Slovenija

Za reforme ob istem standardu

Bruselj, 26. 08. 2010 15.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenci se zavedamo nujnosti reform, nismo pa pripravljeni na znižanje standarda, je pokazala raziskava Eurobarometer. Najbolj zagnani reformatorji so sicer v Španiji, na Finskem, v Belgiji, Bolgariji in Veliki Britaniji.

Z izjavo, da je treba ukrepe za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja in brzdanje javnega dolga sprejeti nemudoma, se strinja kar 80 odstotkov vprašanih v Sloveniji. Čeprav je delež pritrdilnih odgovorov na tako vprašanje visok, jih obenem 54 odstotkov meni, da javnofinančna konsolidacija trenutno ni prednostna naloga, 36 odstotkov pa jih je nasprotnega mnenja.

Glede strinjanja z nujnostjo ukrepov za stabilizacijo javnih financ so Slovenci nad povprečjem EU (74 odstotkov), medtem ko se z izjavo o prioritetnosti ukrepov za javnofinančno konsolidacijo v celotni Uniji strinja 53 odstotkov vprašanih, nestrinjanje pa jih izraža 35 odstotkov. Slovenci so pri obeh vprašanjih med bolj naklonjenimi javnofinančni konsolidaciji.

Slovenci se glede na izsledke raziskave Eurobarometer zavedajo nujnosti ukrepov za stabilizacijo javnih financ, a v večini niso pripravljeni na znižanje trenutnega življenjskega standarda, da bi zagotovili varno prihodnost naslednjih generacij.
Slovenci se glede na izsledke raziskave Eurobarometer zavedajo nujnosti ukrepov za stabilizacijo javnih financ, a v večini niso pripravljeni na znižanje trenutnega življenjskega standarda, da bi zagotovili varno prihodnost naslednjih generacij. FOTO: Dare Čekeliš
Spomladanski Eurobarometer je letos spomladi v obliki obiskov na domu potekal med 5. in 28. majem. Celotni vzorec v EU je bil 26.641 vprašanih, v Sloveniji pa 1010.

Slovenci se v približno takšnem deležu (72 odstotkov), kot je povprečje vseh vprašanih v EU (74 odstotkov), strinjajo s tem, da so reforme potrebne za soočanje s prihodnostjo. Nekoliko manj navdušeni so nad izjavo, da je treba reforme izvesti, tudi če to pomeni, da mora sedanja generacija nekaj žrtvovati v prid prihodnjim. V Sloveniji se jih s to izjavo strinja 65 odstotkov vprašanih, v sedemindvajseterici pa je povprečje 71 odstotkov.

Najbolj zagnani reformatorji so sicer v Španiji, na Finskem, v Belgiji, Bolgariji in Veliki Britaniji, še najmanj pa v Franciji, na Slovaškem in v Litvi ter na Danskem, čeprav so tudi tam pozitivni odgovori v večini. Na vprašanje, ali so pripravljeni na znižanje trenutnega življenjskega standarda, če bi se s tem zagotovila varna prihodnost za naslednje generacije, pa jih je v Sloveniji kar 66 odstotkov odgovorilo, da se s tem ne strinja, le 30 odstotkov pa je temu pritrdilo. V EU se je z izjavo v povprečju strinjalo 46 odstotkov vprašanih, nestrinjanje pa jih je izreklo prav tako 46 odstotkov.

Slovenci so obenem manj naklonjeni zadolževanju za financiranje protikriznih ukrepov. Medtem ko je povprečje v EU pri odgovorih v prid povečanju primanjkljaja in dolga v kriznih časih 46 odstotkov za in 36 odstotkov proti, pa se v Sloveniji s tako trditvijo ne strinja 47 odstotkov vprašanih, strinja pa 43. Najbolj naklonjeni keynesianskim ukrepom so na Slovaškem, Švedskem, Irskem in Finskem, najmanj pa v Latviji, na Nizozemskem, v Nemčiji in Grčiji.

Velika večina vprašanih v EU se sicer strinja, da bi bilo treba za bolj učinkovit spopad s trenutno krizo okrepiti usklajevanje gospodarskih in finančnih politik med članicami. S potrebo po boljši gospodarski koordinaciji v EU se strinja 75 odstotkov vprašanih v EU. Najbolj so temu naklonjeni na Slovaškem, v Belgiji, na Cipru in na Danskem, kjer delež pozitivnih odgovorov presega 85 odstotkov. Najmanj pa se za močnejše usklajevanje ogrevajo v Estoniji, na Portugalskem in v Veliki Britaniji, kjer je delež pozitivnih odgovorov pod 65 odstotkov. Glede na enako vprašanje v jesenskem Eurobarometru se je podpora tej ideji v večini držav okrepila. V Sloveniji je močnejšemu usklajevanju naklonjeno 81 odstotkov vprašanih, 13 odstotkov pa ne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nicolete
26. 08. 2010 19.04
To niso reforme, ampak propad Evrope zaradi družboslovcev, njihovega števila norih idej in še bolj norih zahtev.
servo.marcus
26. 08. 2010 17.54
Slovenci na tehnološkem in znanstvenem področju precej zaostajamo za EU. Preveč je vpisa študentov na družboslovne fakultete in premalo na naravoslovno-tehnične. Porušeno ravnovesje. Reforme so nujno potrebne. Potrebno je zaustaviti divjo privatizacijo oz. dokapitalizacijo velikih državnih podjetij. V gospodarstvo je potrebno vpeljati nove tehnologije, ter okrepiti vpliv in vpeljati nova znanja na področju kmetijstva in biotehnoloških ved.
kleopatra-1
26. 08. 2010 17.51
matejb3026.08.2010, 16:06 2 Zakaj pa je moj denar manj vreden od tistih z minimalcem? Nižajmo vsem, ali pa nobenemu. In kam boš nižal tistim z minimalcem, pa brezposelnim? Skoraj pol Slovenije je na tem. Strinjam se s komentatorjem, ki pravi, da je treba nižati tistim s 1500 plus. Z manj itak ne moreš reči, da imaš kakšen standard
IVO1965
26. 08. 2010 17.33
Soldier9926.08.2010, 17:091 V bivši Jugi je bil 50 let slogan "Za boljši jutri" - od udarnega dela, do solidarnostnih sobot. Pa so se vsi (predvsem današnji elitniki) smejali sistemu. Zdej pa leta 2010 EU pride z isto idejo. V EU mislijo, da so v originalnem filmu, za nas Slovence je pa to samo "TV znova". dal bi ti sto plusov. se podpišem pod tvoj komentar
Soldier99
26. 08. 2010 17.09
V bivši Jugi je bil 50 let slogan "Za boljši jutri" - od udarnega dela, do solidarnostnih sobot. Pa so se vsi (predvsem današnji elitniki) smejali sistemu. Zdej pa leta 2010 EU pride z isto idejo. V EU mislijo, da so v originalnem filmu, za nas Slovence je pa to samo "TV znova".
Buena Vita
26. 08. 2010 16.24
KAJ ŠE IMAMO DA BI NAM LAHKO VZELI,, MORDA DLADE ,TISTE SRAMNE
matejb30
26. 08. 2010 16.06
Zakaj pa je moj denar manj vreden od tistih z minimalcem? Nižajmo vsem, ali pa nobenemu.
AlternativeFacts
26. 08. 2010 16.04
"Za reforme ob istem standardu" - Kam bi pa vi nižal standar nekomu ki zasluži od 500-800€, da na ljudi na socialnih transferjih sploh ne pomislimo?Naj si ga nižajo tisti ki služijo od 1500€ navzgor.