vožnjo opravljalo 30,8 odstotka, med štirikrat in petkrat jih je izpitno vožnjo delalo 4,8 odstotka, več kot desetkrat pa sta izpitno vožnjo leta 2015 opravljala dva kandidata.
Ampak bistvo ni, kolikokrat opravljaš izpite, pa naj gre za teorijo ali prakso, ampak kako dobro se naučiš cestno-prometnih predpisov ter varne vožnje. Na naših cestah je lani namreč umrlo 120 oseb, letos pa že 55.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.