Zlomljena ovratnica in sledovi krvi so dramatični sledovi zločina. Žrtev, Neža po imenu, je bila mlada risinja, ena od 15 mladičev v Sloveniji, ki predstavljajo upanje, da se bo ta vrsta pri nas ohranila. "Je potomka risinje Teje in priseljenega risa Goruja, ki je prišel iz Romunije," razloži raziskovalec v projektu Life Lynx Jaka Črtalič.
Neža je bila v času tragedije na pragu odraslosti in počasi začela iskati svoj lasten teritorij. Najprej jo je mahnila proti Kočevju, a se po nekaj dneh vrnila. Potem je 14 dni živela severno, v bližini Tisovca, pa ji tudi tam ni bilo preveč všeč in se je vrnila k materi. "Od tod pa je prišel smrtni signal," pojasnjuje Črtalič.
Ris nima pravih naravnih sovražnikov, zgodi sicer se, da se smrtno poškodujejo v boju za teritorij ali jih ubijejo volkovi in medvedi. "Toda to je v vsej Evropi zelo malo," dodaja Črtalič.
Sploh pa strgana ovratnica, najdena v bližini lovske preže, je skoraj neizpodbiten dokaz, da je vpleten človek. "Žival je ne more strgati," je jasen Črtalič.
"Nismo še dobili vseh dokumentov pristojnih institucij, zato s preiskavo še nadaljujemo," pa pojasnjuje Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto.
To bi bilo kaznivo dejanje nezakonitega ravnanja z zaščitenimi vrstami, za katerega storilcu grozijo tri leta zapora. To je težje kaznivo dejanje kot običajen krivolov. "Kaznivega dejanja nezakonitega lova imamo na območju PU Novo mesto pet do deset primerov letno," dodaja Perc.
Do zdaj dokazanih primerov lova na risa še niso odkrili. "Smo pa zabeležili tri sumljive primere," dodaja Črtalič.
Doru, Maks in Zois so risi, ki jim ne morejo več slediti, niso dobili niti posebnega signala, ki ga ovratnica pošlje ob okvari, tako da se tudi tam bojijo, da jih je morda pokončal najbolj nevaren plenilec naših gozdov – človek.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.