
Branivoj Kajdiž je imel po nemirih v Ambrusu, ki so se zgodili novembra 2006, poškodbe glave in mednožja. Zaradi tega je civilno tožil ministrstvo za notranje zadeve. Kajdižev odvetnik Benjamin Peternelj je dejal, da bo Kajdiž zaradi poškodb zdaj dobil 6000 evrov odškodnine.
Po Peterneljevih informacijah naj notranje ministrstvo ne bi želelo dati soglasja k poravnavi, a prav tako ni moglo preprečiti, da odškodnino plača zavarovalnica, pravobranilstvo pa da plačilu odškodnine ni nasprotovalo. Odškodnine Kajdižu namreč ne bo plačala država, temveč Zavarovalnica Triglav, pri kateri je imelo notranje ministrstvo takrat zavarovano odgovornost za dejanja svojih zaposlenih. Poleg odškodnine bo zavarovalnica poravnala tudi stroške postopka, ki znašajo nekaj več kot dva tisoč evrov, je še dodal Peternelj.
Peternelj je doseženo višino poravnave ocenil kot zelo primerno, a kot dodaja, "ni šlo toliko za denar kot za zadoščenje za ves trud, ki ga je bilo treba vložiti za dokazovanje, da smo imeli prav tam, kjer so določene državne institucije zatajile".
Kajdižu izrekli tudi sodni opomin
Sicer se je Kajdiž na okrožnem sodišču v Ljubljani znašel tudi kot obtoženec. Skupaj z Jožetom Zupančičem in Zdenkom Vidicem so mu pred kratkim sodili zaradi obtožb preprečitve uradnega dejanja uradni osebi med istimi nemiri. Zupančiča je sodišče spoznalo za krivega poskusa preprečitve uradnega dejanja uradni osebi. Prisodilo mu je pogojno kazen šestih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Kajdižu in Vidicu je senat izrekel sodni opomin. Kajdižev odvetnik Peternelj je pojasnil, da so v zvezi z julijsko sodbo vse stranke na višje sodišče vložile pritožbo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.