Slovenija

Za večje zaupanje v zobozdravstvo

Ljubljana, 09. 01. 2008 17.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ZPS, zdravniška zbornica in ZZZS bodo skupaj skušali izboljšati informiranost pacientov o njihovih pravicah.

Bodo pacienti kmalu dobili informativni račun, ki jim bo povedal, kaj jimbo zobozdravnik delal in koliko bo to stalo?
Bodo pacienti kmalu dobili informativni račun, ki jim bo povedal, kaj jimbo zobozdravnik delal in koliko bo to stalo? FOTO: Reuters

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS) in ZZZS so se dogovorili, da bodo do konca februarja ustanovili delovno skupino, s katero bodo skušali izboljšati informiranost pacientov o posegih in cenikih zdravstvenih storitev.

Anketa Zveze potrošnikov Slovenije je pokazala, da je le ena četrtina vprašanih pacientov dobila popolno informacijo o potrebnem zdravstvenem posegu. Glede objavljenih cenikov je 22 odstotkov vprašanih odgovorilo, da so bili v ordinacijah na vidnem mestu, 68 odstotkov pa cenika ni zahtevalo.

V delovni skupini, katere pobudnica je predsednica ZPS Breda Kutin, bi se dogovarjali, kaj bi bilo treba narediti, da bi pacienti dobili popolno informacijo o svojih pravicah ter o zdravstvenih storitvah. Kutinova se je zavzela, da bi ordinacije izdajale informativni račun, s katerim bi pacient vedel, katere zobozdravstvene storitve bodo opravljene in za kakšno ceno. "Tako se bo izboljšala kakovost zdravstvenega procesa in raslo bo zaupanje ljudi v zdravstveni sistem," je poudarila Kutinova. Predstavnica ZZZS Sabina Markoli ima glede izdajanja informativnih računov sicer zadržke, saj bo to po njenem mnenju sprožilo dodatne administrativne postopke in bo zato manj časa za paciente. Je pa pozdravila oblikovanje skupne delovne skupine.

Tudi svetovalec za zdravstveno zakonodajo pri ZZZS Martin Toth je pozdravil oblikovanje delovne skupine za skupno sodelovanje na tem področju. Ob tem je predlagal, da bi lahko ZPS podeljevala certifikate dobre prakse za tiste zobozdravnike, ki informirajo paciente o storitvah in cenah.

Zgornja meja cen samoplačniških storitev

V razpravi na okrogli mizi so se dotaknili tudi vprašanja določanja cen samoplačniških zobozdravstvenih storitev, ki jih oblikujejo zobozdravniki sami. Kutinova je poudarila, da se mora oblikovati tarifni sistem za določanje teh cen. Ob tem je predlagala, da bi se v okviru delovne skupine dogovorili za postavitev zgornje meje cen. Sogovorniki so se strinjali, da bodo tudi o tem vprašanju razpravljali na delovni skupini, ki jo bo ZPS sklicala do konca februarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

desnaleva@email.si
09. 01. 2008 21.03
Tale Markoli naj bo kar tiho, in naj ne podpira to bando zobozdravniško. Ti kar nekaj delajo, na koncu pa pravijo, da moraš to pa to plačat. A prej pa ni mogu zoboder goflje stegnit, pa ti povedat, da če ti bo to pa to naredu, da boš plaču. Bi lahko vsaj zavrnil takšno storitev. Sicer pa od mene ne dobijo dnarja, ker sam enkrat mi je en zobar čistu zobni kamen, pa nisem vedu, da je za plačat, zobar mi pa tud ni reku. Šele ko je končal, je sestra začela nekaj čivkat o tem, kako bo treba plačat. Sem se vsedu nazaj na stol, pa reku, da naj zobe kar v prvotno spravi, ker jaz mu pač nisem nič naroču, da naj to nardi. Pol sta me pa s sestro gledala, kot da sem z Lune padu, jaz sem pa kar vstrajal, da hočem tist zobn kamn točn tam, k je bil prej. Od tedaj mi ta isti zobar čist nč več ne naredi kot tist, kar dobi plačan od zavarovalnice. torej, če ima zobar cajt se it blagajničarja, si naj pa še cajt najde da bo račun napisal.