Slovenski premier Janez Janša je danes sklenil tridnevni obisk v Savdski Arabiji in pripotoval v Kuvajt, kjer ga je pričakal predsednik kuvajtske vlade, šejk Naser al Sabah, s katerim sta govorila predvsem o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama.
Tudi o obrambnem sodelovanju

Slovenski obrambni minister Karl Erjavec se je z načelnikom generalštaba savdskih sil Salehom al Mohajo pogovarjal o možnosti šolanja slovenskih vojakov v puščavskih pogojih v Savdski Arabiji in savdskih vojakov v gorskih enotah v Sloveniji. Kot je po nedeljskem srečanju ocenil Erjavec, bi slovenskim vojakom, ki sodelujejo v različnih misijah po svetu, prišlo prav, da bi se urili v puščavskem okolju, savdska vojska pa bi se lahko urila v gorski šoli v Sloveniji.
Erjavec se je s Salehom pogovarjal tudi o pripravi sporazuma o sodelovanju na obrambnem področju. Govorila sta tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu, predvsem v Iraku in Libanonu, dotaknila pa sta se tudi razmer v BiH in na Kosovu.
Janša odprl tovarno električnih števcev

Janša je dopoldne v industrijski coni Rijada odprl mešano slovensko-savdsko naložbo. Gre za tovarno električnih števcev, ki je skupen projekt slovenskih družb Eti in Iskraemeco ter savdskega partnerja MEMF.
Kot je ob odprtju omenjene naložbe dejal Janša, gre za prvo slovensko naložbo v Savdski Arabiji. Ob tem je izrazil upanje, da se bo po uspešni poslovni konferenci, ki je v Rijadu potekala v nedeljo, število slovenskih naložb v tej bližnjevzhodni državi povečalo. Priložnosti za gospodarsko sodelovanje med državama je veliko, slovenska vlada pa s tem obiskom odpira vrata sodelovanju z državo, s katero doslej ni bilo stikov.
Predstavnik družbe MEMF je povedal, da so s slovenskimi električnimi števci od leta 1996 dosegli 65-odstotni tržni delež v Savdski Arabiji. Nova tovarna pa bo proizvajala števce tudi za druge države na Bližnjem vzhodu.
Glavna namena obiska v Savdski Arabiji in Kuvajtu sta poglobitev zdaj skromnega gospodarskega sodelovanja in okrepitev političnega dialoga z njima, še posebej v luči predsedovanja Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Menjava s Kuvajtom je lani znašala le slabe tri milijone evrov, 18,6 odstotka manj kot leta 2004. Slovenski izvoz v ta emirat je znašal 2,95 milijona evrov, uvoz pa le 30.600 evrov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.