Primanjkljaj v proračunu je v letošnjem letu precej višji, kot je bil v enakem obdobju lani. Po podatkih finančnega ministrstva se je v državnem proračunu v prvi polovici letošnjega leta nabralo približno 6,3 milijarde evrov prihodkov. Odhodkov pa okoli 6,7 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj tako ob polletju znaša 413 milijonov evrov. In koliko je to v primerjavi z lanskim polletjem? Letos je več kot dvakrat večji kot v enakem času lani. Slovenija je namreč v lanskem polletju ustvarila 124 milijonov evrov proračunskega primanjkljaja.
"Zavedati se namreč moramo, da so pred nami časi, ko bomo morali še bolj preudarno upravljati s proračunskimi sredstvi. Financiranje vseh želja žal ni dolgoročno javnofinančno vzdržno ter v dobrobit države in državljanov," pravijo na finančnem ministrstvu.
Razlog pa je energetska kriza. Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da se lani v začetku leta energetska kriza še ni tako odrazila. Je pa od proračuna, predvsem za prihodnji dve leti, precej odvisno, kako bodo uresničene želje o vladnih reformah in projektih. V novem predlogu sprememb državnega proračuna za prihodnje leto naj bi razpolagali s 15,3 milijarde evrov. To je okoli 230 milijonov evrov manj kot v sprejetem proračunu za leto 2024, ki ga je državni zbor sprejel novembra lani.
"Financiranje vseh želja ni dolgoročno finančno vzdržno," so jasni na ministrstvu. Kaj se bo zgodilo torej z zdravstveno reformo, prenovo plačnega sistema, pa tudi drugimi projekti, kot so gradnja stanovanj, pa denimo z novim letalskim prevoznikom? Kje bodo največji rezi, se vlada še ni odločila.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.