Pred ministrstvom za zdravje se je nekaj po poldnevu zbralo približno 1000 predstavnikov večine slovenskih sindikatov, ki nasprotujejo predlaganim spremembam novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, predvsem pa možnosti, da bi se tako pomembne spremembe sprejemale mimo socialnega dialoga.
Bručan: Shod je bil preuranjen
Vodstva sindikatov je sprejel minister za zdravje Andrej Bručan, ki so ga sindikalisti seznanili s svojimi stališči in mu izročili posebno deklaracijo.
Bručan je ob tej priložnosti menil, da je današnji shod mogoče preuranjen, ker se pogovori o predvidenih spremembah zakonodaje, ki zadeva bolniška nadomestila, sploh še niso začeli.
"Ti pogovori bodo potekali počasneje, kot smo si sprva zamislili, prav zato, ker želimo nekatere stvari urediti tako, da bodo zadovoljive tudi za tiste, ki sedaj s predlogi niso zadovoljni," je poudaril. Dodal je, da so se zadnja dva dni pogovarjali predvsem o rešitvah glede izravnalnih shem in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki se bodo v državnem zboru sprejemale po nujnem postopku. Slednje pa je nujno prav zaradi zavarovancev, ki bodo imeli tako večje možnosti kot doslej; lahko bodo prekinili zavarovanje, če ne bodo zadovoljni, vrnjene pa jim bodo tudi pridobljene rezervacije.
Minister opozoril na pozitivne plati zakona
Minister je poudaril, da spremembe zakonodaje pripravljajo prav zaradi zavarovancev in opozoril, da se nič ne govori o tem, da bi s spremenjeno zakonodajo lahko prišli tudi do denarja za tiste socialno ogrožene, ki sedaj težko plačujejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Prav tako s strani sindikatov danes ni bilo slišati o tem, da bi spremembe pomagale nekaterim posebnim skupinam do boljšega zdravljenja in bi na ta način lahko skrajšali čakalne dobe ter s tem izboljšali zdravje prebivalstva, je še menil Bručan.
Res pa je, je dodal, da je nekatere stvari treba spremeniti ter pri tem izpostavil primer bolnikov, ki so več kot 21 mesecev na bolniški. Kot je dodal, je tu potreben nek dogovor na socialnem nivoju.
Semolič: Ne zavračamo vsega
Kot je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, upajo, da je minister razumel sporočilo današnjega zbora, tj. da naj nekatere predloge, ki so za delavce in sindikate absolutno nesprejemljivi, umakne iz procedure. Gre za predloge za zniževanje bolniških nadomestil, glede izrinjanja sindikatov iz organov upravljanja v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter predlog, po katerem se delavca, ki je več kot leto na bolniški, "meče na cesto", je pojasnil Semolič. Omenjeni predlogi so za sindikate nesprejemljivi in se o njih ne morejo pogajati. Vendar pa to ne pomeni, da zavračajo vse predloge, je poudaril Semolič.