Socialni partnerji so se vnovič srečali na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), kjer so se pogovarjali o nacionalnem reformnem programu 2012–2013. Nacionalni reformni program je pripravljen kot del letnega poročanja Evropski komisiji, ESS pa ga je obravnaval kot osnutek.
Vlada osnutek po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za finance Aleša Živkoviča še dograjuje, v končni obliki pa bo dokument sprejela na četrtkovi seji. Bistvenih sprememb besedila sicer državni sekretar ne pričakuje. Kot je izpostavil, bodo vezane na nižanje plač v javnem sektorju in vključitev 14 ukrepov, vezanih na priliv v državni proračun.
Predsedujoči ESS in generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je dejal, da je dokument po oceni delodajalske strani ambiciozno zastavljen, usmeritve pa prave. Ob tem je opozoril, da je bilo v Sloveniji podobnih dokumentov že ogromno, da pa so bile v preteklosti vedno težave z njihovo implementacijo; z razumevanjem in izvedbo njihove vsebine. V tej luči je poudaril, da se delodajalci zavzemajo za udejanjenje programa skozi pogajanja za nov socialni sporazum.
Sindikati stvari vidijo drugače
Nacionalni reformni program navaja ukrepe, ki jih bo Slovenija sprejela za uresničitev ciljev iz nove razvojne strategije EU - Evropa 2020, pa je spomnil izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko. Ker naj bi začrtal način, kako doseči zavezujoče cilje v obdobju, ki presega mandat te vlade, dokumenta "ne moremo razumeti kot predmeta javnofinančne konsolidacije", je poudaril.
Skladno s tem je bil Zorko kritičen, da dokument temelji na varčevalnih ukrepih. To pomeni, da temelji na varčevanju pri upokojencih, brezposelnih ipd. in pozablja, da je bistvo strategije Evropa 2020 boj proti socialni izključenosti in revščini, je zatrdil.
Sindikalist je bil razočaran tudi zato, ker so se socialni partnerji z dokumentom le seznanili. To, da delodajalci in sindikati niso bili udeleženi pri nastajanju dokumenta, je po njegovih besedah v nasprotju s standardi in normami EU. "Mi želimo biti soustvarjalci razvoja," je pojasnil in dodal, da vključitev socialnih partnerjev zagotavlja tudi socialni mir.
Štrukelj opozarja, da tabele kažejo na padanje števila zaposlenih
Prvi mož Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj pa je dejal, da gre pri nacionalnem reformnem programu predvsem za vprašanje, "ali je to dokument, ki Bruslju sporoča, kaj bomo počeli, kaj se dela, ali je to zgolj neki formalen dokument, ki naj zadovolji potrebe bruseljskih birokratov". Ob tem je Štrukelj opozoril, da so v dokumentu zadeve, ki niso dogovorjene.
Štruklja skrbijo tudi nekatere druge "izrazito pesimistične napovedi". Glede tega je omenil besede vlade, da bo v primeru sprejetja ukrepov sledil zagon gospodarstva in bomo dobili nova delovna mesta. Ob tem pa v nacionalnem reformnem programu beremo iz tabel, da bo število zaposlenih padalo še vse leto 2012, je dejal Štrukelj. "Kdaj bo potem prišlo do tega zagona gospodarstva? Ob 'svetem nikoli' ali kaj prej?" je vprašal.
Tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) Igor Antauer se je strinjal s Štrukljem, da glede na dokument ni mogoče pričakovati zagona gospodarstva. "Mi imamo že v ostalih reformnih programih težavo. Vsi govorimo o novih delovnih mestih, vendar je treba ustvariti pogoje zanje. Vemo, v kakšnem krču je bančni sektor. Vemo, da se zmanjšujejo investicije – tudi investicije javnega sektorja. Težko verjamem, da bomo imeli resen zagon," je povedal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.