Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih od danes ne sme preseči 1,560 evra za liter, najvišja dovoljena cena za liter dizla pa je 1,668 evra. Najvišjo veleprodajno ceno neosvinčenega 95-oktanskega bencina je vlada na torkovi dopisni seji določila pri 1,540 evra. Za liter dizla je cena v veleprodaji regulirana pri 1,648 evra.
Ukrep bo trajal tri mesece, do vključno 10. avgusta.
V AMZS in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije zadovoljni
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so izrazili zadovoljstvo, da je vlada prisluhnila njihovi zahtevi, da se cene pogonskih goriv ponovno regulira. "V OZS in sekciji za promet pri OZS smo namreč minuli petek posvarili, da se bodo zaradi visokih cen goriva in ostalih energentov izdelki in storitve dražili še naprej, če vlada ne bo ukrepala," so zapisali v sporočilo za javnost.
Predsednik OZS Branko Meh je med drugim tudi pojasnil, da obstaja bojazen, da bi bili zaradi manjše kupne moči prebivalstva primorani odpuščati v malem gospodarstvu. "Povpraševanja po naših izdelkih in storitvah bo manj, kar pomeni, da ne bo dovolj dela za vse. Zato je nujno, da vlada priskoči na pomoč, tako pri regulaciji cen goriva kot tudi na trgu energentov, saj je Ukrajina napovedala ustavitev tranzita tretjine ruskega plina v Evropo," še dodaja Meh.
Tudi v Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) so glede ponovne začasne regulacije cen zadovoljni, saj so, kot pravijo, rast cen naftnih derivatov spremljali z zaskrbljenostjo. "Od države še vedno pričakujemo, da bo pripravila drugačen model določanja cen pogonskih goriv, ki trgovcem ne bo dopuščal izkoriščanja specifične situacije slovenskega trga. Ta namreč voznikom, v nasprotju s tem, kar je bilo predstavljeno ob njegovi deregulaciji jeseni 2020, ne prinaša več priložnosti za izbiro in ugodnejši nakup goriva, temveč prav nasprotno, kar se je v zadnjih dneh več kot očitno tudi izkazalo," je dejal predsednik AMZS Andrej Brglez.
Vlada bo določila nadomestilo podjetjem, ki jim ukrep povzroča občutno škodo
Uredba o določitvi cen določenih naftnih derivatov po navedbah vlade podjetjem nalaga, da zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne in veleprodajne cene naftnih derivatov ne smejo prenehati prodajati blaga. Vlada pa bo zato po izteku ukrepa za čas njegovega trajanja določila primerno nadomestilo podjetjem, ki jim ta ukrep povzroča občutno škodo.
Po podatkih treh glavnih naftnih trgovcev (Petrola s 318 servisi, OMV s 120 servisi in MOL Slovenija s 53 servisi) je ocena občutne škode, ki podjetjem nastaja zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne cene, približno 30 milijonov evrov na mesec. V to oceno ni vključena morebitna škoda, ki bi podjetjem nastala zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene veleprodajne cene.
Ob kontroli cen in obveznosti prodaje po regulirani ceni zakon ob občutni škodi predvideva povračilo trgovcem. To bi tako lahko državo stalo vsaj 30 milijonov evrov na mesec, pri čemer je bila cena na precej nižji ravni regulirana že od sredine marca do konca aprila.
Najvišja dovoljena drobnoprodajna cena je določena na podlagi zadnje sedemdnevne povprečne reprezentativne cene naftnih derivatov za Slovenijo, ki so bile sporočene Evropski komisiji za Weekly Oil Bulletin. Najvišji možni veleprodajni ceni sta za 0,02 evra na liter nižji od določene drobnoprodajne cene, kar po oceni vlade omogoča prodajo derivatov tudi malim trgovcem.
Odločitev o vnovični regulaciji cen pogonskih goriv je vlada sprejela dan po tem, ko je ob rekordnih cenah goriv v zadnjih dneh regulacijo napovedal najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Robert Golob.
Ukrajina je medtem v torek sporočila, da bo danes zaradi višje sile primorana ustaviti dobavo plina po plinovodu v regiji Lugansk, po katerem dnevno pošlje 32,6 milijona kubičnih metrov oz. tretjino vsega ruskega plina v Evropo.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.