Trije hkratni referendumi, ki bodo potekali 5. junija letos, nas bodo stali nekaj čez pet milijonov evrov, je povedal tajnik Državne volilne komisije (DVK) Marko Golobič.
Za referendumsko kampanjo se je po njegovih besedah prijavilo 27 organizatorjev za pokojninski zakon, za zakon o delu na črno 14, za zakon o arhivskih gradivih pa 13. Prijavile so se tako politične stranke kot vlada, poleg tega pa še gospodarsko-interesna združenja in posamezna društva. Golobič je pri tem poudaril, da ko gre za sočasno izvedbo referendumov, mora organizator imeti za posamezni referendum, v katerega kampanjo se vključuje, različne volilne račune.
V nabiralnikih vas bodo pričakale brošure s 96 stranmi
Tajnik DVK je tudi povedal, da je interes za glasovanje po pošti v tujini večji kot pri referendumu o malem delu. Do zdaj so dobili 53.700 zahtev.
Brošure z informacijami o referendumih bodo, kot pravi, v 740.000 izvodih poslali na slovenska gospodinjstva do 20. maja. V njej so na 96 straneh med drugim opisani zakoni, ob tem pa so tudi vzorci glasovnice za posamezno referendumsko vprašanje.
Člani DVK so soglasno sprejeli sklep, da komisija opredeli zaupnike za spremljanje dela volilnih organov, med katerimi so lahko tudi vsi organizatorji kampanje, ne samo predstavniki predlagateljev referenduma. Po mnenju DVK gre za dodatno varstvo in možnost sodelovanja. Ob tem je Golobič pojasnil, da se je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije odpovedala določitvi predstavnika pri državni in pri okrajnih volilnih komisijah.
Golobič je še poudaril, da ima volivec pravico, da se pred vpisom v volilni imenik opredeli, za kateri referendum bo glasoval. To pa bodo v volilnih imenikih posebej označili.
Izide glasovanja bodo na voliščih ugotavljali po vrstnem redu, kot so bili referendumi razpisani. Najprej se bo na voliščih štelo in vpisalo v zapisnik število glasovnic o zakonu o delu na črno, sledile bodo glasovnice o zakonu o arhivih, na koncu pa še o pokojninskem zakonu.
Golobič ne bo več vodil DVK
Direktor in tajnik DVK Marko Golobič je pred današnjo sejo potrdil, da po izteku svojega mandata 8. avgusta letos ne bo več kandidiral za to mesto. Bo pa še naprej zaposlen na DVK.
Člani DVK so na seji določili, da bo med razpisnimi pogoji na javnem natečaju za novega direktorja in tajnika komisije med drugim zapisano, da mora imeti sedem let delovnih izkušenj na podobnih delovnih mestih ter izobrazbo pravne ali druge družboslovne smeri, zahtevano pa bo tudi aktivno znanje enega svetovnega jezika.
Vlada jim je namenila 3,97 milijona
Vlada je DVK na današnji seji razporedila sredstva v višini 6,17 milijona evrov. Sredstva so namenjena za plačilo obveznosti, ki so oz. še bodo nastale z izvedbo skupno štirih referendumov, so sporočili z urada vlade za komuniciranje.
Državni volilni komisiji se tako zagotavlja 2,2 milijona evrov za plačilo obveznosti, ki so nastale pri izvedbi referenduma o zakonu o malem delu 10. aprila letos, 3,97 milijona evrov pa za plačilo obveznosti za izvedbo referendumov o pokojninski reformi, o preprečevanju dela na črno in o arhivih, ki bodo 5. junija.
DVK ocenjuje, da bo za izvedbo omenjenih treh referendumov, ki bodo junija, treba zagotoviti skupno 5,2 milijona evrov. "Vendar se s predlagano razporeditvijo pravic porabe zagotavljajo dodatna sredstva glede na predvideno dinamiko porabe sredstev od maja do vključno julija, razlika do potrebne višine pa se bo zagotovila v avgustu oziroma z rebalansom proračuna," so zapisali na uradu vlade za komuniciranje.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.