Starša, ki zaslužita povprečno mesečno plačo, za varstvo svojega malčka že zdaj odštejeta približno 320 evrov mesečno. Ko je otrok še obiskoval jasli, sta plačevala še več, skoraj 400 evrov mesečno. In to v enem najcenejših vrtcev v Ljubljani. "Okoli 400 evrov za vrtec in okoli 500 evrov za kredit. To je skoraj tisoč evrov. Kaj šele vsi stroški, ki pridejo. Elektrika, snaga, telefoni in hrana," je dejala mama.
V mestnih občinah so napovedali od 14- do 17-odstotno podražitev, kar za mlada starša pomeni tudi do 55 evrov višjo položnico za varstvo. "50 evrov se sliši malo, a ti na koncu meseca prav pride," dodaja mama. To so seveda grobi izračuni, o konkretnih številkah v vrtcih še ne morejo govoriti. Vse je v prvi vrsti odvisno od tega, za koliko odstotkov bo posamezna občina sploh podražila varstvo.
"Ko bodo sprejeti novi proračuni, bodo takoj za tem na vrsti tudi izračuni cen vrtcev. Pri nekaterih občinah so to že opravili," je dejala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar. V Novem mestu je že padla odločitev o 13-odstotni podražitvi. Drugod pa morda že v prihodnjih dneh.
"Seje se bodo odvile nekje v februarju, najkasneje v marcu," je dejal velenjski župan Peter Dermol. Drugače žal ne gre, poudarjajo župani. Za vrtoglave podražitve hrane in energije ter dvig plače pomočnicam vzgojiteljic, predvsem pa za dvig minimalne plače, v občinskih malhah enostavno ni dovolj denarja. In vlado so na to večkrat opozorili. "Odgovora ni bilo. V dialogu in pogajanjih za sprostitev plač oziroma dviga nismo sodelovali," pojasnjuje Dermol.
Za odziv smo poprosili na ministrstvu za delo, kjer so nas preusmerili na šolsko ministrstvo, njihove odgovore pa še čakamo.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.