Slovenija potrebuje predsednika, ki dobro razume procese globalizacije in delovanje EU, ki je občutljiv za problematiko manjšin in ki ga zanima položaj slovenstva v domovini in širše, je v današnji predstavitvi kandidature za predsednika republike dejal poslanec v Evropskem parlamentu Alojz Peterle (NSi/EPP). Kot predsednik želi biti predstavnik vseh državljanov, kandidiral bo s podporo skupine volivcev, o kandidaturi pa je v četrtek že obvestil tudi predsednike pomladnih strank.
Prvi premier samostojne Slovenije ne izključuje niti pogovorov z ostalimi parlamentarnimi strankami, zunajparlamentarnimi strankami ter tistimi, ki ne pokrivajo celotne države. Med njegovimi prvimi potezami bo tudi programski pogovor in posvetovanja s skupino državljanov, pobudnikov njegove kandidature, med katerimi se je danes izpostavil podjetnik Ivo Boscarol. Peterle meni, da Slovenija potrebuje več politične odličnosti, predsednik države pa lahko po njegovem mnenju pripomore k temu, da bi se ljudje povezali v "novo kakovost medsebojnosti".
Peterle je povedal, da se je za kandidaturo odločil po tehtnem premisleku po tem, ko so ga h kandidaturi nagovarjali številni posamezniki. "Ta kandidatura je dozorela," je ocenil in pojasnil, da je pred prejšnjimi predsedniškimi volitvami zavrnil pobudo, da bi kandidiral. V tem času si je nabral tudi veliko mednarodnih političnih izkušenj, med drugim na mestu podpredsednika Evropske ljudske stranke (EPP). Po njegovem mnenju je pomembno, da ima predsednik "močno evropsko politično izkušnjo".
Glede zgodnje odločitve za kandidaturo na volitvah, ki bodo potekale prihodnjo jesen, je potegnil analogijo s šahovsko igro, katere izid je zelo odvisen od otvoritve. Prav je, da se igra odpre, da je transparentna in da se lahko ljudje začnejo opredeljevati do kandidature. Za kandidiranje s podporo skupine volivcem se je odločil, ker je predsednik voljen na neposrednih volitvah in ne v parlamentu.
Glede podpore pomladnih strank je dejal, da je prvi pozitiven odziv že prišel (iz "njegove" NSi), prepričan pa je, da bosta tudi s predsednikom vlade in SDS Janezom Janšo našla čas za pogovor o kandidaturi. Peterle meni, da s premierom še vedno delita iste temeljne vrednote iz časa osamosvajanja in kasnejših let.
Boscarol je napovedal, da bodo najkasneje v mesecu dni predstavili program, podpornike in ime liste, ki bo podprla Peterletovo kandidaturo in ki se ji bodo lahko državljani pridružili s svojim podpisom. Danes še ni želel omenjati ostalih podpornikov liste, da ne bi komu delal krivico. Dejal je le, da jih je že več kot sto in da gre za vrhunske gospodarstvenike, športnike, kulturnike, znanstvenike, arhitekte, zdravnike in ostale posameznike, ki jih lahko štejemo za ambasadorje Slovenije v svetu.
Peterletove podpornike po besedah direktorja podjetja za izdelavo ultralahkih letal Pipistrel in člana vladnega strateškega sveta za gospodarski razvoj družijo vrednote, kot so poštenost, narodna zavest in demokracija, ter zavest, da so pomembni rezultati njihovega dela. Peterletovi podporniki tudi menijo, da bi lahko dvakratni zunanji minister pripomogel k prepoznavnosti Slovenije v svetu, predsedniškega kandidata pa ocenjujejo kot resnega, umirjenega, verodostojnega in poštenega.
Boscarol še meni, da je Peterle človek z "neokrnjeno osebno, družinsko in politično zgodovino" ter človek dialoga, ki zna sprejemati kompromise. "Zanj velja, da če ne more pomagati, tudi škodil ne bo," je še dejal Boscarol.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.