Ob nevihtah so nastali nalivi in močnejši sunki vetra. Agencija za okolje je zvečer izmerila nekaj močnejših nalivov: Kranj - 33 mm, Nova vas na Blokah - 24 mm.
V Kranju je pozno popoldne divjalo neurje z močnim vetrom, ki je odkril oziroma poškodoval strehe na petih objektih. Kot je razvidno iz fotografij je veter poškodoval tudi ostrešje tamkajšnje gimnazije, na delu so bili gasilci. Zaradi obilnega deževja so bili posamezniki odseki cest poplavljeni, prav tako je zalilo 21 poslovnih in stanovanjskih objektov.
V Radovljici je meteorna voda zvečer zalila 17 stanovanjskih in poslovnih objektih, v Tržiču šest, nekaj tudi v Škofji Loki, poroča Uprava za zaščito in reševanje.
Kot je popoldne poročal Meteoinfo, je Dolenjsko zajela supercelična nevihta z močnimi sunki vetra, lokalno je padala debela toča. Nevihtna celica se je pomikala proti Krškemu. Toča je na Dolenjskem uničevala pridelke in na avtocesti razbijala vetrobranska stekla.
Nekaj po 13. uri je tudi območje občine Trebnje zajelo močno neurje. Promet na cestah je bil zaradi podrtih dreves ter poplavljenih cestišč z meteorno vodo oviran. Posredovali so dežurni delavci Komunale Trebnje in Cestnega podjetja Trebnje. V času neurja je bilo zaradi močnega vetra in toče poškodovanih več streh stanovanjskih objektov in industrijskega objekta na Biču. Meteorna voda je zalila kletne prostore in garaže stanovanjskih objektov in prostore veterinarske ambulante v Trebnjem. Meteorna voda je ogrožala objekt občine Trebnje in sosednji objekt. Na terenu so bili gasilci PGD Trebnje, Veliki Gaber, Zagorica, Velika Loka in Šentlovrenc. Najhuje je bilo na območju naselij Veliki Gaber, Zagorica, Bič, Pristavica pri Velikem Gabru, Škovec, Velika Loka in Šentlovrenc, poroča uprava za zaščito in reševanje.
Burno vremensko dogajanje se je sicer najprej začelo že dopoldne v zahodni in severni Sloveniji, ko so se začele pojavljati krajevne plohe in nevihte. Težave so nalivi in nevihte povzročali na območju Radovljice, Tržiča, Bleda, Kanala ob Soči, Cerknega, Škofje Loke, Medvod, Domžal, Kamnika, Grosupljega, Sevnice in širše okolice Ivančne Gorice, kjer je bilo najhuje.
V Cerknem je bilo podrtih več dreves na petih lokacijah, odkrit nadstrešek ob hiši, drevo je padlo na stanovanjski objekt, na vozišče se je vsula obcestna brežina. V občini Medvode je meteorna voda ob neurju zalila nekaj stanovanjskih in poslovnih objektov, močan veter pa je podrl nekaj dreves.
Kot poroča Uprava RS za zaščito in reševanje, je tudi na območju Ljubljane in Medvod voda zalila nekaj stanovanjskih in poslovnih objektov, močan veter pa je podrl nekaj dreves. Na območju Grosupljega je močan veter odkrival strehe, v naselju Pavla vas na območju Sevnice pa je zaradi udara strele zagorelo ostrešje gospodarskega objekta. Posredovali so gasilci PGD Tržišče, Sevnica, Šentjanž in Krmelj, ki so požar omejili in pogasili. Ogenj je uničil 10 kvadratnih metrov ostrešja.
Po poročanju RTV Slovenija je iz mariborskega letališča poletela tudi letalska obramba pred točo.
Zavod Reševalni pas na družbenem omrežju X poroča, da je nekaterim avtomobilom na dolenjski avtocesti toča razbila vetrobranska stekla. Opozorili pa so tudi na nevarna početja nekaterih voznikov, ki so se ponovno ustavljali pod nadvozi, kar je nevarno in prepovedano.
Kot so naknadno sporočili iz Arsa, so se nevihte, ki so zjutraj nastale v Furlaniji-Julijski krajini, najprej pomaknile nad severozahodno Slovenijo. Ob tem je na postaji Kanin v 30 minutah padlo 24 milimetrov dežja.
Ob hudourniških vodotokih so možne poplave, udari strel pa lahko zanetijo požare. Arso ob tem svetuje zadrževanje na varnem mestu v zgradbi, vse, ki bodo v času neurij na prostem, pa poziva, naj si poiščejo zavetje v zgradbah ali v vozilu. Med nevihto odsvetujejo zadrževanje pod drevesi ali daljnovodi ter v bližini hudourniških vodotokov.
Obeti
Ponoči bodo padavine postopno ponehale, začelo se bo jasniti. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 16, na Primorskem do 19 stopinj Celzija.
V torek bo spremenljivo oblačno, možna bo kakšna kratkotrajna ploha. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 25, na Primorskem do 28 stopinj Celzija.
Do ponedeljka ponoči za celotno državo velja oranžno opozorilo pred nevihtami.
Opozorila veljajo tudi pri naših sosedih
Nevihte so danes popoldne dosegle tudi dele Hrvaške, kjer je državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) zaradi nevarnosti neurij izdal rdeče vremensko opozorilo za območje Zagreba in Osijeka. Nevihta je hrvaško prestolnico v glavnem zaobšla, dežurne službe pa so imele največ dela z odpravljanjem posledic močnega vetra.
Nevihte so v popoldanskih urah zajele osrednji ter severni in severozahodni del Hrvaške. Zagreb je slabo vreme doseglo okoli 15. ure. Preglavice je povzročal zlasti silovit veter, ki je podiral drevesa in lomil veje, zaradi česar so nastale težave v prometu.
Štab hrvaške civilne zaščite je na družbenem omrežju X sporočil, da so dežurne službe prejele okoli 30 prijav. Prišle so predvsem iz zahodnega dela Zagreba, nanašale pa so se zlasti na odkrite strehe, poškodovane dimnike ter padce vej na električne vode, ceste in vozila.
V nekaterih krajih v okolici Zagreba so močan veter po poročanju lokalnih medijev spremljale tudi obilne padavine in toča.
DHMZ je za danes izdal oranžno vremensko opozorilo tudi za reško in dubrovniško regijo. Za območje Reke vremenoslovci opozarjajo pred nevihtami, na območju Dubrovnika pa svarijo pred visokimi temperaturami.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.