Raziskava Politbarometer je pokazala, da je glede na junijske meritve trenutni predsednik države Danilo Türk pridobil dve odstotni točki podpore in bi ga tako za predsednika volilo 44 odstotkov vprašanih. Borutu Pahorju je medtem podpora padla, saj je imel po tej raziskavi junija 25-odstotno podporo, tokrat pa bi ga izbralo 19 odstotkov vprašanih. Milana Zvera bi izbralo 17 odstotkov vprašanih. Zveru je sicer podpora zrasla, saj bi ga junija izbralo 12 odstotkov vprašanih.
Če bi bil potreben drugi krog volitev za predsednika, bi Türk premagal tako Zvera kot Pahorja, v primeru drugega kroga med Zverom in Pahorjem pa bi volivci podprli slednjega.
Največjim parlamentarnim strankam podpora padla
Ko gre za parlamentarne stranke, jim Politbarometer ne kaže nič dobrega. Preferenčna podpora SDS je glede na junij upadla za četrtino in znaša 12 odstotkov. SD se je podpora s 13 odstotkov znižala na 11, Pozitivni Sloveniji pa z 12 na deset odstotkov. Podpora pa je padla tudi NSi (s štirih na tri odstotke) in Državljanski listi (s treh na en odstotek), medtem ko se je stranki DeSUS zvišala z enega na dva odstotka. SLS ima enak odstotek podpore kot pri minulih meritvah, in sicer štiri odstotke. Dobra polovica vprašanih ostaja neopredeljenih.
Volivci nezadovoljni
Izidi raziskave kažejo tudi, da so volivci vse manj zadovoljni z osrednjimi državnimi ustanovami. Predstojnik Centra za raziskovanje javnega mnenja Niko Toš je med drugim poudaril, da je aktualni premier Janez Janša deležen najbolj ostre kritične presoje med vsemi dosedanjimi predsedniki vlade. Aktualne vlade namreč ne podpira 73 odstotkov vprašanih, podpira pa jo 21 odstotkov. Šest odstotkov vprašanih je neopredeljenih.
Na petstopenjski lestvici ima premier oceno 2,04, ocena dela vlade pa znaša 2,07. Nekoliko višjo, a še vedno kritično oceno ima DZ (2,21), višje ocene uspešnosti delovanja pa imajo predsednik republike (3,1), varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik (3,16) in direktor policije Janko Goršek (3,3), ki je sicer avgusta podal odstop.
Med ustanove z visokim zaupanjem so vprašani uvrstili zdravstvo s 47-odstotnim deležem zaupanja, vojsko s 45 odstotki, šolstvo z 39 odstotki, policijo s 37 odstotki in predsednika republike s 36 odstotki.
Najmanjši delež zaupanja pa imajo politične stranke (pet odstotkov), DZ (devet odstotkov), vlada (11 odstotkov), Banka Slovenije (11 odstotkov), predsednik vlade (14 odstotkov), cerkev in duhovščina (14 odstotkov) ter sodišča (15 odstotkov).
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.