Državni zbor bo v torek na izredni seji odločal o tem, ali naj se na predlog vladajoče koalicije zahteva ustavno presojo pobude 30 opozicijskih poslancev za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu. Če zakon ne bo uveljavljen, bo ogrožena ustavna pravica do socialne in pravne države, je zahtevo pojasnil Marko Pogačnik (SDS).
Razprodaja premoženja?
Vlada pobudo za presojo ustavnosti referendumske zahteve podpira, je povedal državni sekretar na ministrstvu za finance Aleš Živkovič. Pri tem je postregel z opozorilom, da bo ena od bonitetnih agencij Sloveniji kmalu zagrozila s skorajšnjim znižanjem bonitetne ocene in nadaljeval: "Popolnoma jasno je bilo rečeno, da je iskati vzrok v referendumski pobudi za zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in Slovenskem državnem holdingu."
"Bonitetne agencije ne delujejo tako hitro, to je bolj predstava za javnost," je Živkovičevim opozorilom nasprotoval Jerko Čehovin (PS), ki se je – kot je poudaril – zavestno odločil za podpis pod zahtevo za razpis referenduma. Ob tem je vprašal, ali se z uveljavitvijo zakona morebiti ne mudi zaradi tega, ker so nekaterim obljubljena delovna mesta oz. poceni nakupi podjetij.
Poskušamo ohraniti še tisto malo premoženja, ki ga država še ima, je kot ena od podpisnic pobude za referendum pojasnila Renata Brunskole (PS), medtem ko je Alenka Bratušek (PS) uveljavitvi zakona oporekala z besedami, da ni znano, koliko premoženja se bo preneslo na holding, ki bo kot gospodarska družba lahko s tem premoženjem svobodno upravljal. Z vsakim padcem bonitetne ocene je tega premoženja manj, je odgovoril Živkovič in pojasnil, da se bo to premoženje prodajalo po tržni vrednosti.
Koalicija: Ne prelagajte odgovornosti na ljudi!
Matevž Frangež (SD) ne pričakuje, da bo ustavno sodišče pobudi za presojo ustavnosti pritrdilo, zato je predlagatelje vprašal, kaj sploh želijo z njo doseči. "Predlog za ustavno presojo je tako ubog, da bom imela resne pomisleke v kredibilnost te inštitucije, če bo ustavno sodišče presodilo, da je zahteva za referendum protiustavna," ga je dopolnila Andreja Črnak Meglič (SD).
"Ne prelagati odgovornosti na ljudstvo," je 30 podpisnikov zahteve za referendum opomnila Damjana Petavar Dobovšek (SDS). Očitala jim je, da svoje politične interese postavljajo pred zaščito slovenske suverenosti. Patricija Šulin (SDS) je medtem ocenila, da opozicija na ta način ruši vlado in njen trud, da reši državo pred bankrotom.
Tanko predlaga preverbo podpisov
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na kolegij naslovil zahtevo, naj zaprosi Generalno policijsko upravo, da se predhodno preverijo vsi podpisi, ki so priloženi zahtevi za referendum. Poudaril je, da so se pojavili dvomi, da nekateri podpisi niso avtentični in da manjka eden od podpisov. Med drugim je šlo za podpis poslanke PS Melite Župevc, ki je na porodniškem dopustu.
"Prav je, da kolegij sprejme sklep, da se zahteva grafološka preverba vseh podpisov pod zahtevo za referendum. Nobene potrebe ni, da se jutri odločamo za razpis in sklic izredne seje, ne da bi odstranili sume, da nekatere stvari niso skladne z dosedanjo prakso," je dodal Tanko.
PS: Vsi podpisi so avtentični
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je povedal, da si ni predstavljal, da bo zahteva po razpisu referenduma izzvala tako neverjetne predloge. Vprašal se je tudi, ali Tanko ve, da s tem predlogom odpira Pandorino skrinjico za 20 let nazaj. Obenem je Möderndorfer osebno zagotovil, da so vsi podpisi pod zahtevo pristni.
NSi: Našteli le 29 podpisov
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je pojasnil, da se ob manjši naglici to danes sploh ne bi zgodilo. Težavi sta dve. "To, da so bili podpisi za eno zahtevo skenirani, to je zdaj rešeno. Druga stvar pa je, da je pod zahtevo za referendum o holdingu prav tako potrebnih 30 podpisov, jaz jih naštejem 29," je dejal. Möderndorfer je ob tem pojasnil, da sta dva podpisa na eni črti.
Kam so izginili podpisi?
Težave s podpisi pa imajo še v Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG), ki jim je notranje ministrstvo šele po štirih dneh, in to petnajst minut pred iztekom roka za zbiranje podpisov za referendum o slabi banki, sporočilo, da jih niso zbrali dovolj. Notranjega ministra Vinka Gorenaka in predsednika državnega zbora Gregorja Viranta zdaj sprašujejo, kje se je izgubilo kar 394 podpisov.
Sindikat namreč trdi, da so oddali 3127 podpisov, ministrstvo pa jih je evidentiralo 2733. Podpisi so izginili na poti "od državnega zbora do ministrstva", je dejala sekretarka Sindikata KNG Sonja Kos.
Ker razlike ne znajo pojasniti na ministrstvu, sindikat meni, da mora to storiti državni zbor. Virantove izjave, da so bili postopki pravilni in da ni bilo manipulacij, jih ne prepričajo. Predvsem zato, ker imajo kopije vloženih podpisov. Če postopkov ne bo mogoče razjasniti, v sindikatu napovedujejo uporabo vseh pravnih sredstev, da bi zadevi prišli do dna.
Virant jim je v odgovor poslal odprto pismo (preberete ga lahko v priponki), v katerem je pojasnil, da origialni seznam podpisov hranijo v državnem zboru, da je posebej varovan in da je vanj mogoče vpogledati obspremljavi pooblaščene osebe. Ob očitku, da so potrebovali kar štiri dni za obvestilo o manjkajočih podpisih, pa s prstom pokaže na Gorenakovo ministrstvo. "Obvestilo ministrstva za notranje zadeve o številu preverjenih podpisov z dne 26. 10. 2012 smo v državnem zboru skupaj s priloženim seznamom preverjenih podpisov prejeli šele 30. 10. 2012 pozno popoldan. Predlagam, da se za pojasnila, zakaj je bilo poslano šele tega dne, obrnete na pristojno ministrtvo," je zapisal.
KOMENTARJI (933)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.