Pri nekdanji tovarni Rog se je zbralo okoli 100 delavcev SCT, ki so se organizirali v okviru nevladne organizacije Nevidni delavci sveta (IWW) in se nato odpravili pred družbo Novista na Grassellijevi ulici.
Tam se jih je zbralo več kot 250, zatem pa so se odpravili pred ljubljansko enoto zavoda za zaposlovanje na Parmovi ulici, kjer so opozorili, da delavci iz BiH in Makedonije brez dovoljenja za stalno prebivanje v Sloveniji niso upravičeni do nadomestila za brezposelnost, čeprav so vplačevali prispevke.
Na to je opozoril tudi Andrej Kurnik iz IWW, ki je za 24ur.com še povedal, da se delavci bojijo tudi izgona iz samskih domov. "Na nas se obračajo delavci, ki dobivajo grožnje, da morajo zapustiti delavski dom," je dejal. V reševanje njihove stiske se mora po njegovem vključiti tudi država, saj je odgovorna za nastale razmere.
Novista: Delavcem ne grozimo
V Novisti obtožbe, da delavcem grozijo z izselitvijo, zanikajo. "Vsi delavci, kateri so zaradi stečaja družb SCT Gem in SCT Obrati ostali brez zaposlitve, ne bodo odjavljeni iz nastanitvenih domov, katere upravlja družba Novista in jih tudi ne bomo izselili, dokler ne dobijo sredstev iz jamstvenega sklada in nadomestila iz ZZZRS," je v izjavi za javnost zapisala direktorica družbe Marjanca Kaučič, ki pa delavcev pred Novisto ni sprejela. "Problem pa je skupina delavcev SCT, katerim je v preteklosti že potekla pogodba o zaposlitvi za določen čas in zato niso v identičnem postopku kot zgoraj omenjeni delavci. Zato jim ne pripada brezplačno bivanje v nastanitvenih domovih SCT," je dodala.
Na zavodu bodo delavcem dali pojasnila
Z zavoda za zaposlovanje so sporočili, da bodo delavce sprejeli in jih seznanili z informacijami, ki so v njihovi pristojnosti. Danes se bodo predstavniki zavoda tudi znova sestali z nekdanjimi 115 delavci podjetja SCT Obrati v stečaju ter jih podrobneje seznanili s četrtkovo prijavo pri zavodu in vlaganjem zahtevkov za uveljavljanje pravice do denarnega nadomestila. Zavod si bo prizadeval, da bodo nekdanji delavci SCT Obrati že prihodnji teden prejeli odločbe o denarnem nadomestilu ob zagotovitvi nujno potrebnih listin, prva izplačila pa bodo predvidoma v prvi polovici marca.
Sodelavci ljubljanskega zavoda za zaposlovanje ter info točke za tujce naj bi se danes srečali z delavci podjetja SCT Gem v stečaju. Tam naj bi stečajni upravitelj predvidoma 242 delavcem izročil odpovedi pogodb o zaposlitvi. Sodelavci zavoda jih bodo seznanili s postopkom prijave pri zavodu, ureditvijo obveznega zavarovanja ter uveljavljanjem pravice do denarnega nadomestila. Zato da bi ti postopki stekli čim hitreje in nemoteno, se bodo ti delavci prijavili na zavodu izven uradnih ur, 3. marca, so še sporočili z zavoda.
160 delavcem odpovedali delovno razmerje, 119 jih je prejelo knjižice
Omenjeni delavci so 21. januarja na SCT in državne institucije naslovili več zahtev, vendar odgovora niso prejeli. Zahtevajo, da bi lahko kljub prenehanju zaposlitve brezplačno bivali v delavskih domovih, da se jim ob izgubi zaposlitve ne bi razveljavilo delovno dovoljenje ali dovoljenje za bivanje in da jih ne bi izganjali iz države, ko jim preneha dovoljenje za bivanje. Poleg tega zahtevajo izplačilo nadomestila za čas brezposelnosti, ne glede na to, ali imajo dovoljenje za stalno ali začasno bivanje v Sloveniji, saj so vsi plačevali zavarovanje za primer brezposelnosti. Zahtevajo tudi izplačilo vseh neizplačanih plač, regresa in drugih pravic iz dela ter socialnih prispevkov za nazaj.
Kot je pojasnil aktivist Irfan Beširevič, so prav danes 160 delavcem iz hčerinske družbe SCT – SCT Gem že odpovedali delovno razmerje, 119 delavcev družbe SCT Obrati pa je prejelo delavske knjižice. SCT Gem je hčerinska družba SCT, opravlja pa prevozne storitve in strojne storitve gradbene mehanizacije. SCT Gem je po družbi SCT Obrati, ki je v stečajnem postopku od 10. januarja, druga hčerinska družba SCT v stečaju, stečajni postopek nad družbo SCT Gem pa se je začel 28. januarja. Predlog za stečaj je bil vložen tudi za odvisno družbo Železokrivnica SCT-Merkur.
Krovna družba SCT je sicer od 25. januarja v postopku prisilne poravnave. Predsednik upravnega odbora SCT Ivan Zidar pa od 26. januarja ne more več prosto razpolagati s svojimi nepremičninami in 76-odstotnim lastniškim deležem v družbi SCT Holding, ki je večinska lastnica SCT.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.