Kljub krizi in recesijskim napotkom državljanom, da je treba varčevati in zategovati pasove, je državni zbor pred iztekom lanskega leta, natančneje 7. novembra, izpeljal javni razpis, na katerem je država zbirala ponudbe za nakup novih prenosnih računalnikov, s katerimi bi v novem mandatu delali novo izbrani poslanci, so v ponedeljek ekskluzivno razkrili v oddaji 24UR.
Razpis pisan na kožo le enega ponudnika?
Želeni računalnik je moral zadostiti naslednje zahteve oziroma imeti vgrajene naslednje komponente: procesor Intel i5, integriran grafični vmesnik HD Intel, delovni pomnilnik v velikosti 4 GB DDR3 z možnostjo nadgradnje, 160 GB prostora na SSD disku, vse vgrajene komponente, mrežne kartice, zapisovalnike, bralce spominskih kartic, lahki prenosnik pa je moral poleg ohišja iz magnezijevih in karbonskih vlaken imeti tudi možnost osvetlitve tipkovnice, prednaložene pa naj bi imel tudi operacijski sistem Windows 7. Ko preverimo specifikacije na spletu, ugotovimo, da vsemu temu med drugim ustreza računalnik Lenovo ThinkPad T420, MT 4236, ki ga ponujajo v podjetju FMC.
Cena ugodna, računalniki predobri?
Cena prenosnikov, za katere bo parlament odštel po 1.100 evrov na kos, je glede na zadoščeno paleto strojne opreme, več kot ugoden. Tovrstni primerljivi računalniki stanejo v prosti prodaji od 1.400 evrov dalje, kljub temu pa se postavi vprašanje, ali je tako bogata in specifična strojna oprema nujna za nemoteno in kakovostno delo izbrancev ljudstva ali pa bodo računalniki premalo izkoriščeni in bi bolje ustrezali drugemu delu in drugačnemu profilu uporabnikov.
Najbolj v oči zbode SSD disk, ki je v primerjavi z običajnim petkrat dražji, a je hiter in primeren za vse, ki morajo iz računalnika iztisniti več kot povprečen smrtnik. Kot poudarjajo računalniški poznavalci, bi tovrstna oprema ustrezala grafičnim oblikovalcem, naprednejšim uporabnikom, ki se ukvarjajo z multimedijsko montažo ali programerjem, za običajno pisarniško delo pa bi zadoščal tudi šibkejši prenosni računalnik.
DZ: Naročeni računalniki v skladu z novimi zadolžitvami
Kritike na račun domnevno neustrezne izbire računalnikov v državnem zboru kategorično zavračajo. "Glede na to, da je za delo poslanke ali poslanca mobilnost ključnega pomena, je opremljenost s primernim prenosnim računalnikom nujna. Poslanke in poslanci uporabljajo prenosne računalnike tako v stavbi Državnega zbora na plenarnih zasedanjih državnega zbora ali sejah delovnih teles kot tudi v svoji poslanski pisarni oziroma v volilni enoti. Prenosni računalniki, ki jih uporabljamo v državnem zboru, so stari 6 let, tehnološko zastareli in vse pogosteje v okvari,“ odgovarjajo v parlamentu in dodajajo: "Poslanci obeh prejšnjih sklicev niso bili upravičeni do odkupa prenosnih računalnikov, ampak so jih morali vrniti. Vrnjene prenosne računalnike smo dodelili poslancem novega mandata, da so jih oziroma jih lahko uporabljajo v prehodnem obdobju – do dobave in prevzema novih prenosnih računalnikov.“
Na vprašanje, ali ne bi za delo poslancev zadoščali šibkejši računalniki, pa odgovarjajo: "Ker računalnike kupujemo za daljše obdobje (4–6 let) in jih med tem časom ne želimo dograjevati in nadgrajevati, ker je to dolgoročno dražje, smo že v izhodišču postavili določene tehnične zahteve, ki bodo zagotovile, da bodo računalniki – kljub nenehnemu razvoju tehnologije – uporabni tekom celotne življenjske dobe.“
FMC: Ponudili smo najboljše za najnižjo ceno
Na javnem razpisu je bilo izbrano podjetje FMC, ki tudi sicer redno konkurira na številnih državnih javnih razpisih in že leta dobro sodeluje z javno upravo in tudi drugimi klienti. Na podjetju so potrdili, da je podjetje konkuriralo na javnem razpisu in bilo v skladu z določili kot najugodnejši ponudnik tudi izbrano, a podatek za kateri tip računalnika dejansko gre, niso mogli podati, saj je direktor podjetja Martin Fatur do ponedeljka na dopustu. Takrat bo na voljo javnosti tako vpogled v razpisno dokumentacijo, pristojni pa bodo tudi na voljo za dodatna pojasnila v zvezi s potekom in izvedbo razpisa, poudarjajo v podjetju.
Država je s podjetjem podpisala 172 tisoč evrov težko pogodbo, kar pa zbode v oči, je dejstvo, da bo parlament za odšteti denar davkoplačevalcev kupil zgolj strojno opremo, s katero bodo lahko poslanci še bolje in hitreje delali. Za programsko opremo ima državni zbor podpisano dolgoročno pogodbo za vzdrževanje in servisiranje s podjetjem IBM.
KOMENTARJI (1158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.