Notranji ministri Evropske unije, med njimi slovenski minister Dragutin Mate, so danes na zasedanju v Bruslju dokončno potrdili širitev schengenskega prostora brez nadzora na notranjih mejah EU z devetimi državami, tudi Slovenijo. Tako se bo schengensko območje 21. decembra razširilo s 15 na 24 držav.
"Odstranitev mejne kontrole" za naše državljane ne pomeni samo to, da bodo lahko mejne prehode prečkali "brez tistega znanega stavka: potne liste, prosim", temveč se bodo lahko gibali na vseh točkah, je pojasnil minister. "Do zdaj je bilo nezakonito prestopiti mejo izven mejnega prehoda, sedaj ni več tako. Od 21. decembra naprej bo lahko vsak državljan EU na katerem koli milimetru prestopil mejo in to ne bo prekršek," je razložil. "To je zelo zelo velika razlika," je poudaril minister Mate.
Današnja odločitev je plod procesa, ki ga je EU, sploh pa Nemčija, Portugalska in Slovenija kot predstavnice bodočega predsedujočega tria, začela na neformalnem zasedanju notranjih ministrov lani v Tamperah in se je na začetku zdel zelo težaven, je razložil minister. Portugalska je izvedla tehnični del in nadzorovala potek, Slovenija je prevzela koordinacijo med novimi članicami, Nemčija pa je pomagala pri koordinaciji med starimi, je pojasnil minister Mate.
"Vse države so izpolnile vse zahtevane kriterije, tako varnostne standarde na kopenski in morski meji kot popolnost delovanja schengenskega informacijskega sistema prve generacije," je poudaril minister Mate. "S skupnimi napori" smo uspeli odpraviti "vse pomanjkljivosti", največ jih je bilo na Slovaškem, je zatrdil in povedal, da je "občutek zelo dober", sploh zato, ker je Slovenija k uspešnosti projekta veliko prispevala.
Za varnost bo poskrbljeno
Schengenski prostor bo varen, zagotavlja komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini. Tudi minister Mate je danes zatrdil, da "Slovenija izvaja popolno varovanje schengenske meje že dve leti". Edini resni pripombi glede tega sta bili povezana z letališčem in uporabo osebnih izkaznic za Hrvate, in Slovenije je obe vprašanji rešila, je pojasnil minister. "Slovenija v popolnosti izvaja varovanje meje, z 21. decembrom se ne bo spremenilo nič," je zatrdil.
Tudi glede nerešenega vprašanja meje v Piranskem zalivu je minister zatrdil, da to ne ogroža varnosti EU in Slovenije. "Nedoločena meja v Piranskem zalivu nikakor ne ogroža varnosti EU in ne Slovenije," je zatrdil. Pomembna razlika je, če to delo opravlja vojska, kakor je bilo prej, ali po osamosvojitvi, ko to opravlja policija, ki varuje globinsko mejo, je pojasnil. "Zato ni težava, če v neki točki meja ni natančno določena in dogovorjena," je razložil.
Gneči se ni mogoče izogniti
Minister je tudi zagotovil, da si pristojni organi prizadevajo zmanjšati gneče na mejnih prehodih, ki bi nastajale zaradi uporabe schengenskega informacijskega sistema. "Gneči na mejah se v vrhu turistične sezone ne bomo mogli izogniti, gre za to, ali bo SIS povzročal težave," je menil.
O napovedi Evropske komisije, da bo predvidoma konec prihodnjega leta predlagala nenapovedane evalvacije izvajanja schengenskih ukrepov, pa je minister menil, da so bili nenapovedani nadzori tudi sedaj možni. "Nobeni od novih držav članic se ni treba bati teh nenapovedanih evalvacij, to je nekaj normalnega in bo samo potrjevalo delo, ki ga opravljamo že sedaj," je povedal.
Začeli odstranjevati objekte
Na naših mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo, predvsem na tistih, skozi katere poteka avtocesta ali hitra cesta, so že začeli odstranjevati zapornice in kontrolne kabine, v katerih so uradovali mejni policisti in še prej tudi cariniki.
Kot so sporočili z ministrstva za javno upravo, bodo v prvi fazi do 21. decembra odstranili prometno signalizacijo in odprli zapornice na prehodih z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. V drugi fazi do konca marca 2008 pa naj bi odstranili nadstrešnice, kabine in otoke ter ostale ovire in celovito uredili površine.Pri urejanju sicer prioriteto predstavljajo mejni prehodi na glavnih in regionalnih cestah, pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo. Skupna ocenjena vrednost vseh del znaša okoli dva milijona evrov, od tega znaša ocenjena vrednost del za ministrstvo za promet skoraj 1,6 milijona evrov, za ministrstvo za javno upravo pa 445.002 evrov, so še sporočili. Ministrstvi naj bi sredstva za realizacijo prve in druge faze zagotovili v okviru svojih finančnih načrtov.
Imenovana medresorska delovna skupina
Vlada je 12. aprila imenovala tudi medresorsko delovno skupino za ureditev mejnih prehodov na notranjih mejah po ukinitvi mejne kontrole, ki je imela nalogo ugotovitve novih poslovnih vsebin v opuščenih objektih in nepotrebnih površinah, vzpostavitve operativno tehničnih ukrepov za zagotavljanje nemotenega pretoka ljudi in blaga skozi območja mejnih prehodov, na katerih se ne bo več izvajala mejna kontrola in ugotovitve poslovne nepotrebnosti premoženja.
Delovna skupina predlaga, da se v trenutku vstopa v schengensko območje zagotovi tako ureditev na mejnih prehodih, ki bo dovoljevala prost pretok oseb in vozil na podlagi primerne prometne ureditve. To pomeni odstranitev vseh prometnih in drugih znakov in tabel, ki označujejo mejni prehod in ki v tem trenutku omejujejo gibanje oseb in vozil, kar zagotovijo upravljavci cest.
Druga faza, ki ni vezana na dan vstopa v schengensko območje, pač pa se postopno izvaja v letu 2008, pa predvideva odstranjevanje nadstrešnic, kabin in otokov ter drugih manjših ovir. V teku so priprave za izdelavo potrebnih popisov del in v primerih avtocestnih prehodov tudi izdelave projekta za celovito rešitev avtocestne povezave in nadaljnjo uporabo objektov in površin na mejnih prehodih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.